• #coronavirus ve komplo teorisi
    #
    yazmiycam diyorum,
    ama cok guzel durtuler bunlar [ yok, "bkm" den yeni bir gosteri degil, bana ozgu olanlar]
    #ozetleyim:
    1. okuyunca telaslandim birden, gizli bilgimi benden mi calmislar diye.. ama neyse ki haber yeni degilmis, bayaa eski, [ neden hep eskilere 'yeni' diyorsunuz anlamadim, yaslanma belirtileri mi nedir ]
    2. evet, deli misin? hem de nasil!..
    #ozet otesi durumlar:
    tamam ama bir yanlisiniz var!.. o bahsettiginiz virusu ortaliga salmadilar ki daha!.. kulubesinde tutuyorlar. .
    zincirini de bayaa saglam yapmislar, gidip gordum..
    ne demisler, sakla mikroskopu gelir zamani ..
    ayrica hepsini de bir gunde ortaliga salarlarsa sonra yarin ne yapacaklar? degil mi?
    bugun ve gelecekteki butun komplo teorilerini geride birakarak mizaha ulasacagimi birisi soylese gulerdim [ne dedim, 'gulerdiim', evet ona da gulerdim].
    ben de diyordum ki nasreddin hoca neden bu topraklarda dogmus?
    demek ki var bir nedeni.
    iyi ki eksisozluk topraklarindayim. yoksa cahil kalacakmisim.
    [ eksisozluk topraklarina karantina ve giris-cikis yasagi gelmedi degil mi daha, bak bu iyi haber.. ]
    #
    # anahtar kelime: 'komplo teorilerinin elestirisine katkiya onsoz'.
    #dikkat, anahtar kelime bir tane, ustelik o adamin yazdigi o muhtesem kitapla da karistirilmasin lutfen.. rica..
    [ yok hayir, o adam kim, o muhtesem kitap ne diye soranlara cevap verilmeyecek.. neden mi? homo sapiens'in dogasinda olan ve afrikadan cikip da buralara, yani eksisozluk topraklarina kadar gelebilmesine neden olan o kesfedici gucunuzu kullanin diye, yoksa baska ne olabilir ki? ]
    #
  • bu virüsün ortaya çıkmasının nedeni, direk yarasa çorbası içen insanlar değil. çünkü virüs, insanların sindirim sistemindeki asitlerden dolayı barınamıyor. asıl neden; yarasanın ısırdığı bir hayvanın* virüsü yarasadan kapıp, canlı hayvan pazarında insanlarla yakın temas sonucu bulaştırması olarak görülüyor.

yarasalar ve taşıdıkları virüs hakkında biraz bilgi vereyim.

virüsün kaynağı olarak gösterilen yarasalar diğer birçok memeliye göre erken evrimleşip, nispeten az değişim göstermiş. bu zaman aralığında virüsler de yarasalarla beraber evrimleştiler.

genellikle meyveyle ya da hayvanlardan kan emerek besleniyorlar*. dışkılarında, idrarlarında ve ağızlarında binlerce virüs var. ancak bu virüsler onları öldürmüyor. virüsleri kendilerine bir savunma aracı olarak kullanıyorlar. habitatlarını yabancılara karşı virüsleri kullanarak koruyorlar.

yarasaların virüslerle beraber anılmasındaki sebep nedir? evet, yarasalar kuduz, hanta, sars gibi birçok zoonoz etkenin kaynağı. dünyadaki tüm canlı formları virüs barındırır; yarasalar da istisna değildir. dünyadaki memeli türlerinin dörtte birini yarasalar oluşturur. sadece bir mağarada milyonlarca yarasa bir arada bulunabilir.

yarasaların büyük koloniler halinde yaşamaları, tüneme davranışları ve barındıkları ortamların koşulları hastalık etkenlerinin yayılmasını da kolaylaştırır. uçabiliyor olmaları da etkenleri farklı türlere bulaştırabilme imkanı verir.

avladıkları böceklerin bulunmadığı dönemleri kış uykusunda geçirirler. daha ılıman bölgelerdeki yarasalarda bu kış uykusu davranışını günlük olarak yapar. dinlenme saatlerinde vücut sıcaklığını dış ortam sıcaklığına kadar indirerek metabolizmalarını yavaşlatır ve ciddi bir enerji tasarrufu sağlarlar.

aslında bu özellik virüsler için de bir fırsattır. bu sayede yarasaların kanında hızlıca çoğalma fırsatı bulurlar. böcekle beslenen küçük memeliler ömürlerinin oldukça kısa olmasıyla bilinir. ancak bu durum yarasalar için geçerli değildir. yarasalar 25 yılı aşkın bir yaşam süresine sahip olabilirler.

bu yaşam süreleri boyunca taşıdıkları viral etkenleri yavrularına, kendi türünden bireylere ve başka türden canlılara bulaştırabilir. yarasaların bağışıklık sistemleri de diğer türlerden farklı değildir. virüslerin kuluçka süreleri türden türe değişebilir. virüsler içinde bulunduğu canlıda uzun süre hiç semptom göstermeden bulunabilir.

bu yeni tip virüsler zaten hep yarasalarda vardı. peki; neden şimdi ortaya çıktı?

