• şu wuhan virüsü hakkında konfirme edilmiş rakamlara dayanarak biraz daha detaylı ve gözden kaçan bir kaç bilgi vereyim. en son dün 800'e yakın yeni konfirme vaka ile tespit edilen hasta sayısı 300'lerden bir haftada 3000'lere dayandı. şu sayfada bulunan sol alttaki şekilden de görebileceğiniz üzere maalesef eksponensiyel bir artış izliyor. tanı koyulan hastalardan bugüne kadar 81'i öldü, 59'u tedavi/taburcu edildi. yani şu anda virüsün öldürme oranı %3, tedavi başarısı %2 civarında seyrediyor. virüsü alan hastaların %95'inin tedavisi devam etmekte, ki bu şu anda virüsün bir aşısının olmadığını düşünürsek sadece semptomlarını rahatlatmaya yönelik (örneğin solunum güçlüğü çekenlere solunum desteği verilmesi gibi).

istatistiklerde şu an gözden kaçan bu %95'lik grubun kaçının önümüzdeki günlerde ölüp kaçının hastalığı atlatacağı şu an için meçhul. son rakam elimde yok ama bir önceki gün kesin tanısı konan 1975 hastanın 324 tanesinin ağır hasta olduğu belirtilmişti. yani virüsü kapanların ekstradan bir %16'lık kısımın daha en azından ciddi risk altında olduğu söylenebilir... hastalığın seyrine göre bu oran gün geçtikçe artabilir de azalabilir de, göreceğiz... çünkü şu an hastalığın hastalardaki seyrini tanımlayan/anlatan benim bildiğim bir makale yayımlanmadı. hastalık, enfekte olanları çat diye 2 günde öldürmediği belli gibi ama ilk semptomlar 2-3 hafta içinde ağırlaşıp mı kişiyi ölüme götürüyor yoksa bu ölen/durumu ağır hastalar başka nedenlerle mi hastalığı ciddi geçiriyor veya semptomlar gripte olduğu gibi yavaş yavaş düzeliyor mu bilmiyoruz. sonuçta kişinin yapısına göre grip bile insanı öldürebiliyor...

aşısı şu an için yok, en erken 3 ay içinde bulunması öngörülüyor, klinik denemelerde geçecek süre ile birlikte hastalara etkin bir aşının ulaşmasının 1 yılı bulacağı söyleniyor.

sıkıntılı bir diğer durum olarak, konfirme edilmiş tanı rakamları hastalığın şu andaki yayılımı hakkında çok güvenilir bir bilgi gibi gözükmüyor. bunun sebebleri, hastalığın semptomlarının griple benzer olması, virüsün semptomları gösterene kadar vücutta geçirdiği 10-14 günlük inkübasyon süresi (ve bu süre içinde de yayılabiliyor olması), ama en önemlisi dünya sağlık örgütünün yayımladığı teşhis kriterleri. şöyle ki, eğer şu anda dünyanın neresinde olursanız olun bu virüsü taşıyan birisiyseniz ve bu semptomlarla bir doktora giderseniz size mevsimi de göz önüne alarak grip teşhisi koyup evinize gönderecektir. hastalığın teşhisi ancak balgam vs. gibi vücut sıvısı örnekleri alınıp laboratuvarda rt-pcr dediğimiz yöntemle yapılıyor. dünya sağlık örgütünün dağıttığı prosedüre göre bu analizin yapılıp "konfirme hasta" olmanız için son 14 gün içerisinde wuhan'dan gelmiş olmanız, son 14 gün içerisinde (wuhan'dan gelmiş) konfirme bir hastayla temas etmiş olmanız, veya konfirme bir hastanın tedavisini gerçekleştiği hastane kompleksindeki bir sağlık çalışanı olmanız gerekiyor. yani eğer wuhan'dan gelmediyseniz veya wuhan'dan gelen konfirme bir hastayla etkileşime girmediyseniz bu analiz yapılmıyor, muhtemelen grip teşhisiyle evinize gönderiliyorsunuz. sıkıntılı olan durum şu, wuhan karantinaya alınmadan önce şehirden 5 milyon kişi farklı bölgelere kaçmış (3000 tanesi tr'ye gelmiş bu arada), hemen sonrasında da 25 ocak çin yeni yıl tatili dolayısıyla da -direk wuhan'dan olmasa da- çin'in dört bir yanından dünyanın dört bir yanına zibilyon tane insan dağılmış durumda. hatırlarsanız virüsün vücutta hiçbir semptom göstermeden 10-14 günlük bir inkübasyon süresi vardı, ve virüs bu süre içerisinde kişiden kişiye yayılabiliyordu... hastalığın yukarıdaki rakamlarda verdiğim yavaş seyri düşünüldüğünde, bence şu anda dünyanın dört bir tarafında sırf wuhan'dan gelen bir kişi olmadığı için grip teşhisiyle evine gönderilen bir çok kişinin de ilerleyen günlerde bu virüsü taşıdığı (ve geçen sürede etrafına yaydığı) tespit edilebilir. o yüzden şu anda konfirme rakamlara çok da itibar etmemek, çin harici başka yerlerdeki konfirme hasta sayısının azlığıyla çok rahatlayıp tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

