bu ikinci çıkan virüs de kesinlikle benimle alakalı normalleşme sürecine geçmemizle beraber askıya aldığım malzeme getirme işine tekrar giriştim hatta geçen hafta çinlilerin numuneleri elime ulaştı 1-2 hafta içinde siparişi geçmeyi planlıyordum hoop farklı isimle tekrar karşıma çıktı ama bu sefer kesin getireceğim.
  • bugünün önemli gelişmeleri,

* toplam ölüm sayısı 437.485

* amerika 371 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 118.204 'e yükseldi.

* brezilya 648 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 43.485 'e yükseldi.

* birleşik krallık 38 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 41.736 'ya yükseldi.

* italya bugün 26 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 34.371 'e yükseldi.

* fransa bugün 29 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 29.436 'ya yükseldi.

* meksika 269 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 17.141 'e yükseldi.

* belçika 6 yeni ölüm bildirdi, ülkedeki sayı 9.661 'e yükseldi.

* hindistan bugün 395 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 9.915 'e yükseldi. böylece hindistan, belkçika'yı geride bırakarak dünya genelinde salgında en çok kayıp veren 8. ülke konumuna yükseldi.

* almanya 15 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 8.885 'e yükseldi.

* iran bugün 113 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 8.950 'ye yükseldi. böylece iran, almanya'yı geride bırakarak salgında en çok kayıp veren 10. ülke konumuna yükseldi.

* kanada 28 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 8.174 'e yükseldi.

* rusya 143 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 7.000 sınırını aşarak 7.091 'e yükseldi.

* peru 190 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 6.688 'e yükseldi.

* hollanda 6 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 6.065 'e yükseldi.

* isveç 17 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4.891 'e yükseldi.

* ekvador yeni ölüm bildirmedi.

* şili 39 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3.362 'ye yükseldi.

* pakistan 97 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2.729 'a yükseldi.

* endonezya 64 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2.198 'e yükseldi.

* mısır 97 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.672 'ye yükseldi.

* kolombiya 75 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.667 'ye yükseldi.

* portekiz 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.520 'ye yükseldi.

* güney afrika 57 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.480 'e yükseldi.

* romanya 17 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.427 'ye yükseldi.

* polonya 9 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.256 'ya yükseldi.

* ülkemiz 18 yeni ölüm bildirdi ve ülkemizde salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 4.825 'e yükseldi.

suudi arabistan'da salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 1.000 sınırını aştı.

amerika'nın california eyaleti tek başına 5.000 ölümü geçti.

bugün dünya genelinde 3.264 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

