şükela:  tümü | bugün
 • t.b.m.m'nin ilk kadın milletvekilidir.
 • -hatı satı çırpan(oğlu)-

  1890-1956 yıllarında yaşayan ankara doğumlu bir çiftçi idi.. muhtarlık yaptı.. v. dönem ankara milletvekili seçildi ve ziraat komisyonu üyeliğinde bulundu..

  (bkz: türkiyenin ilk kadın milletvekilleri)
 • ankara'nın kazan köyü muhtarı iken atatürk tarafından milletvekili olması sağlanan ilk kadın vekil.
 • köyden seçilmiş ilk kadın milletvekilimiz.
 • ankara'da yakıcı bir yaz günü.. atatürk arkadaşları ve yaverleriyle kızılcahamam'a giderken kazan köyü yakınlarında durmuş ve otomobilinden inmişti. köylüler, yabancı konukları görünce koşuştular. kimi su koşturdu, kimi ayran..
  içlerinden biri, soğuk ayranı ata'ya uzattı..
  çorak iklimin kavurduğu yüzüyle bir türk anasıydı, kucağında kundaklı bebeğiyle..
  ata ayranını içerken sohbete başladı kadınla.. "senin kocan kim?" "sakarya harbi'nde boğazından yaralanmış bir gazi, paşam!.. "kaç yaşındasın?.. "15 paşam.."
  atatürk şaşırdı. karşısındaki kadın en az 25 yaşında gösteriyordu. "ne zaman doğdun sen?. "19 mayıs 1919'da" dedi, kadın.. "sahi mi" dedi, atatürk!..
  kadın hiç tereddütsüz ve bu defa gülümseyerek "evet paşam" dedi. "ondan evvel yaşamıyordum ki!."
  atatürk, yaverine kadının adını ve adresini not ettirdi.
  satı kadın, türkiye büyük millet meclisi'ne giren ilk kadın milletvekili oldu.
  kaynak
 • ızmir'de bir konuşmasında: “şuna inanmak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir.” demiştir. ek yapıp uzatmaya gerek yok.
  (bkz: hatı çırpan)
 • afet inan'ın anlattığı hikayesi şuradan dinlenebilir.
 • balkan harbi sırasında gırtlağından yaralanmış bir askerin eşiydi. beş çocuk annesiydi. çiftçilik ve babasının ardından köy muhtarlığı yaptı. 26 ekim 1933'te kadınlara muhtar olma hakkı verilmesi sonrasında kazan köyü’nün muhtarlık seçimlerini kazandı ve türkiye'nin ilk kadın muhtarlarından biri oldu.

  1934 yılında kızılcahamam'a girerken halkavun nahiyesi'nden geçen mustafa kemal ile tanıştı. rivayete göre bu ziyaret sırasında kendisine doğum tarihini soran mustafa kemal’e, 1890 doğumlu olmasına rağmen 19 mayıs 1919’da doğduğunu söylemiş, o tarihten önce yaşamadığını ifade etmişti. mustafa kemal’in tavsiyesiyle 1935 türkiye genel seçimlerinde milletvekili adayı oldu. 8 şubat 1935'te ankara milletvekili olarak tbmm'ye girdi.

  o dönemde hatti ile ilgilenen mustafa kemal'in isteği üzerine satı adını hatı olarak değiştirdi. kamuoyunda satı kadın olarak bilinse de tbmm kayıtlarına adı hatı çırpan olarak geçer.