tedbir olarak:
    kalabalık yerlerden mümkün olduğunca uzak duralım
    öpüşüp sarılmalı selamlaşmalardan kaçınalım
    insanlarla aramıza en az yarım metre mesafe koyalım, grip olanlarla bu mesafe en az 1 metre olsun.
    elimizi sürekli bol sabunla yıkayalım (dışarıya çıktığımızda eldiven kullanmak ve bu eldiveni her gün yıkamak da akıllıca bir hareket olur)
    maske kullanımı etkilidir ama herhalde şu aşamada çok da gerekli olmayan kişisel tercihtir. kağıt maskeler de etkili korur ama en etkilisi n95 veya en 149 ffp2 maskelerdir. ama bunları alacaksak da dolandırıcılara dikkat edelim çünkü demin n11'e baktım adamın biri orada tanesini %35 indirimle(!) 65 tl'ye kakalamaya çalışıyor. normalde en kalitelisi bile 25-30 tl, yerli üretimleri 10 tl civarı. bilginiz olun.

`edit:` biraz önce son durum hakkında çin'in en büyük gazetesinin twitter sayfasında yeni rakamlar yayımlandı
    onaylanmış hasta sayısı 2886'dan bugün itibariyle 4193'e çıktı. bir günde neredeyse %50'lik artışla 1307 yeni vaka... ölen hasta sayısı 106, tedavi edilen hasta sayısı 58. eksponensiyel artış trendi maalesef devam ediyor..

edit 2: logaritmik artış terimi, eksponensiyel artış olarak düzeltildi. aslında grafik, (olası) s eğrisindeki logaritmik faza denk geldiği için logaritmik artış olarak adlandırmıştım ama şu anda yayılım daha negatif artış ve plato evrelerine geçmediği için anadoljet'in uyarısıyla eksponensiyel artış olarak düzeltmek daha doğru.
  • aptala bak kac cinlinin oldugu umrunda degilmis.

ne kadar cok cinli olurse o oranda artarak turk olecek ahmak.

sen gercekten cini ciddi etkileyecek bir salginin baska yerleri etkilememesini mumkun birsey mi saniyorsun.

adamlar cinden turkiyeye gelemese olay ciddilesince bir afrika ulkesine ucar oradan gene gelir turkiyeye kacmak icin.

senin ulken en rahat girebildikleri ulkelerden.
  • nedir bu avustralya'nın çektiği...yangın,fırtına,dolu derken birde bu virüs vakası.2020 pek uğurlu gelmedi bu ülkeye.
  • çok büyük bir bilgi kirliliği var fakat sanırım hepimiz hem fikiriz ki, bu virüs çok tehlikeli. herkes kendince tedbir almalı. otobüste ortalığa hapşuran, eline öksürüp tutunma yerlerine tutunan iğrenç insanlarımızı bilinçlendiremeyeceğimize göre kendimizce tedbirlenmeyiz.

fakat, bir haftadır toplu taşıma, avm, okul gibi yerlerde maske takıyorum diye insanlar öcü muamelesi yapıyor. tutunma yerlerine tutunmuyorum diye takıntılı falan oldum. zaten bu virüs olmadan bile iğrenç bir mikrop yuvası olan toplu taşımalar şimdi 10 kat daha fazla tehlikeli... kendini koruyan insanlara öcü muamelesi yapmasanız keşke.
  • amerikan cdc kurumu hiçbir amerikalı'nın çinin herhangi bir yerine çok şart değilse gitmemesi gerektiğini söyledi.

who ise çin için "very high" dünya için tehlike seviyesini " high " olarak nitelendirdi.

