şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gazetede boyle ilanlar gorur oldum son zamanlarda, nedir bu herseyin sonuna muhendislik ekleme gelenegi anlamis degilim, oraya satis elemani araniyor yazsalar tabii ki kimse basvurmaz ama "muhendis" diye ekleyince sonuna "vay be gercekten super bir sey, gelecegin meslegi bu abi" gibi unlemlere neden oluyor. (bkz: matematik muhendisligi) (bkz: gelecegin meslegi)
  • gorevi sadece firmasının mallarını pazarlamak olan ve bu malları satabilmek için, doğal olarak, temel seviye de mühendislik bilgisine veya diplomasına sahip olan kişi...doktorlar için represant ne ise mühendisler için de satis muhendisi aynı anlama gelir...
    (bkz: mesleki etik)
  • aslında teknik ürünlerin satışından sorumlu kimselere verilen ünvandır. bir binayı en iyi bir mimar pazarlayabileceği gibi bir inşaat malzemesini de en iyi şekilde bir inşaat mühendisi* pazarlayabilir. ürünün teknik özelliklerini sindirerek ve karşısındakine anlatarak satış yapan ile " bakın ne güzel rengi var hedenizle çok uyumlu"* gibi repliklerle satış yapmak arasında dağlar kadar fark vardır. sattığınız ürünün teknik özelliklerini dolayısıyla değişik ortamlarda nasıl bir tepki vereceğini bilmezseniz zaten insanlar bir süre sonra sizden mal almazlar ya da insanları iyi kandırabildiğiniz için* sizin hatırınıza alırlar.* bu tip durumlar için firmalar giderek daha çok mühendis istihdam etmektedirler. bir mühendise verecekleri maaş normal bir elemanın iki katına yaklaşsa da getirileri ve firmanın itibarı açısından uzun vadede daha karlıdır.
  • genelde yeni mezun mühendislerin yaptıkları iş.
  • insanların pazarlamacı sandığı mühendis türüdür. aksine patronların gözünde parayı kazandıran onlardır. ne kadar iyi mal üretirseniz de yeni icatlar da yapsanız gece gündüz program da yazsanız işveren bu durumu umursamaz . onun gözünde kral sales engineerdır. zamanında çok küçük görüp idealist davrandığım ama şimdi bu kadar kafa yormaya ne gerek var şeklinde baktığım aslında işler yaver giderse iyi paralar kazandıracak genelde kriz zamanlarında müşteriye güçlü görünmek için eleman çıkarılma aşamsaında üretim bölümünde daha şanslı mühendislerdir. göz ardı edilmemelidir
  • bunlar genelde doğrudan satış yapmayıp temsil ettikleri ürünün tercih edilmesini sağlamaya çalışırlar. bir bakıma tanıtım mühendisleridir.
  • ne olduğunu anlayamadığım, mühendislik kavramının da içini boşaltan uyduruk ünvan.
  • sozde arkada$larla alay etmek icin kullanmasi pek bir eglenceli olan ifade.