çünkü hızlı nüfus artışı ve küresel ısınmayla birlikte doğanın girmememiz gereken yerlerine girdik. yarasalar ve diğer birçok türün yaşam ortamlarını tahrip ettik, parçaladık. özellikle son 30 yılda ortaya çıkan zika, ebola, sars, mers vs gibi salgın hastalıklara maruz kalmamızın nedeni tam olarak bu.

yarasalar ve diğer tüm canlıların yaşam ortamlarını korumak aslında kendimizi bu salgınlardan korumanın da birincil yolu. şehir yaşamı ve vahşi yaşam içiçe olduğu sürece, daha varlığını bilmediğimiz ve etkisi çok daha yıkıcı olacak yeni salgınlarla sık karşılaşabiliriz maalesef.
  • (bkz: #104215779)
  • beterin beteri bu diye düşünüyorum. daha beterinin simülasyonu daha olsa çekilmez.
  • abd vak'a sayısında çin'i geçti, eksen sürekli kayıyor ve gelişmiş kapitalist ülkeleri fena vuruyor. obamacare dibe çakıldı.

=>
  • geride bıraktığımız gün ve güncel veriler itibariyle dünya vaka sıralamasında 19. sıradan 15. sıraya çıktık. tablo ürkütücü. türkiye’deki seyri ve son durum şu şekilde;

11 mart - ilk vaka
    19 mart - 9.gün /359/ dünya vaka sıralamasında 31.
    20 mart - 10.gün /670/ dünya vaka sıralamasında 27.
    21 mart - 11.gün /947/ dünya vaka sıralamasında 23.
    22 mart - 12.gün /1236/ dünya vaka sıralamasında 22.
    23 mart - 13.gün /1529/ dünya vaka sıralamasında 21.
    24 mart - 14.gün /1872/ dünya vaka sıralamasında 20.
    25 mart - 15.gün /2433/ dünya vaka sıralamasında 19.
    26 mart - 16.gün /3629/ dünya vaka sıralamasında 15.

genel istatistik;
    test sayısı - 40.290
    vaka sayısı - 3629
    vaka oranı - %9,00
    ölüm sayısı - 75
    ölüm oranı - %2,06

bugünün istatistikleri;
    test sayısı - 7286
    vaka sayısı - 1196
    vaka oranı - %16,4

dünün istatistikleri;
    test sayısı - 5035
    vaka sayısı - 561
    vaka oranı - %11,1
  • şurada ilginç bir tweet serisi var.
    ilk vaka 1 mart çanakkale olabilir.

https://twitter.com/…tatus/1242433010986659840?s=20
  • birçok doktordan aynı şeyi dinliyorum, herkesin ağzında 100 kişiden 80'inin hastalığı hafif atlattığı söyleniyor. hatta test yapılanları baz alırsak, daha sonra evlerine gönderildiği söyleniyor.

şimdi benim aklımda şöyle bir soru oluşuyor. bu evde ki hastalar takip ediliyor mu? bu kişi kendini ne kadar izole ediyor. madem hafif atlatabiliyorum korkmama ne gerek varmış diye düşünüp o rahatlıkla gezip dolaşmasını kim nasıl engelleyebiliyorlar? veya ailesini enfekte etmesine göz mü yumuluyor? kişinin kendi inisiyatifine mi bırakıyorlar?

aptalca gelebilir fakat, birkaç hafta kalacak şekilde hastalığı kapan kişiyi işaretlemek mantıklı olamaz mı? eskiden oy kullananların parmağına damlatılan mürekkep gibi hemen çıkmayan birşey? ben o hastalığı kapan vatandaşın insafına mı terk edilmek zorundayım?
  • (bkz: 27 mart 2020 abd’nin vaka sayısında çin’i geçmesi) . an itibariyle abd covid-19 yeni merkezüstü olmuş. günlük ortalama 10 - 15 bin vaka görülüyor. hergün vaka sayısı artıyor.
  • beşiktaş tribünlerinin eskilerinden neyzen abimiz vardı bilen bilir, neyzen gecekartalı 4 ocak'ta facebook paylaşı var, sonra 10 ocak'ta yoğun bakımda haberi aldık, ne oldu dedik, zatürre olmuş yoğun bakımda dediler... neyzen abi yanlış hatırlamıyorsam 27 ocak 'ta hayatını kaybetti, zatürreden... şimdi aklıma gelmiyor değil.. gerçekten zatürremiydi! son 2 3 ayda zatürre teşhisi ile ölen insan sayısı kaç? biz ailecek mesela şubat ayında öksürük ve ateşli hastalık geçirdik.. hatta 13 yaşında kızım 6 yaşında oğluma influanza testi yapıldı negatifti ama ateşi zor düştü! şimdi bütün bunlar benim kafamda soru işareti oluşturuyor... bu virüs ne zamandır türkiye'de .. ! belki de bunu yaşadık geçirdik!
hesabın var mı? giriş yap