şükela:  tümü | bugün
 • virüs taşımasına rağmen herhangi bir covid-19 semptomu bulunmayan veya sınırlı semptomlara sahip olup hastalığı ayakta hafif şekilde seyreden kişi.

  (bkz: super spreader)

  enfekte olmuş bireylerin yaklaşık % 20'si -pareto prensibi çerçevesine uyumlu olarak- bulaşıklığın % 80'inden sorumlu. epidemiyolojik açıdan salgınlarda en endişe veren grubu bu hastalar oluşturuyor. bu hastaların tespiti ve izole edilebilmesi, salgının kontrol edilebilmesi açısından fevkalade önemli.

  virüsle etkin mücadele eden ülkeler, şikayeti olmadığı veya semptomlar hafif seyrettiği için hastaneye gitmeyen hastaları tespit edebilmek amacıyla hastaneler haricinde drive-through coronavirus test istasyonları kuruyorlar.

  iskoçya, amerika, güney kore, kanada

  (bkz: drive-through coronavirus test istasyonları)

  türkiye'deki sars cov-2 testleri ise, sadece hastanelerde bazı semptom ve yurtdışı ilişki şartlarıyla yapılıyor. türkiye'nin evvela hastanelerde yaptığı test şartlarını kaldırması, ardından sars cov-2 süper yayıcılarını tespit edebilmek için hastaneler haricinde test istasyonları kurup, tanı koyulmuş hastaların bulaşıklık haritasını baz istasyonu sinyali/kredi kartı ekstresi/adres bilgileri gibi kullanarak oluşturması ve süper yayıcı adaylarını istasyonlara sms vb kanallar üzerinden istasyonlara davet etmesi gerekmektedir. bu yönde bir çalışma olmadığı sürece; süper yayıcılar virüsü başkalarına bulaştırmaya, hastanelerdeki şikayete bağlı vaka sayılarını artmaya devam edecektir.