şükela:  tümü | bugün
 • isveç'te almirall firması tarafından 2011 yılının 12. ayından beridir yasal bir şekilde satışı olan, ms hastalarında oluşan spazmları azaltmaya yardımcı olan bir ağız spreyi.
 • türkiye'de de yasallaşmış bızbızdır. haydi hayırlısı.

  gerçi onedio ne kadar haber kaynağı kabul edilir bilmem
 • ülkemizde de 25 ocak 2016 tarihinden itibaren etkin maddesi thc olan sativex oral spreyi yasallaşmıştır. kırmızı reçete ile satılacak. kaynak için tıklayınız
 • bu linkten öğrendiğimize göre bir çok ülke sativex kullanımını yasal tutarak tıbbi esrar yasağını devam ettiriyormuş. yani medical marijuana yasallaştı diye sevinmemek lazım. gene ilaç sektörünün hukuk üzerindeki dominasyonuna tanık oluyoruz.
 • her ne kadar ağrı kesici olarak geçse de, kemoterapinin olumsuz etkilerini azalttığı ve hücre yenilenmesine yardımci olduğu söylenen sprey/ilaç. artık ülkemizde de kanser hastaları için yasallaşmıştır, şuan türkiyede satışı yok ancak doktor raporu ile yurtdışından isteyebiliyorsunuz.

  haftaya doktorumuzun raporu ile başvuracağız. gelişmeleri buraya ekleyecegim zamanla.

  17.03.2016: bugün doktor gerekli raporu yazdı, litareturden de sativexi destekleyici iki makale ile dosyayı bakanlığa postalayacağım. 2 hafta içinde dönüş yapılacakmıs.

  21.03.2016: dosyalar bakanlığa ulaştı.

  31.03.2016: başvuru sonucu ile ilgili gelişmeleri öğrenmek için mail attım.

  06.04.2016: "endikasyon dışı/yurt dışı ilaç kullanımı kılavuzu gereğince; ilgili hasta için yapılan müracaat ülkemizde ruhsatlı/izinli tedavi seçeneklerinin tüketilmemiş olması nedeniyle uygun bulunmamıştır. hastanızda ruhsatlı tedavi seçeneklerinin kullanılmasına engel bir
  durum varsa belirtilerek başvurulması durumunda tekrar değerlendirilecektir." şeklinde bir cevapla başvurumuz reddedildi.

  bu durumda ne yapılabilir, bu ilaca nasıl ulaşılır bilmiyorum. gerçekten iyileştirme gücü var mıdır, ağrıları ne derece kesiyordur onu da bilmiyorum fakat son umudumuz bu ilaçtı. başvurup alabilen, kullanan yazarlar var ise yeşillendirsin lütfen.
 • kenevirden elde edilen bir ilaçtır. aslında rick simpson amcamızın yıllardır anlatmaya çalıştığı saf kenevir yağının ilaç haline getirilmiş şeklidir.
  https://www.youtube.com/watch?v=zd2u4edbu8a