şükela:  tümü | bugün
 • isveç'te almirall firması tarafından 2011 yılının 12. ayından beridir yasal bir şekilde satışı olan, ms hastalarında oluşan spazmları azaltmaya yardımcı olan bir ağız spreyi.
 • türkiye'de de yasallaşmış bızbızdır. haydi hayırlısı.

  gerçi onedio ne kadar haber kaynağı kabul edilir bilmem
 • ülkemizde de 25 ocak 2016 tarihinden itibaren etkin maddesi thc olan sativex oral spreyi yasallaşmıştır. kırmızı reçete ile satılacak. kaynak için tıklayınız
 • bu linkten öğrendiğimize göre bir çok ülke sativex kullanımını yasal tutarak tıbbi esrar yasağını devam ettiriyormuş. yani medical marijuana yasallaştı diye sevinmemek lazım. gene ilaç sektörünün hukuk üzerindeki dominasyonuna tanık oluyoruz.
 • her ne kadar ağrı kesici olarak geçse de, kemoterapinin olumsuz etkilerini azalttığı ve hücre yenilenmesine yardımci olduğu söylenen sprey/ilaç. artık ülkemizde de kanser hastaları için yasallaşmıştır, şuan türkiyede satışı yok ancak doktor raporu ile yurtdışından isteyebiliyorsunuz.

  haftaya doktorumuzun raporu ile başvuracağız. gelişmeleri buraya ekleyecegim zamanla.

  17.03.2016: bugün doktor gerekli raporu yazdı, litareturden de sativexi destekleyici iki makale ile dosyayı bakanlığa postalayacağım. 2 hafta içinde dönüş yapılacakmıs.

  21.03.2016: dosyalar bakanlığa ulaştı.

  31.03.2016: başvuru sonucu ile ilgili gelişmeleri öğrenmek için mail attım.

  06.04.2016: "endikasyon dışı/yurt dışı ilaç kullanımı kılavuzu gereğince; ilgili hasta için yapılan müracaat ülkemizde ruhsatlı/izinli tedavi seçeneklerinin tüketilmemiş olması nedeniyle uygun bulunmamıştır. hastanızda ruhsatlı tedavi seçeneklerinin kullanılmasına engel bir
  durum varsa belirtilerek başvurulması durumunda tekrar değerlendirilecektir." şeklinde bir cevapla başvurumuz reddedildi.

  bu durumda ne yapılabilir, bu ilaca nasıl ulaşılır bilmiyorum. gerçekten iyileştirme gücü var mıdır, ağrıları ne derece kesiyordur onu da bilmiyorum fakat son umudumuz bu ilaçtı. başvurup alabilen, kullanan yazarlar var ise yeşillendirsin lütfen.
 • kenevirden elde edilen bir ilaçtır. aslında rick simpson amcamızın yıllardır anlatmaya çalıştığı saf kenevir yağının ilaç haline getirilmiş şeklidir.
  https://www.youtube.com/watch?v=zd2u4edbu8a
 • tanım: ticari ismi "sativex" olan tıbbi kenevir ilacıdır. 2016 yılında ab üyesi üç ülkede onaylanmıştır. türkiye dahil olmak üzere satışı serbest hale getirilmiştir. kenevirin (esrarın) en önemli iki etken maddesi, delta-9-tetrahydrocannabinol (thc) ve cannabidol (cbd) olarak tanımlanmıştır. kanser tedavisinde ortaya çıkan bazı rahatsızlıkları gidermekte etkili olduğu bir süredir bilinen organik kimyasallardır. yeme bozuklukları, mide bulantıları, depresyon gibi kemoterapinin ve bazı kanser ilaçlarının yan etkileri nedeniyle sıkıntı çeken hastalarda bu yan etkilerin giderilmelerinde kullanılır. bu etken maddeler sprey haline getirilerek ve ilaç olarak pazarlanmaya başlanmıştır. saf kenevir yağının ilaç haline getirilmiş şeklidir.

  sprey olarak ağza sıkılarak kullanılır. bu ilacın etkileri esrar tüketmenin etkileri ile aynıdır. tütünle karıştırılarak ya da yalnız başına yakılarak dumanı solunmadığı için sağlık açısından bir risk taşımaz. kendisinde ya da genetik bağı olan birinci dereceden akrabalarında şizofreni belirtileri olan hastalara bu ilaç tavsiye edilmez. esrarın etken maddelerinden thc’nin şizofreniyi arttıran bir etkisi olduğu bir süredir bilinen bir gerçek. türkiye, ab ülkelerinin aldıkları kararın ardından bu ilacın kullanımını yasallaştırmıştır. türkiye’de esrar kullanımı yasa dışı olsa da artık kırmızı reçete ile doktor tarafından yazılması durumunda esrar kullanımı yasal olacaktır.

  odatv’den şıvan okçuoğlu’nun haberine göre: sağlık bakanlığı’nın ‘türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumu’ sitesinde bulunan 12.02.2016 tarihli yurt dışından getirilebilen ilaçlar listesinde 25.01.2016 tarihinde listeye eklendiği gözlenen atc kodu ‘n02bg10’, atc adı ‘cannabinoids’ olan, farmasötik formu ‘oromucosal spray’ olarak görünen, etkin madde ise ‘tetrahydrocannabinol and cannabidiol’ olarak görünen bir ilaç dikkat çekicidir. sativex ismi açıkça belirtilmemiştir. kırmızı reçete ile alınabileceği belirtilen ilacın atc kodunu referans alarak araştırdığımızda sativex adlı ilaca ait olduğu görünüyor. türkiye, esrarın medikal kullanımı konusunda sessiz fakat büyük bir adım atmış gibi görünüyor.
 • iki sene önce babama kanser teşhisi konduğunda doktoruna sormuştum bu ilacı. türkiye’de tüm tedavileri tüketip de başka çare kalmazsa eğer ancak reçetesinin bakanlık tarafından onaylandığını, ellerinde de bir stok olmadığı için yurtdışında getirme süreci olduğunu ve bayağı uzun sürdüğünü söylemişti.
  kaçak mı getirtmeyi bile düşünmüştüm nasıl yapacaksam artık..
 • bildiğim kadarıyla hiç kimsenin kullanmadığı ve hiçbir eczanede bulunmayan ilaçtır. oysaki türkiye'de satılacağını öğrenince çok sevinmiştik. regl sancısı ve strese bağlı hastalıklar için mükemmel bir ilaç.