amerika: 118.204 ( + 371)
    brezilya : 43.485 ( + 648)
    birleşik krallık : 41.736 ( + 38)
    italya: 34.371 ( + 26)
    fransa : 29.436 ( + 29)
    ispanya: 27.136
    meksika: 17.141 ( + 269)
    hindistan: 9.915 ( + 395)
    belçika: 9.661 ( + 6)
    iran : 8.950 ( + 113)
    almanya: 8.885 ( + 15)
    kanada: 8.174 ( + 28)
    rusya: 7.091 ( + 143)
    peru: 6.688 ( + 190)
    hollanda: 6.065 ( + 6)
    isveç: 4.891 ( + 17)
    türkiye: 4.825 ( + 18)
    çin: 4.633
    ekvador: 3.896
    şili: 3.362 ( + 39)
    pakistan: 2.729 ( + 97)
    endonezya: 2.198 ( + 64)
    isviçre: 1.939 ( + 1)
    irlanda: 1.706
    mısır: 1.672 ( + 97)
    kolombiya: 1.667 ( + 75)
    portekiz: 1.520 ( + 3)
    güney afrika: 1.480 ( + 57)
    romanya: 1.427 ( + 17)
    polonya: 1.256 ( + 9)
    bangladeş: 1.209 ( + 38)
    filipinler : 1.098 ( + 10)
    suudi arabistan: 1.011 ( + 39)
    japonya : 925 ( + 1)
    ukrayna: 901 ( + 12)
    arjantin: 842 ( + 23)
    cezayir: 777 ( + 10)
    avusturya: 678 ( + 1)
    ırak: 652 ( + 45)
    bolivya: 611 ( + 26)
    dominik cumhuriyeti: 605 ( + 13)
    danimarka: 598 ( + 1)
    macaristan: 563 ( + 1)
    afganistan: 478 ( + 7)
    sudan: 459 ( + 12)
    panama: 437 ( + 8)
    nijerya: 420 ( + 13)
    moldova: 411 ( + 5)
    guatemala: 384 ( + 17)
    çekya: 330 ( + 1)
    finlandiya: 326
    honduras: 312 ( + 2)
    belarus : 312 ( + 4)
    israil: 302 ( + 2)
    kuveyt: 298 ( + 2)
    birleşik arap emirlikleri : 291 ( + 2)
    ermenistan : 285 ( + 16)
    güney kore : 277
    kamerun: 276 ( + 64)
    sırbistan: 255 ( + 1)
    norveç: 242
    fas: 212
    yemen: 208 ( + 44)
    kuzey makedonya: 193 ( + 5)
    yunanistan: 184 ( + 1)
    bosna hersek: 165 ( + 2)
    bulgaristan: 160
    azerbaycan: 122 ( + 3)
    malezya: 121
    lüksemburg: 110
    slovenya: 109
    umman: 108 ( + 4)
    hırvatistan: 107
    kenya: 104 ( + 1)
    avusturalya: 103
    somali: 88
    küba: 84
    kazakistan: 81 ( + 4)
    katar : 76 ( + 3)
    litvanya: 76 ( + 1)
    estonya: 69
    tayland: 58
    gana: 54 ( + 3)
    burkina faso: 53
    andorra: 51
    tunus: 49
    san marino: 42
    arnavutluk: 36
    kırgızistan : 27
    kuzey ve güney kıbrıs : 18
    özbekistan : 19
    gürcistan: 12
    diamond princess: 11

* istanbul'da toplu gösteri yürüyüşü, oturma eylemi, askere uğurlama gibi kalabalık organizasyonlarin yapılması 15 gün süre ile yasaklandı. istanbul il sağlık müdürlüğü yetkilileri, il genelinde filyasyon ekiplerinin yaklaşık 8,118 haneye giderek antikor testi yapacaklarını açıkladı.

* dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, türkiye ile iran arasındaki uçuşların 1 ağustos itibarıyla açılmasının planlandığını açıkladı.

* milli eğitim bakanı ziya selçuk, coronavirüs tanısı konulmuş öğrenciler için lgs'de ayrı okul ve mekanlar oluşturulduğunu, hastanelerde de sınav yapılabileceğini açıkladı.

* bursa'da idari işler müdürlüğü ve 5.ağır ceza mahkemesi kalemi personellerinde coronavirüs tespit edildi. adalet komisyonu kararı ile mahkeme personelleri karantinaya alındı. bursa 5.ağır ceza mahkemesi ve üyelerinin de karantina altına alındığı, mahkeme heyetine test yapılacağı belirtildi.

* enfeksiyon hastalıkları uzmanı prof. dr. mehmet ceyhan artan vakalarla ilgili olarak "okulların açılması dışında tüm ana tedbirler kaldırıldı. hiçbir şey olmamış gibi davranmaya başladık. bu ortamda başka ne olmasını bekliyordunuz ki?" diye sordu.

* bilim kurulu üyesi prof. dr. levent akın, "mesafe kuralına hiç uymuyoruz. maske takmaya gerek görmeyen pek çok insan var. diyorlar ki “maskem elimde, açık havada takmaya gerek yok.” oysa ki 8-10 arkadaş iç içe duruyorsunuz. önce birbirinize sonra evdekilere virüsü taşıyorsunuz. vaka sayısındaki artışı umursamak gerekiyor. bazılarımız hastalığı çok ağır geçirebilir. doğruları biliyor ama hiç umursamayan pek çok kişi ile karşılaşıyorum. önce kendimizi korumaya çalışalım. böylece başkalarını da korumuş oluruz." uyarısında bulundu.

