• selpak gibi bir şeydi bi zamanlar. pet şişeye şaşal derdik.

şimdiki pet şişelerden daha sertti ama bu hatta bunu ayağınızın altında yuvarlarken eş zamanlı boynu kıkırdatma hareketini yaptığınızda insanlardan "-oha o boyundan nasıl öyle ses çıktı?" gibi tepki alırdınız.

çocuktuk. maldık biz. saksılara işerdik.
  • bir dönem satın alınan bütün sulara isim babalığı yapmış memba suyu markası. eski jenerasyonun hala pet şişe içre suları zaman zaman bu şekilde tanımladığı olur. o vakit bu kelimeye yabancılaşılabilirse, yeni jenerasyonun hiç anlayamayacağı bir tebessüm beliriverir yüzde: "sasal su" :)
  • yaşı benim gibi 28 olanlar hatırlayacaktır, sanırım 3 litrelik şişman cam şişeleri vardı bu markanın. tabii zararlılığı kanıtlanmış plastik damacanalar falan yok o zamanlar. temiz temiz cam şişeden içiyorsun, sonra bakkala boşunu verip, dolusunu alıyorsun. süper olay. süper sağlıklı.

http://img410.imageshack.us/…0/3452/82257860pu1.jpg
  • su damacanasına yan gözle bakıp yar belleyen sapıklar için henüz sübyen'dir.
  • (bkz: kova yapmak)
  • izmir, menderes'e bağlı şaşal köyü'ndeki su kaynağının ismi. aynı kağıt mendilin selpak olarak adlandırılması gibi (genel olarak) eskiler tüm pet şişelere şaşal der.
  • icimi cok lezzetli olan memba su
  • benim yaşadığım bölgelerde pek yaygınlaşmamış olsa gerek askerdeyken ilk defa ankaralı arkadaşlardan duyduğum isimdir. ama tabi ki marka ismi olarak değil büyük pet şişe anlamında. ilk duyduğumda "niye şişe değil de şaşal" diye dumura uğramış ama cahil görünmemek için hiçbir tepki vermemiştim ama o anki hislerimden olsa gerek bu sözcüğü ne zaman duysam "bu ne uyuz isim lan, şaşal ne amk" demek suretiyle sinirlenirdim. ara ara da büyük pet şişe gördüğümde bu sözcük aklıma gelir kah sinirlenir kah gülerdim. az önce de durup dururken aklıma geldi ve şuna bir bakayım benden başka gıcık olan var mı acaba diye ama meğer o kadar gıcık olunacak bir durum yokmuş. bir daha birisinin şaşal dediğini duyarsam gıcık olmayacağım. teşekkürler hepsiburada.
  • sakarya'da yarım litrelik pet sisede yapılan bong'a verilen isim. bir diğer söylenişi icin (bkz: gulugulu)
  • tdk'da herhangi bir anlamı yok ama isim olarak kullanılıyor.

(bkz: ali şaşal vural)
hesabın var mı? giriş yap