şükela:  tümü | bugün soru sor
 • idefix'ten gelen kargoyu açar açmaz, yanına içinden çıkan ayraçları dizip bir de kahve fincanı ekleyip intagram'a yükleyen lümpendir. sosyal medya üzerinden kendine yatakta eşlik edecek bir seks partneri arama eylemini, entelektüel olduğunu düşündüğü bir örtü örtmeye çalışmaktadır. edebi zevki ahmet ümit, cezmi ersöz, nazan bekiroğlu gibi vasıfsız yazarlarda bulan bu zevksiz insanların bir başka ilgi alanı da kişisel gelişim kitaplarıdır. işte hep bu tercihlerinden dolayı böyle oluyor bunlar biraz da. sonuçta zizek okusa, zaten lümpenliğinden kurtulur ve böyle olmaz.
 • o kitapların çoğunu da okumaz bunlar. birde bunların gelen her kargonun youtube'da kutu açılımını yapan versiyonları mevcuttur.
 • oncelikle (bkz: butun genellemeler yanlistir)

  sosyal medyada paylasilan kitaplarin bazilari ilgi cekmek ve "bn ck kltrlym" mesaji vermek olabilir bu dogru. ozellikle sabun kopugu diye bahsettigimiz sacma sapan kitaplar veya yazari ne idugu belirsiz "kisisel gelisim" * kitaplari bu kategoride yer alanlardan. fakat degerlendirmeye alinmasi gereken ve gozden kacan asil konu bunlari bu sekilde paylasan kisilerin zaten sosyal medyayi da sadece ilgi cekip aslinda yasamadiklari bir hayati gostermeye calisiyor olduklaridir. yoksa instagrami arkadaslarindan kopmamak ve duzgun hesaplar takip etmek icin, twitteri haberleri kacirmamak icin, facebooku basitce dogum gunu hatirlamak icin kullanan ve telefonuna zombi gibi 7/24 bakmayan insanlar gercekten etrafta var.

  kitap paylasmak sadece 1 * kisinin bile ilgisini cekiyorsa sorun degil aslinda. cunku en sacma sapan kitap bile size bir seyler katar. kitaptan bir sey ogrenmeseniz dahi oturup birkac saatinizi okumaya ayirmaniz size bir okuma disiplini kazandirmaya baslar. tabii ki bu sureyi bos diye tabir edilen kitaplarla gecirmemek herkesin yararina olur ama dedigim gibi; zararli bir sonuc yok, minimum yarar var en kotu ihtimalle.

  gerek tarih, gerek sanat, gerek biyografi, gerek fantastik, gerek suç olsun; zamanimizin yetmeyecegi kadar okumamiz gereken kitap var. paylasilan kitaplara takilmak yerine herkesin eline kitap almasi lazim.

  amazon kendi kindlelarinda internet ustunden baskalarinin okudugu kitaplari, listeleri ve wishlistleri gosteriyor mesela, pek cok kindle markasinin boyle ozellikleri var. amac insanlarin neler okudugunu gormek ve okumak icin merak uyandirmak. sacma sapan ilgi cekmek icin kahveyle mumla atilan kitap resimleri bile kitap okunuyorsa kabul edilebilir, yeter ki okuyun.
 • yediği yemeği paylaşan kekodan çok daha makbuldür.
 • lümpenliği ne paylaştığına bağlıdır.

  eğer piyasada başka yazar yokmuş gibi stefan zweig, jose saramago, ahmet ümit, zülfü livaneli gibi idefix güllerini paylaşıyorsa katıksız lümpendir kimse kusura bakmasın. kafasını kaldırıp farklı yazarlar ve türler keşfedemeyecek kadar sığ olmamalı kimse.
 • satın aldıktan sonra kendine okuma ve sindirme zamanı tanıyorsa paylaşmasında hiçbir diken yoktur.
  basit bir defter kapağı görünce bile içim bi hoş olduğundan varsın böyle işgal etsin insanlar ana sayfamı.