* abd'de gıda ve ilaç idaresi (fda), coronavirüs tedavisinde hidroksiklorokin (hcq) ve klorokin (cq), kullanımını faydasız olduğu gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu. her iki ilaç da sıtma, otoimmün durumlar romatoid artrit ve lupusa karşı kullanım için onaylanmıştır.

* abd'li araştırmacılar tarafından yapılan araştırmaya göre, d614g adlı yeni bir coronavirüs mutasyonu, hücreleri enfekte etme kabiliyetini önemli ölçüde artırıyor olabilir. d614g adlı mutasyon, virüse kendine özgü şeklini veren kısım olan coronavirüs üzerindeki “sivri” kısımlarınsayısını arttırmış. bu sivri uçlar virüsün hücrelere bağlanmasını ve enfekte olmasını sağlıyor.

* çin'in başkentindeki yerel vakaların artmasının ardından bütün spor salonları ve eğlence mekanları kapatıldı. pekin'de bir meyve süpermarketinde çalışan beş kişi coronavirüs semptomları gösterince bölgede karantina önlemleri uygulandı. süpermarketin geçici olarak kapatıldığı bildirildi. pekin'de şimdiden 200 test noktası kurulmuş durumda. bu yeni dalganın mayıs sonunda başladığı ve kendini şimdi göstermeye başladığı düşünülüyor. çinli yetkililer, pekin 'de ortaya çıkan covıd-19 virüsünün wuhan'daki pazarda saptanan virüsten daha bulaşıcı olduğu saptandı. 100.00 sosyal hizmetli görevlendirilmiş ve pazardan alış veriş yaptığı düşünülen 200 bin kadar vatandaş testten geçirilecek.

* dünya sağlık örgütü, çin'in başkenti pekin'de ortaya çıkan yeni coronavirüs salgınının balık pazarlarından yayılıp yayılmadığına ilişkin herhangi bir delil bulunmadığını açıkladı. kesin bir şey söyleselerdi şaşardım zaten. öte yandan çin, uzmanlar, balığın kendisinin hastalığı taşımasının pek mümkün olmadığını söylese de, virüs salgınına neden olduğu şüphesiyle avrupa'dan somon ithalatını durdurdu.uzmanlar ise daha önceden avrupa'ya seyahat etmiş birinin balık pazarına gitmesi neticesinde yayılım olduğu görüşünde.norveç gıda güvenliği otoritesi, coronavirüsün balıklara bulaşabileceğine dair bir kanıt olmadığını söyledi.

* çin'in wuhan kentinde ocak ayında 76 yaşındaki babasını kaybeden zhang hai, hükumetin salgını gizlediğini gerekçe göstererek, 215 bin pound dava açtı.

* almanya sağlık bakanlığı, covid-19 aşısının üretilmesi durumunda 300 milyon aşının tedarikinin garanti altına alınması için almanya, fransa, italya ve hollanda'nın ilaç şirketi astrazeneca ile bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

* almanya'nın en büyük havalimanı olan frankfurt havalimanı'nın ağırladığı yolcu sayısı, coronavirüs salgını nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamaları sonucu mayısta geçen yılın aynı ayına göre %95,6 azalarak 272 bin 826'ya geriledi.

* bulaşıcı hastalıklar uzmanı dr ebbing lautenbach, "havuz ya da deniz suyu coronavirüse yakalanma adına bir risk oluşturmuyor. virüs suda yüzerek insanlara bulaşmaz." diyor ancak su dışındaki sosyal mesafelere en üst seviyede dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

* turizm şirketi tuı ve bölgesel ispanyol yetkililer arasında yapılan anlaşmayla turizmin açılışını test etmek için ispanya'nın mallorca adasına gelecek olan 11.000 alman turistin ilk kafilesi adaya vardı. mallorca hemen her şeyi kendi dillerinde bulabilecekleri ikinci bir ev gibi bir tatil bölgesi. ada tek başına geçen yıl 4,5 milyon alman turisti ağırlamış.

