şükela:  tümü | bugün
 • *sars çok çabuk şekilde belirtileri çıktığı için hemen tesbit edilip önlemleri alındı.oysa covid-19'unki 2 haftayı bulabiliyor. öyle olunca da enfekte olmuş bir çinli hastalık belirtileri vermeden virüsü başka ülkelere taşıyabiliyor. şimdi gelelim kısaca işin teknik kısmına.
  *sars ve diğer corona viruslerden farkli olarak covid-19 protein üzerinde furin adı verilen bir konakçı hücre enzimi tarafından aktive edilen bir bölgeye sahip.bu furin akciğer,karaciger,ince barsaklarda bulunur.dolayisiyla covid-19 aynı anda bir çok organa saldırır.sars ve diğer coronalarda furin olayı yok.
  *covid-19 ,sars'ın proteinin insan hücresine tutunmasindan en az 10 kat daha güçlü bir şekilde hücreye tutunabiliyor.yani bunun anlamı 10 kat daha fazla bulaşıcı.

  sars =yarasadan misk kedisine
  mers =yarasadan deveye
  covid-19 = yarasadan pangoline
 • ya özetle zıkkımın kökünü yemesi gereken çinlilerden çıkmış olduğu gerçeğini değiştirmiyor. zıkkım yiyiniz çinliler.
 • nedenlerinden biri de sars'taki ölüm oranının fazlalığıdır. sars belirtileri hızla ortaya çıkan ve hastayı hızla ölüme götüren bir hastalık olduğu için yayılması da kısıtlı oldu. vakalar virüsü yayamadan ölüyorlardı.
 • öldürme oranı yüksek salgınlar pek yayılamıyor.(enfekte olanlar sosyalleşemiyorlar, daha rahat tespit ediliyorlar örneğin sars/ebola) öldürme oranı düşük olanlar (domuz gribi) yayılıyorlar ama gündelik hayata zarar vermiyorlar. covid-19 tam bunun ortasında o yüzden yakın zamanda gördüğümüz en ağır salgın oldu.
 • çünkü bulaşma ihtimali covid 19 a göre düşük olan bir virüstü .
 • sars ile covid-19'un kuluçka süreleri nispeten birbiri ile aynı. ikisinde de kuluçka süresi medyanı 5 gün. sars için bu süre 7, covid-19 için ise genel olarak 11 ama 14 gün de olabilmekte.

  covid-19 belirti göstermeden önce bulaşabilirken sars için en azından bilinen bu şekilde bir durum yok yani belirtilerden önce bulaşması açısından.

  lakin bunun ana nedeni sarsın en bulaşıcı zamanına ikinci haftasında 10 gün civarında ulaşması iken covid-19 en bulaşıcı olduğu döneme ilk 5 gün içerisinde ulaşıyor. bu da insanlar henüz hasta olduğu anlamadan bulaştırmasına sebep oluyor.
 • sars dönemi dünya daha az mobildi. bu da bir etken kanımca. küreselleşme arttıkça, bu tip yerel salgınların da küresel boyuta ulaşması kolaylaşıyor. yani her şeyin bir avantajı ve dezavantajı var.

  edit: alttaki linkte 2004 ve 2020 sayıları var. sayı 1.9 milyardan, 4.72 milyara yükselmiş. hadi 2020 öngörülen diyelim, yine de 2019 sayısı 4.5 milyar. 2002-2004 artışını da katarsak, neredeyse 3 katına çıkmış mobilite.
  https://www.statista.com/…ssenger-traffic-globally/

hesabın var mı? giriş yap