şükela:  tümü | bugün
 • ruscada kebap türü yiyeceklere verilen isim...
 • kafkaslar ve orta asya'da yenen bir tur shish kebap, agir kuyruk yagi sosu kotu bir koku yapiyor komur ateshinde boyle mangala isheyince chikan koku gibi
 • ruslar bunu neredeyse bütün bir hayvanı, tavuğu, danayı veya domuzu, şişe geçirerek yapıyor.
  elbette mübalağada sınır olmaz ama, benim gözlemlediğim kadarıyla bizim şiş kebabımız ve onların şaşlık'ı arasındaki fark, etlerin daha özensiz ve daha büyük parçalar halinde şişe geçiriliyor olması.

  yine de her türlü yerim.
  (bkz: adanalıyık ete göte muhabbete bayılırık)
 • bunun özbekistan versiyonunu rahatça yiyebilirsiniz. şaşlık dünyasının bize en yakın olanı özbekistanda yapılanıdır. koyun etinden olunca gerçekten lezzetli oluyor. tavsiye ederim. yinede bizim kebaplara tercih edilmez
 • lezzet şöleni. özellikle kırmızı soğan ile harika oluyor.
 • bir şantiye geleneği.

  iki yıl ve daha uzun projelerde kamplarda yapılır. amaç çalışanları bir arada tutarak iletişim sağlamalarını ve beraber hareket edebilmelerini sağlamaktır. telsizler bir kenara bırakılır, küskünler barıştırılır, gerginlikler azaltılır.

  proje sahipleri genellikle katılmaz, daha çok proje müdürü, alt kadro ve işçiler bulunur. arada bir de anayurttan türkücüler falan getirilir. ezgiler söylenir, biraz hüzün olur, çalışanlara telefonlar serbest bırakılır ve saatlerce aileleri ile görüşmeleri sağlanır.

  en çok gurbet elde bir hal geldi başıma eşliğinde ağlanır. en çok kışlalar bugün doldu gardaş eşliğinde hüzünlenilir. orada bulunan hemen herkes unutur beyaz peynir gibi vücutları, renkli gözleri, uzun bacakları, bööööööle bir erkekler ağlamaz modu terk edilir. ağlanır falan. sonu güzel biter genellikle. öbür gün iş başıdır. tüm çalışanlar havayolu ile on saatten fazla uzak olduğunu anımsar, daha bir sıkı sarılır bir birine. proje müdürü beylikten çıkar, ağabeyi olur. şantiye şefi daha bir egzotik anonsa başlar. demirler örülür, kalıplar bağlanır, beton dökülür, kefen ile giydirilmiştir bina eksi 40 derecede. elektrikçi tavasını döşer, mekanikçi kanalını yapar. iki gün önce anlaşamadıkları güzergah üzerinde anlaşır ikiside. mekanik ve elektrik şefi alt yükleniciler ile beraber bir çay demler içerler. bir karpuz yoktur ki yesinler, bir kırşehir, trabzon, aydın, antalya, diyarbakır, edirne, erzurum, sinop oksijeni yoktur ki çeksinler içlerine...bööööle bir güzel olur yani.

  http://www.youtube.com/watch?v=bfpwice6ofe

  http://www.youtube.com/watch?v=nturrygawwm
 • usulünce yapıldığında o kadarda ilkel bir kebap türü olmadığı lezzetinden anlaşılır.efendirm et parçaları bir gün önceden sirkeli, hafif sarmısaklı, kekik otlu v.b. malzemelerle yapılmış suda bekletilir.bekletilmiş olan bu iri et parçaları et-kuyruk yağı-et şeklinde şişlere geçirilir. eriyen yağ et parçalarını dahada bir yumuşatır. sonrasında servis edilir masalarda bulunan rusların "uksus" dedği sosbenzeri sirkeli sularla zevke göre tekrar aromalandırılabilir. sovyet coğrafyasının dörbirtarafında bu şekilde farklı şekilde marine edilmiş çeşit çeşit şaşlık türleri vardır. en ünlülerinden biride daha iri etlerle yapılan kafkas şaşlığıdır. ilk tadanlarda illaki bir mide bulantısı olacaktır çok ağır geldiği için ancak nadir olarak üstatlarınca yapılmış şaşlıklarda bu bulantı hissedilmez.ancak ortalama bir şaşlık ustasının yaptığı şaşlıklarda bu bulantı birkaç şaşlık denemesinden sonra kaybolacak ve zevke dönüşecektir. pis demeyin zira bildiğimiz ettir kıymadan yapılan adana-urfa gibi kebapların yanında çok daha sağlıklı olması muhtemeldir zira türkiye'de kıymanın adı alçaklıktır. kebapçılar tarafından son demlerindeki etler cuzi fiyatlara satın alınır neydüğü belirsiz organlar karıştırılarak kıyma yapılır etin tadından olabildiğince uzaklaştırmak için neyidiğü belirsiz abuk subuk baharatlar eklenir. ortalama kebap böyledir ancak hiç umulmadık yerlerde fevkalade lezzetlerde türk kebaplarına rastlamakta mümkündür.

  edit: ülkemize de gelmiş bir kaç yerde yedim rusya da ki ile alakası yok. ilk yediğinizde hafif mideniz bulanmıyor ise o şaşlık değildir(yağlarını da yemeniz ehemmiyet arz eder).
 • marinasyonu önemli. her şaşlık , aslında şaşlık değildir.
 • ismine fena halde gicik oldugum yiyecek.

  bu bildigin kusbasi etin sislenip izgarada pisirilmesi (marine edip edilmemesi onemli degil) ki buna et sis veya sis kebap denir. bence en dogrusu et sis ama neyse. kafkasya kokenliymis filan deniliyo. kardesim ne yapacan kafkasyayi sen, bunun aga babasi adana, mersin, antep, urfa ve tum doguda yapilir ve adi et sistir. direk kebap bile denir.

  gelgelelim istanbula gelince karsiniza saslik diye bise cikar. bildigin et sis, hatta daha da kotusu, kusbasi ya da yaprak olarak pisirilip karsiniza saslik olarak cikar. genelde de istanbulun luks restoranlarinda. galiba adina et sis deyince havali olmuyor, fiyat katlanamiyor. kendi gastronomisine bu kadar ihanet eden baska bi ulke var mi bilmiyorum.

  gidip yukarida saydigim illerde yiyin adina saslik denen seyi, ama sakin saslik demeyin. sonra bi dusunun. bu kadar.
 • et seven insan için türkiye'de yapılan hiç bir et şiş yerini tutamaz bu meretin. aynı kefeye sokmamak lazım. et şiş dediğin kıçının dibindeki suriye veya diğer arap ülkelerinde bile farklıdır. ha evet, nusret vb. mekanlarda yapılanlar türk damak lezzetine göre yine ufaltılmıştır. kafkaz şaşlığı dediğin yumruk kadar etleri dizerek yapılır. arada bi o kadar kuyruk yağı olur. sadece sirke veya vodka ile soslanmaz. bizdeki gibi sütte dinlendirildikten sonra çatalla delinerek içine baharak zerk edilen türleride vardır.