* singapur sağlık bakanlığı 19 haziran'dan itibaren restoran ve dükkanların açılmasına ve küçük toplantıların yapılmasına izin verileceğini duyurdu. singapur'daki vakaların çoğu göçmen işçiler arasındaydı ve onların kamplarını karantinaya alarak ülkeye yayılmasına engel olmuşlardı.

* ispanya başbakanı pedro sanchez, ülkedeki salgından en çok etkilenen sektörlerden biri olan otomotiv sanayisine 3.75 milyar euroluk bir destek sağlanacağını açıkladı.

* fransa'da 3 ay aornda restoranlara iç mekanlarını kullanma izni verildi. restoranlar şimdiye dek açık hava terasları veya verandalarında hizmet verebiliyorlardı. müşterilerden girişte sanitize edici el jeli kullanmaları ve maskelerini oturuncaya kadar tutmaları istenecek.

* vietnam'ın ardından yeni zelanda'da da spor müsabakaları seyircili oynanmaya başlandı. ilk rugby maçını 40 bin seyirci izledi.

* gana sağlık bakanı kwaku agyeman manu'nun coronavirüs testi pozitif çıktı.

* tunus başbakanı ilyas el-fahfah, ülkesinin coronavirüs salgınına karşı zafer kazandığını duyurdu.

* coronavirüs pandemisi nedeniyle 28 şubat 2021 tarihinde düzenlenmesi planlanan oscar ödül töreni neredeyse hiçbir filmin gösterime girememesi nedeniyle 2021 nisan ayına ertelendi.

* hindistan yeni delhi'de geçici olarak covıd-19 hastaları için izolasyon odasına dönüştürülen ziyafet salonunda yataklar hazırlanıyor.

* italya'nın venedik şehri, kapılarını yeniden turistlere açtı.

dünya genelinde vaka sayısı 8.000.000 sınırını aştı. iyileşenlerin sayısı 4.100.000 i geçti.

iran, almanya'yı geride bırakarak dünya genelinde en çok vaka tespit edilen 9. ülke konumuna yükseldi.

bangladeş'te vaka sayısı 90.000 sınırını aştı.

katar'da vaka sayısı 80.000 sınırını aştı.

güney afrika'da vaka sayısı 70.000 sınırını aştı.

kolombiya'da vaka sayısı 50.000 sınırını aştı.

ülkemiz 1.592 yeni vaka bildirdi ve ülkemizdeki vaka sayısı 179.831 'e yükseldi. türkiye'nin yaptığı toplam test sayısı 2.674.203, iyileşenlerin sayısı 152.364 oldu.

dünya genelinde görülen vaka sayıları,

amerika: 2.178.983 ( + 18.992)
    brezilya: 873.963 ( + 21.178)
    rusya: 537.210 ( + 8.246)
    hindistan : 343.026 ( + 10.243)
    birleşik krallık: 296.857 ( + 968)
    ispanya : 291.189 ( + 181)
    italya: 237.290 ( + 301)
    peru: 229.736 ( + 4.604)
    iran: 189.876 ( + 2.449)
    almanya : 188.041 ( + 370)
    türkiye: 179.831 ( + 1.592)
    şili: 179.436 ( + 5.143)
    fransa: 157.372 ( + 152)
    meksika: 146.837 ( + 4.137)
    pakistan: 144.478 ( + 5.248)
    suudi arabistan: 132.048 ( + 4.507)
    kanada: 99.073 ( + 286)
    bangladeş: 90.619 ( + 3.099)
    çin: 83.181 ( + 49)
    katar: 80.876 ( + 1.274)
    güney afrika: 70.038 ( + 4.302)
    belçika: 60.100 ( + 71)
    belarus: 54.680 ( + 707)
    isveç: 52.383 ( +139)
    kolombiya: 50.939
  • ya arkadaş ben gerçekten bu işi anlamadım. amerika’da fransa’da ve çok ülkede haftalardır milyonlarca insan orda burda protestoda falan. ama gayet normal durumlar. bizdeyse aklı gitmiş gibi artıyor. bu nası iş ya? şunu ciddi ciddi kimse açıklamıyor. bizi mi koparıyorsunuz amk?
  • bence tam olarak nasıl bulaştığı halen çözülememiştir. elinizi bol bol yıkayın deniliyor, sadece damlacık solumayla bulaşıyor deniliyor, garip.

