şükela:  tümü | bugün
  • namus ile yapıldğında bir kurumu ihya eden departman.
    namussuzca yapıldığında da satın almacıyı ihya eden bölüm.
    (ara: hep bana)
  • ingilizce literaturde purchase ve procurement olarak geçen bir lojistik konusu. giderek daha da çok onem kazanmakta ve tedarik zinciri yönetimine dogru bir egilim gostermektedir. ozellikle uretim yapan endustriyel işletmelerde son derece onemlidir.
  • patronlarin / genel mudurlerin yegenleridir. cok fazla zart zurt yapilmamasi tavsiye edilir. satin alinmasini istediginiz $eyi adam gibi anlatmaniz gerekir yoksa "satinalma!" moduna girerler.
  • doğru yazılışı satın alma olan şirketlerdeki bir bölüm adı
  • büyük marketlerde, çok ve çeşitli mal satan işletmelerde, firma içi mal tüketimi fazla olan fabrika, şirket vs . gibi yerlerde bulunan bölüm adı. firmaya yapılacak bütün alımlardan sorumlu birimdir. temizlik işçisinin kullanacağı bezden, raflarda satılacak mallara kadar hepsini bu birim yönetir. market vs gibi perakende satış yapan yerlerde firmanın temelidir. çünkü deyim yerindeyse bu kurumlar satarken değil alırken kazanırlar. bu mesleğin can alıcı yanı vade yapısı, stok dengesi, fiyat avantajı konularıdır. ödeme planı , vadeler stoklar vs öyle ayarlanır ki firma nakit akışı aksamaz , fiyatlar en geberik şekilde alınır falan filan..önemli bölümdür yani. bu bölümde çalışan elemanın gözünü para bürümüş ise teklif aldığı firmalardan açıktan para alır, şirket için avantajlı olmasa bile o firmanın malını alır. bir sürü promosyon ürün falan gelir. hediye gelir . satış elemanları açıktan para teklif eder. herşeye açıktır yani.
  • bir zamanlar firmalarda "ulan kimi koysak yapar satın almayı" diye bakılırken, günümüz koşullarında en önemli departmanlardan biri haline gelmiş birimdir.

günümüzde purchasing'den ziyade procurement ağırlıklıdır, çünkü purchasing spot piyasadan, bakkaldan mal alır gibi alım yapılması demekken, procurement, kontrata dayalıdır ve tedarikçiyi bir çok açıdan bağlıyıcı yükümlülükler altına sokar, bunlardan en ziyadesi ise tahmin edebileceğiniz gibi fiyattır. iyi bir satınalma kontratı, firmayı, olası döviz dalgalanmalarında, tedarik problemlerinden, malzemenin arz talep dengesizliğinden doğan sert fiyat değişikliklerinden korur. performansları tıpkı satıcılar gibi, yarattıkları kazanca dayalıdır, buna da saving denir. saving'ler "5 olan malın fiyatını pazarlıkla 3 yaptım" gibi cumartesi pazarı üsülleriyle değil, inovatif çözümler ürettiğiniz çeşitli metodlarla belirlenir.
  • doğru yazılışı sakın alma olan şirketlerdeki bir bölüm adı
  • modern şirketlerde bir departmandır efendim, yaptığı iş adından malumdur.

aynı zamanda alışveriş yapan taraflardan para veren tarafın yaptığı eylemdir.

genelde biraz artist olurlar lâkin güven sağlandığında karşılıklı güzel işlere imza atılabilecek insanlardır.
  • duruma göre satın alım işleminin olumsuz sonuçlandırılmasını salık veren öbek.

- en iyisi sen bunu satın alma
    +iyi, tamam, oldu...
  • (bkz: satınalma)