şükela:  tümü | bugün
 • borusan istanbul filarmoni orkestrası sanat yönetmeni ve sürekli şefi. viyana doğumlu şefin kaydetmiş olduğu birçok başarı bulunuyor. besteleri çok iyi yorumladığını ve sahneye çok yakıştığını söyleyebilirim.

  serhan bali'nin hakkındaki yazısı için, bkz. http://www.radikal.com.tr/…7.01.2009&categoryid=113
 • oldukca yuksek derecede enerji sahibi olan, sahnedeki tiyatral durusu ve enerjisiyle oldukca ilgi cekici ve her ne kadar bu durum provalar esnasinda zaman zaman yorucu olsa da; genel olarak pozitif anlamda gazlayici olan yeni sefimiz.
 • gectigimiz gunlerde istanbul'da gerceklesen leyla gencer'e saygi konserinin de sefiydi, pek sempatik pek guleryuzlu ve enerjikti.
 • süper ba$arılı,sempatik,enerjik,akıllı,çok fazla politik olmayan,yakışıklı,mavi gözlü,avusturyalı,kemancı,yönetirken çok güzel örnekler vererek müzisyenlerine çok yardımcı olan,zamanında viyana filarmoni'de (!!!!) orkestra müzisyeni olduğu için bizim dilimizden çok iyi anlayan,neyin olabilip neyin olamayacağını bilen süper insan.benim için belki de bu zamana kadar çalıştığım en iyi şeflerden biri.*
  (bkz: severek izliyoruz)
 • ışıl ışıl bir adam. ve orkestra üyeleriyle çok güzel bir ilişkisi olduğu o kadar belli ki, şef sahneye gelince hepsi gülümsüyor, gözleri parlıyor. hem orkestraya hem seyirciye yansıyan müthiş bir pozitif enerjisi var. ayrıca pek de sempatik bir babası varmış, dün akşam gördüğümüz üzere.
 • efsanevi pedagog jorma panula, viyanalı öğrencisi sascha goetzel’i “özgün kişiliği ve profesyonel tavrı, hem kararlı hem de tutkulu genç bir orkestra şefi olması için fazlasıyla yeterli” sözleriyle tanımlamıştı. dünyanın dört bir yanındaki izleyici ve eleştirmenlerin de her zaman belirttiği gibi inanç ve tutku, gerçekten de goetzel’in alametifarikaları. kuopio senfoni, borusan istanbul filarmoni, avusturya-kore filarmoni orkestralarının sanat yönetmeni ve sürekli şefi olarak sanatçı, leonard bernstein’in kurduğu pasifik müzik festivali’nin yerleşik şefliği ve viyana filarmoni’nin hazırlık orkestrası olan attergau enstitüsü orkestrası’nın da yardımçı şefliğini sürdürüyor.

  müzik eğitimine kemanla başlayan goetzel, graz’daki müzik üniversitesi’nden mezun olduktan sonra viyana filarmoni’nin birinci keman bölümüne sürekli yedek kemancı olarak katıldı ve dünyanın en büyük orkestra şeflerinin birçoğu ile yakından çalışma fırsatı bulan sanatçının zaman içinde şefliğe yönelmesinde bu dönemin büyük etkisi oldu. ardından onu “müzikal ve teknik açıdan çok yetenekli” olarak tanımlayan zubin mehta, “çok istekli ve olağanüstü yetenekli bir müzisyen” olduğunu söyleyen riccardo muti ve goetzel’i saygın tanglewood müzik festivali’ne davet ederek onu “müzikte en yüksek mükemmellik seviyesine ulaşmaya kararlı bir genç müzisyen” olarak nitelendiren seiji ozawa gibi büyük şeflerden ders aldı. sibelius akademisi’nde norma panula ile çalıştığı dönem kariyerini orkestra şefliği yönünde geliştirmesinde belirleyici oldu.

  doğduğu kent viyana’da viyana oda ve tonkünstler orkestralarını; city of birmingham senfoni, berlin senfoni, lüksemburg filarmoni, ndr hannover, nhk senfoni, şangay senfoni, moskova senfoni, staatsphilharmonie rheinland-pfalz, tokyo ve nagoya filarmoni, deutsche kammerakademie, basel ve helsingborg senfoni orkestraları ile geniş bir repertuarı kapsayan ve aralarında dünya prömiyerlerinin de bulunduğu birçok konseri yönetti. rudolf buchbinder, olli mustonen ve vadim repin gibi solistlerle çalıştı. sanatçı yeni sezonda italya, hollanda ve danimarka’da ilk konserlerini yönetecek.