damlacık ele yapışıyor, o eli ağza göze değdiriyoruz diyecekler için peşin edit: köy yerinde izole yaşayan, marketle falan alakası olmayan 3 tanıdığıma bulaştı.

normal edit: bağcılarda umumiyetle maskesiz takılan fırıncıya henüz bulaşmadı.
  • hastalık başlığında özet geçtiğim birkaç bilimsel çalışma ve veriler vardı. burada da olsun istedim. dünya aşı durum raporu, hastalık verileri, çalışmalar vb. birkaç bir şey paylaşmıştım:
    (bkz: #108809712)
  • burada da birileri bir şeyleri sorgulamaya başlamış. şüpheli durumlar olduğu çok açık, amerika gibi italya gibi yerlerde bu kadar öldürücü bu kadar bulaşıcı virüs nasıl herkese bulaşıp ortalığın anasını ağlatmıyor ?

bence bu olay yine saçma sapan bir test ve tani kriteri olmasından kaynaklı. asemptomatik hasta ne demek mesela? başka bir hastalıkta duymadım hiç bunu ben. adama virüs bulaşmış ama ateşi yükselmiyor öksürmüyor hiçbir semptom yok hicbir şey yok ama hasta mı şimdi bu adam? hastalığın tanımına ters yani olay. bu da bana bulaşıcılığını sorgulatiyor.

şu anda türkiye sınırlarında çok fazla vaka var gibi görünüyor ama aslında gayet normal hatta bana göre az bile. çikan vakaların çoğu istanbul dışında daha önce hiç yayılmadığı yerlerde yayılıyor. istanbulda gördükleri maskesiz tiplere herkes ateş püskürüyor ama öyle ciddi bir artış da yok istanbul içerisinde.

italya'da mesela sürekli azalıyor vakalar çok mu uyuluyor kurallara orada? bir ihtimal, içinde yaşadığımız yok sonuçta bilemiyoruz ama hastalıktan kırılırlarken bakan canlı yayında ağlıyordu insanlar evinde oturmuyor diye. en tehlikeli herkesin korktuğu dönem yani şimdi harfiyen kurallara uyduklarina inanmıyorum şahsen. amerika keza kaç haftadır sokaklarda protestolar gerçekleşiyor çok mu uyuluyor orada sosyal mesafeye carta curta?

peki nedir sonuç? bana göre başka benzer koronaviruslerden dolayı birçok insanda capraz bağışıklık mevcut. şu anda hicbir yerde kontrolsüz tamamen serbest yayılmaya izin verilmediği için bilemiyoruz nasıl bir şey ama tek mantıklı açıklaması bu gibi görünüyor. toplumun tamamı bu virüse açık değil, buna yönelik araştırmalar çalışmalar da mevcut ama hepsini bu iş sonuçlandığında göreceğiz.
  • bu maskesiz aylarca iş yapıp yüzlerce insanla temas halinde olan insanlar aseptomatik ya da hafif atlatmıyorsa, izole yaşayıp bulaşıp yoğun geçiren, ölen ya da semptom göstermesi sonucu tek bir ihtimal kalıyor simulasyonda yaşıyoruz. bu virüs evet el yapımı simulasyona müdahale etmesi için tasarlandı ve random atıyor milletin içine kendini yani kodların içine. kod sağlamsa yırtıyor değilse gidiyor. hatta belki if şeker hastası
    ya da yaşlı tarzı kodlar da vardır kim bilir. yoksa bu kadar bulaşıcı olupta kafasına göre bulaşması açıklanamaz.
  • almanya covid 19 vaka sayısı 188.000 (+370)
    türkiye covid 19 vaka sayısı 180.000 (+1600)

bu hızla bir kaç güne kadar geçeceğiz almanları.
    bir konuda da bizi kıskanmasınlar, bir konuda da onları geçmeyelim mk.
  • daha önce de belirttiğim gibi yakın zamanda atlatmış olduğum (tüm etkileriyle birlikte en azından umduğum) virüs.

