şükela:  tümü | bugün
 • tesadüf eseri karşılaştığım, özünde gerekli ihtiyaçlar dışında "olmasa da olur" denilen harcamaları yapmayarak kapitalizme ve tüketim çılgınlığına karşı bir duruş sergileyen hareket. ancak şöyle bir durum var ki bunu destekleyen (aşağıda linki olan) blogu okuduğum zaman bu olaya katılan arkadaşların günlük ihtiyaçlardan bile yavaş yavaş kısmaya çalıştığını gördüm. örnek vermek gerekirse "gaziosmanpaşa'dan kızılay'a yürümek" otobüs parasından tasarruf ve hesaplılık değil mallıktır kanımca. sonuçta 2 tl vererek bindiğin otobüs senin ulaşım denilen gerekli ihtiyacını karşılıyor. blogun ilk yazısını okuduğumda biraz olsun mantıklı gelen şey devamındaki postlar ile bana saçma gelmeye başladı bu sebeple.

  bahsi geçen blog: http://tasarrufvebirikim.blogspot.com.tr/

  bu akımı ilk olarak ele alan blog ise: http://almadim.blogspot.com.tr/
 • son zamlardan sonra orta gelirli bir türk vatandaşı olarak bu yağma düzenine asgari ihtiyaçlarım dışında katkıda bulunmayacağım artık. ayakkabı, giyim, çanta, eğlence bunun gibi hayatımı güzelleştiren her şeyi bırakacağım.

  sen misin benim boğazımdan geçecek lokmaya kendi konforun için göz diken? senin ekonomini canlandırmıyorum öyleyse.

  arkadaşlar biz bu yağma ve gaspa siyaset ile karşı çıkamıyoruz. o zaman zor bela kazandığımız paramız bizim cebimizde kalsın. hem benim maaşımın üçte birine el koyulacak, hiç edilecek hem de tekrar her satın aldığım şey için tekrar vergi alacak.

  neden?