  senfonik çalışmalarının yanı sıra opera alanında da etkinlik gösteren sascha goetzel, viyana devlet operası (pinokyo), viyana volksoper (mavi sakal) ve yardımcı şef olarak los angeles operası (nicholas ve alexandra) ile başarılı performanslara imza attı. tirol devlet tiyatrosu’nda mozart’ın figaro’nun düğünü, don giovanni ve cosí fan tutte operalarının kısa zamanda ün kazanan yeni prodüksiyonlarını yönetti. placido domingo, josé carreras, anna netrebko, josé cura, thomas hampson, michael schade, bo skovhus, akiko suwanai, rudolf buchbinder, olli mustonen, vadim repin ve vesselina kasarova gibi klasik müzik dünyasının yıldız isimleriyle çalıştı.

  geçtiğimiz sezona viyana devlet operası’nda fındıkkıran’la başlayan sanatçı, tanınmış bir japon klasik müzik televizyon programında verdiği bir konser ve kyushu senfoni orkestrası ile performanslarıyla devam etti. şubat ayında, viyana’daki volksoper’de yönettiği lehár’ın tebessümler diyarı operasının yeni prodüksiyonunu büyük başarı kazandı ve mozart’ın figaro’nun düğünü operasını yönetmek için volksoper’den davet aldı. goetzel, 2010 yılında da aynı operada saraydan kız kaçırma ve nikolai’nin the merry wives of windsor’unun şefliğini üstlenecek. kazandığı başarılar üzerine geçtiğimiz mayıs valery gergiev’den mariinsky tiyatrosu’nda mozart’ın don giovanni’sini yönetmek için davet alan şef, verimli bir işbirliğinin de temelini atmış oldu.

  2008–2009 sezonuna orchestre national des pays de la loire ile konserler ve tirol devlet tiyatrosu’nda la bohème’in son derece başarılı yeni bir prodüksiyonuyla başlayan goetzel, ardından yeni yıl kutlamaları çerçevesinde new york, washington ve baltimore’da viyana müziği konserleri verdi. finlandiya ve türkiye’de sürekli şefliğini yaptığı orkestralarıyla gerçekleştirdiği çalışmalar arasında basel senfoni’yle bir dizi konser ve tokyo senfoni ile de ilk konserini verdi. sezona viyana filarmoni’nin hazırlık orkestrası olan attergau enstitüsü orkestrası ile attersee klassik festivali’nde yönettiği così fan tutte ile nokta koyan sanatçı, yeni sezonda da birçok konser ve opera yönetecek.

  bugüne kadar sayısız televizyon ve radyo yayınına katılan goetzel, koch classics için nino rota ve max bruch’un eserlerini kaydetti, orkestra şefliği ve keman yorumculuğunun yanı sıra josé carreras, ramòn vargas, ensemble wien ve nto orkestrası gibi topluluk ve sanatçılar için başarılı müzik düzenlemeleri yaptı. düzenlemelerinin bazıları bmg ve deutsche grammophon tarafından kaydedildi ve yayımlandı.

  goetzel, 2008 yılında sanat yönetmenliği ve sürekli şefliğine getirildiği borusan istanbul filarmoni orkestrası’nı avrupa’nın önde gelen topluluklarından biri yapmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

  kaynak: http://www.borusansanat.com/…ra/sascha_goetzel.aspx
 • parlıyor adam sahnede. şeflik çok enteresanmış, bunu onu izleyince fark ettim. hiç oturup şefi izlemişliğim yoktu halbuki dünkü açılışa kadar. elini her havaya kaldırdığında koltuktan bir hamle edip havalanası geliyor insanın. deli bir insan.
 • dinlemeye doyamadığım orkestranın izlemeye doyamadığım şefi.
 • serhan bali ile olan roportaji icin;

  http://m.radikal.com.tr/…eni_gormeye_gelmez-1183923