bir başka entryde, tedavim sırasında kan değerlerim/ semptomlarım/ virüsün diğer etkilerine dair çok fazla araştırma yaptığım için covidin zatürre dışında nasıl etkileri olabileceğine dair biraz uzun bir entry yazacağımı söylemiştim.

eğer benim gözümden, dilim döndüğünce de bilimsel yazmaya çalışacağım bu yazıyı sıkılmadan okursanız faydalı olacağını umuyorum.

öncelikle bu virüsü zatürre ya da akciğer problemi yaşayarak geçirmedim. ancak evde geçirdiğim süreç içerisinde (4-5 gün) dudaklarımın mavileştiğini gözlemledim. bunu araştırdığımda ya akciğerde yaşanan bir problem ya da kanda yeterince oksijen bulunmamasından kaynaklı olabileceğini gördüm. ciğerimde hiçbir problem olmamasına rağmen dudaklarımda bu mavilik neden oluşmuştu?

bu tabii ki dolaşım bozukluğunun bir belirtisi. yani ya damarlarınız pıhtılaşmadan ötürü organlara yeterince oksijen taşıyamıyor ya da korona sebebiyle damarlarda oluşan pıhtı akciğerinize/ kalbinize taşınmış oluyor. bu da emboliye(akciğerde pıhtı birikmesi) veyahut kanın yeterince oksijen taşıyamamasına sebep oluyor. bunun için tedaviniz süresince hiçbir şikayetiniz olmasa bile her gün kan sulandırıcı vuruluyorsunuz. bu kan pıhtısı riski için kan tahlillerinizde pıhtılaşma seviyeniz ve pıhtı durumuzla alakalı bilgi veren "d dimer" denilen bir değer sürekli kontrol ediliyor.

ben buradan yola çıkarak ilk zamanlarda çin, iran gibi ülkelerden gelen videolarda gördüğümüz birden yere yığılıp kalan insanların bu pıhtılaşma veyahut pıhtı atmasının neden olduğu beyin kanaması ya da kalp krizi gibi yan nedenlerle vefat ettiğini düşünüyorum.

benim kendimde tecrübe ettiğim, günde 12 saat serum almama neden olan bir başka durum da (hiçbir kalp rahatsızlığım olmamasına rağmen) yine ilk anda yapılan kan tahlillerimde yüksek çıkan kalp enzimlerim. kanda bulunan bu enzim kreatin kinaz olarak geçiyor. coronavirüsün tutunup çoğaldığı gen yalnızca akciğerde değil maalesef. bu gen aynı zamanda kalp ve beyinde de bulunuyor. bendeki örneğinde sanırım kalbi zorlamış. tabii ekg, tomografi temiz çıkınca yalnızca değeri düşürmeye yönelik tedavi uygulandı. referans aralığında tavan 130 olan değer 540 civarıydı bende. taburcu olurken 30'lara düşmüştü. (çok anlamlı bir yükseklik olmasa da müdahale edilmediğinde nasıl seyredeceğini bilemiyoruz.)

bu süreçte koronanın solunum yolu ile alakalı kısımlarıyla hiçbir sorun yaşamadığımı, hatta kendimi gayet iyi hissettiğimi de ekleyeyim. ancak yine kendimde gözlemlediğim ama belirtiler içinde sayılmayan bir durum kafa bulanıklığı. koronanın yeni yeni belirtileri arasında sayılmaya başlayan tat/ koku kaybı aslında sinir sistemi ve beyni etkilediğini gösteren bir kanıt. ama bu süreci yaşarken bu belirtiler bende olmamasına rağmen birkaç günü kafamda bariz bir bulanıklık ile geçirdim. bu ilaçlardan da olmuş olabilir tabii ama koltuktan aniden kalkınca oluşan o sersemliği tüm gününüze sabitleyince gerçekten hoş olmuyor. hatta doktor nasıl olduğumu sorduğunda "vücut olarak çok iyiyim ama resmen kafam bulanıyor." demiştim. hastaneden çıktıktan sonraki süreçte de bu etkilerin bir süre devam edeceğini belirtmişti. yani siz sadece ciğerleriniz için endişelenirken aslında vücudunuz tümüyle virüs için savaş veriyor.

