şükela:  tümü | bugün
 • satıcı ve pazarlamacı girmesi arzulanmayan apartmanlarda sıkça rastlanan, a4 kağıda bilgisayar çıktısı almak marifetiyle asılmış yazı. vampirler için tavsiye edilen ideal uyku saati diliminde uyuyan sinirli bir vatandaşın olur olmaz saatlerde kapısının çalınmasına tepki olarak başlattığı ancak daha sonra moda haline geldiğini düşündüğüm eylem sloganı. günümüzde kapısına bu yazıyı asmayan yöneticiye kız verilmez. konuyla ilgili bir de şiir yazdım, nakletmek isterim:

  kapısında
  "pazarlamacı giremez"
  yazan bir apartmanın
  pazarlamacı sakinleriyiz hepimiz
  ne acı
  ne acı
 • karşı hareket olarak satıcı ve pazarlamacılar kapı altından broşür sokuşturmak, zilin sağına soluna çıkartma yapıştırmak suretiyle cevap verirler bu eyleme...
 • bazı apartmanlarda bu yazının altına "yönetim", "yönetim kurulu" şeklinde imza da atılıyor, daha etkileyici olabilmek adına. sanki yazmasalar anlamayacağız biz bu kararın yönetime ait olduğunu. 5 numaranın kendi adına karar alıp bunu yazıya dönüştürerek cama asma yetkisi var mı sanki...
 • bugün "satıcı ve tanıtıcı giremez" şeklinde bir versiyonunu gördüğüm yazı.
 • almanya da bir zamanlar meşhur olan köpekler ve yahudiler giremez levhalarını hatırlatan apartman yazısı.
 • bir binanin, beton ve demirden olusmus bir yiginin; bir "ev"e, bir "yuva"ya donusmesi surecine en son noktayi koyan uyari. bir cok mesaj verir, der ki: "biz burda sicacik yuvalarinda yasayan mutlu ailelerden olusmus bir apartmaniz, siz her ne satiyorsaniz veya pazarliyorsaniz eminiz ki o olmadan da yasamimizi gayet mutlu bir sekilde devam ettirebiliriz. lutfen bizi bunun gibi seylerle rahatsiz etmeyin, aile saadetimize golge dusurmeyin". ev denince akla metrekareden baska seylerin geldigi, evin ici kadar disinin da estetik bir deger tasimasi gerektigine inanilan bir anlayisin urunu olan, bir asirdan daha yasli iki-uc katli apartmanlarin kapisinda sik sik rastlanir. bunun bir de "lutfen kapiyi kapatiniz" seklinde bir kardesi vardir, o da yuvanin butunlugu ve soguk kirli sokaklar ile arasindaki sinir hakkinda mesajlar verir, o da benzer seyler soyler.
 • yatakhanelerde gençlik yıllarında arkadaşlarını kızlar uğruna satan yeni yetme playboyların döndüğünde odasının kapısında gördüğü uyarı.
 • cep telefonunun icadından sonra bi hükmü kalmamıştır bunun. zira gece gündüz demeden saçma sapan mesajlar alabilirsiniz alakasız firmalardan. harıl harıl çalışırken manyğın teki arayıp ''size bi ürünümüzü tanıtmak istiyoruz'' diyebilir.

  daha spesifik örnekler için;

  (bkz: bıktıran pazarlamacı diyalogları)
 • ingilizce konuşulan ülkelerdeki karşılığı için (bkz: no soliciting)