çin'in kapalı kutu bir ülke olması, kuluçka süresinin 2 hafta olabileceği söylentileri, olası mutasyonlar, dünya'nın farklı yerlerinde ortaya çıkması süreci " bir şey olmaz ya arada bir oluyor böyle şeyler " seviyesinden,

adım adım global bir pandemiye götürüyor gibi görünüyor.

who durumu şimdilik sadece çin için " emergency " olarak görüyor. ancak önümüzdeki günlerde global emergency ilan edilmeyeceğinin bir garantisi olmadığı gibi adım adım oraya gidiyoruz gibi hissediliyor.

grip'ten her geçen gün şu kadar insan ölüyor diyen arkadaşlar,

grip bilim insanlarının sürekli üzerinde çalıştığı, çok bilinen bir virüs. dolayısıyla aslında biz onu kontrol atlında tutuyoruz büyük ölçüde. kontrol altında olduğu için grip çok da tehlikeli değil.

wuhan virüsünün ise henüz net bir tedavisi aşısı yok. %70 oranda sars'a benziyor fakat bilim insanları için yeni bir virüs. bu arada her virüs de kontrol altında tutulmuyor eninde sonunda. hiv'in hala bir tedavisi yok. ortaya çıkalı kaç yıl oldu.

ayrıca, hala griple karşılaştırıp ne olacak ya diyenler, hayatınızda hiç eksponansiyel artış denen bir şey duymadınız mı siz?

ek olarak virüs kış mevsiminde ortaya çıktığı için doğal olarak yüksek sıcaklıklara karşı bir direnç geliştirmedi. ancak havalar ısındıkça geliştirebilir. bahar gelince yeryüzünden silinmeyecek yani.

siz neyi ne kadar ciddiye alıyorsunuz ya da who ne kadar ciddiye alıyor bilemem ama çin durumu çok ciddiye alıyor. tatili uzattılar, çin resmen evde oturmuş bekliyor. hayat durmuş kocaman ülkede. hani 3-5 bölgesi de değil. bütün ülke emergency durumuna geçmiş.

sonuç olarak şuan global bir tehlike/kriz yok, ama adım adım oraya gidiliyor gibi görünüyor.

kuluçka süresinden dolayı olayın ciddiyeti bir kaç haftaya belli olur.
  • domuz gribi, çin gribi, kuş giribi falan iplememiş umrunda dahi olmamış, hatta kuş giribinin insanları kırıp geçirdiği dönemde misafirlerine soslu tavuk söylemiş ve kimsenin yemediği tavukları dört gün boyunca kendi tüketmiş birisi olarak hakkında nacizane fikirlerimi paylaşmak istediğim virüs.

öncelikle sıkıntıyı başından beri hem ilgiyle hem de tedirginlikle takip ediyorum. twitter ve youtube'daki yapılan üst düzey dezenformasyonun arasından doğru bilgiye ulaşabilmek için ince eliyorum sık dokuyorum. hong kong ve taiwan hesaplarından çok ciddi yaygara kopartılıyor. bunun sebebinin borsalarda işlem gören çin hisseselerine sistematik saldırı olduğunu düşünüyorum ki çakılıyorlar. olaydan çin ekonomisi büyük zarar görmekte. aksine doğru bilgiler genelde japon hesaplardan geliyor. adamlar fena halde tedirginler. kullanıcılar çin'de yaşayan arkadaşlarından bilgi almaya çalışıyorlar. genelde yayılan videolar ve gerçeğe yakın bilgiler japonlardan geliyor. çinle çok fena iç içe geçmişler. olası bir salgından çok ciddi etkileneceklerini biliyorlar.

şimdi videoların kalitesinin kötü olmasının sebebi, bu çindeki sansürden dolayı bunlar bir uygulama kullanıyorlarmış. uygulama gönderdikleri videonun kalitesini çok düşürüyor. bir de çin hükümeti bunlara interneti erol taş gibi verince... (bkz: susuz yaz) (burasıyla alakalı mesaj geldi. bahse konu karantina bölgesi. yanlış anlaşılma olmasın. telekomunikasyonda problem olduğu söyleniyor)

neyse işte. diyeceğim o ki; videonun yeni olup olmadığını kalitesinden anlayamıyoruz. bir çok kaynaktan doğrulamak gerekiyor.