biraz da ek bilgi olması adına kan tahlillerinde nelerin kontrol edildiğine değineyim. kreatin kinaz, ck mb gibi değerler kalp için; crp vücudunuzda herhangi bir yerde iltihap olup olmadığını saptamak için, aynı zamanda herhangi bir kan tahlilinde dahi diğer organlarınıza dair (böbrek, karaciğer vb.) bilgi veren standart değerler de önlem için her gün kontrol ediliyor. bir de kanınızdaki karbondioksit, oksijen seviyenize bakabilmek için kan gazı ölçümünüz yapılıyor. bunlarda bir sıkıntı olmamasına rağmen kan değerlerim, beyaz kan hücrelerim, nötrofillerim ilk günlerde birden çakılmaya başladı. enfeksiyon bittikten sonra iyi beslenme ve istirahat ile kendi kendine düzeliyor.

son olarak rutin kontroller ateş ve tansiyon. ateş hastane sürecinde bende hiç olmadı. (evde bir iki gün inatçı değil) tansiyon genelde stabil olmasına rağmen sadece bir gün 1 saat aralıklarla 11/7, 9/5, 13/8 olarak ölçüldü. onun da stres gibi yan faktörleri bile olabilir diye yorumluyorum. zaman zaman panik atak geçirip nefessiz kaldığımı sandığımda parmaktan ölçülen oksijen saturasyonu (normal değer 95- 100, benim hep 99 /98 seyretti.) normal çıkınca rahatlıyordum.

sonuç olarak açıklanan semptom tablosuna göre 'semptomsuz' geçiren kısımda görünüyorum. ateş, öksürük veya buna bağlı nefes darlığım yoktu. belki yukarıda saydığım nedenlerden dolayı bir ölüm gerçekleşse koronadan bile şüphenilmezdi ancak temaslı olarak yaptırdığım testim pozitif olunca bunların farkına varabildim.

belki benim yaşadığım bu değişiklikler basit bir gribin bile kan değerlerine yansımasında kendini böyle belli ediyordur. ancak korona geçirdikten sonra beyin kanamasından vefat eden bir teyzeyi ve korona sırasında el/kolda his kaybı ile birlikte konuşma bozukluğunu yaşayan bir kişiyi haberlerde okumuştum. bu da sebeplerin yukarıda saydığım noktalar olabileceğini düşündürdü.

işte bu yüzden bana göre korona hâlâ "olayım da kurtulayım." denilecek konumda değil. onu tanımaya çalışıyoruz. uzun vadede vücuda etkilerini bilemiyoruz.

bu yüzden şu anlık elimizde gerçekten inanarak buraya yazdığım büyük bir koz var: yakalanmamak :)

sağlıkla kalın...
  • covid-19 ölümleri hakkında genel olarak gözden kaçırılan bir durum var. bir insan öldüğünde neye göre covid-19 kaynaklı ölüm yazılmalı? ülkeden ülkeye bu çok değişiklik gösteriyor. kimisi ölen insanda başka bir sıkıntı dahi olsa virüs bulunduğu takdirde hemen covid-19 yapıştırıyor. kimisi ise daha katı davranıyor ki bence katı davranmak daha mantıklı.

hep griple karşılaştırıldığı için ona bakarsak, şu zamana kadar kaç kişi birisinin gripten öldüğünü duydu? çoğunlukla grip olsa bile daha önde olan başka sebepler nedeniyle ölüm sebebi giriliyor.

bu sebeplerle covid-19 ölüm sayısı çok fazla bakın korkunç diye ortalığı karıştırmak çok doğru olmayabilir.