şükela:  tümü | bugün
 • baskenti saskatoon kenti olmayan ama regina kenti olan kanadanın konyası
 • herhangi bir eve 300 km mesafede inek bogurmesinin kanunen yasak oldugu eyalet.
 • universitesi dışında baska bir olayı olmayan kanada'nın bos eyaleti.
 • göz alabildiğine uzanan gökyüzü ve binbir renkte günbatımlarıyla tanınan,
  pek çok amerikan filminde wyoming taklidi yaptırılan güzel ve el değmemiş yer.
 • bir yazar, zamanında hoşgelmiş olmalı.
 • türkçedeki kamaşullah esprisinin ingilizce karşılığına konu olan kanada eyaleti.

  --- spoiler ---

  - aa, ne güzel swan yazıyor penisinin üstündeki dövmede.
  - sus ve yalamaya devam et.
  - pardon ya, saskatchewan yazıyormuş.
  - sus ve yalamaya devam et.

  --- spoiler ---
 • the big trail (1930), high sierra (1941) ve white heat (1949) gibi filmlere imza atan, hollywood’un en başarılı ve üretken yönetmenlerinin başında gelen raoul walsh’un türkçeye özgürlük uğruna diye de çevrilen filminde, bir kızılderili saldırısından kurtulmuş beyaz bir kadına yardım eden bir hudut silahşörünün öyküsü anlatılır. kızılderililerin çatışmaları ortasında kalan silahşörle kadının yaşadıklarına yoğunlaşan film, yönetmen walsh’ın türe hakimiyetini de gösterdiği iddiasız ama türün bütün gereklerini başarıyla yansıtan bir yapımdır. başrollerinde alan ladd, shelley winters ve hugh o'brian vardır.
 • 1880'lerin başlarında kanada pasifik demiryolları'nın inşası sırasında, saskatchewan’dan geçen raylar döşenirken, daha önce beyazlarla pek karşılaşmamış olan bu bölgenin amerikan yerlileri her yıl %9 gibi çok yüksek bir oranla tüberkülozdan ölmüşlerdir.
 • 1000 kişiye göçmenlik vaadeden eyalet.

  https://www.cicnews.com/…ons-109746.html#gs.dxpcxxk
 • saskatchewan, kanada'nın batı kanada bölgesindeki bir eyâletidir. kuzey amerika'nın merkezinde yer alır. komşu eyaletleri manitoba ve alberta'dır. güneyinde abd'nin montana ve kuzey dakota eyâletleri, kuzeyinde ise kanada eyâletlerinden kuzeybatı toprakları ve nunavut yer alır. başkenti regina'dır en büyük şehri ise saskatoon'dur.

  saskatchewan 651.036 km²lik bir alanı kaplar. yaygın görüşün aksine, eyâletin yarısı orman, üçte biri çiftlik ve sekizde biri tatlı sularla kaplıdır. eyalette 100.000'den fazla göl bulunmaktadır. regina başkent olup, saskatoon'la birlikte eyâletin iki büyük şehrini oluşturur. tarım konusunda oldukça meşhur olan saskatchewan üniversitesi saskatoon'da yer almaktadır.

  saskatchewan'da kökleri avrupa, rusya, ukrayna, iskandinavya ve britanya'ya dayanan bir milyon insan yaşamaktadır. eyâlet ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanmakla birlikte halkın üçte ikisi şehir ve kasabalarda yaşar.

  eyalette 5 milyondan fazla eser barındıran yaklaşık 250 müze vardır.

  saskatchewan isminin plains yerlilerine ait olduğu kabul edilir. kelimenin aslı 'hızlı akan nehir' anlamına gelen "kisiskatchewan"dır ve yerlilerin bölgesinden geçen en önemli su olan saskatchewan nehrine atıfta bulunur. saskatchewan kanada'nın "ekmek sepeti" olarak ovaları ve buğday tarlaları ile ünlenmiştir. kanada'nin batisinda konumlanan saskatchewan; manitoba, alberta, kuzeybatı toprakları ve amerika birleşik devletleri ile çevrelenmiştir

  saskatchewan altın, uranyum ve petrol gibi önemli yer altı zenginlikleriyle de dikkati çekmektedir.

  eyâletin en büyük üniversitesi, 1907 yılında kurulmuş olan saskatchewan üniversitesi'dir.

  diğer kanada kızılderilileri gibi saskatchewan eyaletindeki kızılderililer de first nations («ilk milletler») yasal adıyla anılırlar. bunların sayısı 70 olup her biri tek tek yasal olarak muhatap alınır. bu 70 first nation 9 tribal council olarak bir üst yapılanma gösterirler ve hepsi birlikte federation of saskatchewan ındian nations adı altında tek federasyonda toplanırlar. kanada genelinde olduğu gibi burada da kızılderililerin etnik kimliklerinin öne çıkarılması tasvip edilmez, daha çok dil grubu (linguistic group) olarak lanse edilirler. buna göre saskatchewan eyaletindeki 70 kızılderili "kabilesi" beş dil grubunda toplanır: kriler (cree), dakotalar (dakota), denesulineler (dene, chipewyan), nakotalar (nakota, assiniboine) ve saulteaux ojibvaları.
hesabın var mı? giriş yap