şükela:  tümü | bugün
  • paranoya dedigimiz hadiseyi besleyen en onemli unsurlardandir.

    deneklere gore degi$mekle beraber, insanlarin cogu (ne yazik ki) bir lafi etmeden once 2-3 saniyeden fazla du$unmemektedirler. bizlerse, ayni laf uzerinde dakikalar (hatta kimi zaman saatler) harcayarak ruh halimiz ve isteklerimizle baglantili olarak islamin be$ $artindan ilan i a$ka kadar herhangi bir anlami cikarabiliriz..

    nadir de olsa, bir$eyi soylemek yerine "soylemek isteyen" guruh derdini anlatmak icin satir aralarini kullanir. nacizane tavsiyem onlari anlamaya cali$mak yerine dogru yola sevketmeniz, o da olmadi siktiretmeniz olacaktir.. yine de siz bilirsiniz, i$inize kari$mi$ olmiyim $imdi..
  • çoğu psikoloğun seans esnasında yaptığı iş...siz kendinizi maskeler arkasında tutmaya çalıştıkça onlar sizin satır arasına gizlenmiş lafları yakalar ve yüzünüze vururlar...seanstan çıkıpta gerçek hayata döndüğünüzde başkalarının da bunu yapabileceğini bilmek doğal olarak paranoya yaratır insanda...
  • müzigi müzik yapan da notalar arasındaki bosluklardır..
  • ingilizcede bizden daha fazla kullanılan bir deyimdir;
    (bkz: reading between the lines)

    guns n roses' , estranged şarkısında geçer:

    ...
    i'm out here on my own, an drifting all alone
    if it doesn't show give it time
    to read between the lines
    ...
  • (bkz: altmetin)
  • onu ondan iyi tanırken, düşüncelerinin altyazısını okumaktır ileri boyut sevdalarında...
  • bir kısım sözlükçüler; birinci tekil şahsı, genelleme ile third person shooter kıvamına getirip dışarıdan "bir arkadaşımı anlatıyorum" tandansıyla yazar; yani aslında kendilerini anlatır**. inanıyorum ki bu tip yazarların, bıraktıkları satır arası mesajları çözerek entrylerinin hikayelerine ve kendilerine ulaşabiliriz.
    yakınımızın*, takip etmekten hoşlandığımız birisinin*, son yazdıklarını listeleyerek, son günlerde neler yaptığını satır satır sözlükten okumuşuzdur.
    bir gün sinemaya gitmiş, başka gün bilgisayarına format atmış, bir gün içmiş, bir gün canı çoooook sıkılmış, bir gün dışarıdaymış [sözlüğe yazmamış o gün], vs. sözlükçülerin aslında demek istedikleri buydu belki de; kendilerini anlatmak için sözlüğü kullanıyorlardı. her entrynin bir hikayesi vardı, evet. hele "naylon duygusal" statüsüne koyup "ühühü sümüküüüüüğ" diyerek okuduğumuz yazılarda yazarların bilinç altındakileri bile görme fırsatımız oluyor sanki. damar kısmı alıntı yapılıp yarım bırakılmış bir aşk şiiri, peçete kenarında yazılı kalmış şarkı sözü veya aileye ait bir anı. hepsinde nice türk filmi senaryosu vardır, biraz empati ve hayalgücü ile açığa çıkarılabilir.
    ya da klavyesinin başında öylesine yazan, hiç bir perdeleme gayreti içerisinde olmadan sözlerini uslu uslu sarfeden insanlara paranoyak yaklaşıyorum.
  • pek çoğumuzun yapmadığı,yapmak istemediği yöntem
    şöyle bi dönüp bakıyorum kendime(kendime dönüp bakabilmem için arkamda bir ayna olması muhakkak gereklidir ama ben belki olaya metafizik yaklaşıyorum.belki ömrüm böyle geçiyor..hepsi satır arası bunların oku oku feyz al) lan diyorum bi adam olamadım doğru düzgün.kimsecikler benden bahsetmedi.kendi çapımda(ki çapım olduğunu da düşünmüyorum çap nedir lan)bir ünüm bile yok anasını satayım.
    buralara nerelerden geldik..dur hele bağlayacağım..sözlükte uzun zamandır gördüğüm aslında pek de görmek istemedim şeyler görüyorum..aslında bunları hep görüyordum da susuyordum.
    satır aralarını okumaktan neden bu kadar aciziz.neden bu kadar ego tatmini içerisindeyiz.halbuki ben seni tanımak için böyle hayvan ara butonuna bassam..sen söyleyeceklerini ard arda sıraladığın 3 5 entry ile değil de tek bir entry ile anlatsan..ne var sanki.
    satır arası okuyacak fırsat bile vermiyoruz insanlara..halbuki bundan keyiflisi yoktur.okuyasın keyif alasın..tanıyasın göresin bilesin
    ama yoooook...ilginç ilginç tespitler yapalım horizontal insan konkav üçgen gibi bi başlık açalım.
    şikayetim yok okuyan okuyor okumayan okumuyor sonuçta
    ama ne gerek var yurdumun güzel insanları..
    bu entry de yanda o akıp giden satırlar arasında yerini alacaktır..anlayana..satır arası okuyana
    hani yaşlı nineler vardır çenelerinden sert siyah kıllar çıkar kimisi bundan pek rahatsız olur çaresine bakar da kimisi de hiç takmaz..
    bu mesajım da öyle olacak pek çokları için
    satır arasından cımbızla çekip çıkaracak kimisi.
    anlayana saygılarımla