• 80'lerin ilk yarısından bir ferdi özbeğen şarkısı ve aynı adlı albümünün ismi. "satmışım anasını / ben bu dünyanın / sen benim yanımda olduktan sonra / param olmasın, pulum olmasın / meyhaneler mesken bir berduş olsam..." diye gider bu şarkı.

bu şarkıyı çok inandırıcı bir sakinlikle söyler ferdi özbeğen, harbiden satmış gibidir dünyanın anasını. misal, bir ümit besen'in "bir çılgınlık eder vururum seni"sindeki inandırıcılıktan uzaklık yoktur. bana kalırsa ferdi özbeğen'in en iyi 10'una girer bu şarkı ama nedense sonradan çıkan best of niteliğindeki albümlerin hiçbirine alınmamıştır. kendisine haksızlık edilmiş bir şarkıdır. dinleyin siz de hak vereceksiniz:

http://www.izlesene.com/…ji-satmisim-anasini/791769

(bundan bağımsız olarak aynı isimli bir ülkü erakalın filmi de vardır)
  • 17.40'ta kol gibi sınavı olan öğrencinin ağzından dökülen söz. "... çalışmıyorum daha fazla, ne olacaksa olsun amk" şeklinde devam ettirilir. bu olay gerçekleşirken akrep 5 ile 6 arasında, yelkovan ise 4'ün azcık ilerisinde konumlanmıştır.*
  • satmışım anasını
    ben bu dünyanın
    sen benim yanımda olduktan sonra
    param olmasın, pulum olmasın
    meyhaneler mesken bir berduş olsam
    istersen öldür
    istersen güldür
    yeterki bırakma
    yüzümü güldür
    satmışım anasını
    ben bu dünyanın
    sen benim yanımda olduktan sonra...

http://www.youtube.com/watch?v=2nljy7wvo1e
  • yıllar evvel ilk entrysini girdiğim bu şarkıyla ilgili biraz daha malumat vermek istiyorum: sözü müziği mustafa alpagut'a ait bir şarkıdır. mustafa alpagut, o yıllarda daha ziyade selçuk ural'a çalışan bir bestecidir. bir gün ferdi özbeğen, bu abiye "hep selçuk'a çalışıyorsun, bize şarkı yok mu?" diye takılır. mustafa abi durumdan vazife çıkarır 15 gün sonra iki şarkıyla ferdi özbeğen'in kapısında belirir. ferdi özbeğen, bu şarkıyı yani satmışım anasını'yı dinledikten sonra sinirlenir; "selçuk'a ne şarkılar yapıyorsun, bize gelince anasını satayım diye şarkı yapıyorsun" diye söylenir. mustafa alpagut, üzüntüyle ayrılır oradan. akşamına ferdi özbeğen tekrar arar ve "mustafa'cım ilk dinleyişte anlamadım, şahane şarkı" gibisinden şeyler söyler ve okur şarkıyı. şarkı harbiden patlar o yıl. bestecisi mustafa alpagut sanayicidir bu arada, zengindir yani, o zenginlikle dünyanın anasını satmaya karar vermiş olabilir. bu entry'nin kaynağı, "şöhret dediğin" isimli ferdi özbeğen biyografisidir.
  • bende satıyorum anasını bu dünyanın...

satıyorum, satıyorum, sattım...
  • bu şarkının en doğru ve en net tonlaması rakının takriben 3.ncü dublesinde bünyeye gelir ve 5.nci dubleye kadar bunu muhafaza eder.
    zira 6'dan sonra biraz kontrol dışına çıkar hadiseler.
    ama 3ncü duble en güzel dubledir zaten.
    hislerin en yalın, en rahat söylendiği andır ki bu şarkı da tam öyle bir rahatlığı vurguluyor.
    en önemlisi de böyle hissettiren o güzel kadına sarılıp hafif tatlı salak bir sırıtma ile o hissi yaşamak.
  • ferdi özbeğen öyle bir yorumlar ki bu şarkıyı harbiden dediğini yapan birisi gelir aklınıza.
  • kaliteli bir ferdi özbeğen kaydı için:

https://www.youtube.com/watch?v=cqkqwu1czl0
hesabın var mı? giriş yap