şimdi şöyle ki; 10a yakın şehir karantina altına alınmış. enfekte sayısı bir önceki günün yarısı kadar artıyor (bkz: epidemi). ne domuz gribinde ne sarsta ne merste bu boyutta bir karantina uygulanmamış ülkede bu işte nasıl bir sıkıntı nasıl bir bokluk varsa artık adamlar 9 şehri karantina altına almışlar. karantina altına ilk alınan yer olan wuhan'a asker sevkiyatı yapılmış. adamlar 6 günde 1000 yataklı hastane inşaatına başlamışlar. bizim ekşiciler komploooo rerere rörörörö.

sağda solda virüs şudur genomu şudur falandır filandır diye yığınla makale yayınlanıyor. oğlum virüsün ne olduğuyla alakalı bilgimiz yok mk. virüsün corono olduğunu da çinlilerden biliyoruz. bunların ne bok yediğini emin olun bilmiyoruz. nasıl ortaya çıktığıyla alakalı da çinliler ne diyorsa onu kabul ediyoruz. dediğin gibiyse zaten şu bildiğimiz grip daha tehlikeli. neden bu adamlar bu karantina işlerine giriyorlar? hastane yaptırıyorlar? bilmediğimiz bir şeyler var.

haklı çıkmanın gururundan utanç duyacağım bir konu olduğunun farkındayım ama ilerde başımıza bu salgından dolayı bir şey gelirse bu vurdumduymazlığımzdan gelecek. yukarda da birisi yazmış amk, laboratuarda doktorun gözü önünde mutasyon geçiren varlık bunlar. böylesine bir salgına neden olmuş ne demekse 3.aşamaya geçmesinden korkuluyor bunun için üst düzey önemler alıyorlar biz neye güvenip bu kadar rahat olabiliyoruz ben anlam veremiyorum.

kaldı ki olayın cereyan ettiği bölgeden sağlıklı bilgi de alamıyoruz. he şunu da söyleyeyim. bu adamlar ya çinli şirketlerin işlem gördüğü borsalardaki hisselerinin değerleri düşmesin diye olaylarla alakalı doğru bilgiye ulaşılmasının önüne geçiyorlar ya da gerçekten bunlar bir bok yediler biyolojik bir şeyler yapmaya çalışırken bunun ortaya çıkmasını engellemeye çalışıyorlar. her halükarda kim art niyetli olarak bilgi almamızın önüne geçiyorsa ona kafam girsindir.

burada da ilk günlerden itibaren takip ettiğim hesapların paylaşımlarından bir şeyler derlemiştim (bkz: #100963006) güncelledim şimdi dileyen okuyabilir.
  • güncel ölü sayısı 107 imiş. 4500 tespit edilen vakada çok yüksek bir oran ve üstüne üstlük bu 4500 vaka daha atlatmış durumda değil yani belki de 4500'de 500 olacak ölü sayısı.

sars virüsü 8000 kişiye bulaşmış bütün salgın süresi boyunca ve 800 kişi ölmüş.

düşünün bu hastalığın salgına dönüşmesi 10 gün bile değil. 10 gün bile geçmeden 107 kişi ölmüş ve 4500 tespit edilmiş vaka var.

abd'de geçen yıl 35 milyon kişi grip geçirmiş ve 36000 kişi ölmüş yani mortalitesi %0.1 (binde bir).

umarım normal bir griple kıyaslayan gerizekalılara birşey ifade eder.

bence önümüzdeki 10 gün çok kritik.

tedbir almaktan bir zarar gelmez sevgili sözlükdaşlar.

biraz dikkat edelim lütfen. siz gençsinizdir atlatırsınız ama bulaştırdığınız birisi olur ondan yaşlıya geçer bebeğe geçer. ölürler vebali boynunuza olur.

yazıktır.

bünyesi en güçlü olanın da böyle düşünmesi gerekir.
  • 1 gün içerisinde infected sayısını %50 arttıran hastalık. vay aq.

kaynak: https://gisanddata.maps.arcgis.com/…423467b48e9ecf6
  • sürekli çinli götü yalayan bizim perinçekgiller tayfası dikkat etsin kendilerine!!!
  • umarım dünyaya yayılır da milyonlarca kişi ölür ben de dahil diyen dallamaların amacı ne acaba?
    git öldür kendini o kadar yaşamayı istemiyorsan güzel kardeşim.
    şuraya bilgi alalım diye geliyoruz temenniye bak ya.
    grip olunca götü başı tutuşanlar klavye başında virüse dayılanıyor. şaka gibi

neyse “coronavirus” diye uygulama anlık bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap