37 entry daha
  • herkes bu kimdir ? şu mudur , bu mudur derken esas şeyi atlamış. bu adam tam olarak ne yapmış? yani olay nereden başlamış. bilmeyen görmeyen varsa diye her şeyi başlatan şu makeleyi bu başlık altına da paylaşayım dedim;

https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

işte her şey satoshi isimli vatandaşın yukarıdaki makaleyi paylaşmasıyla başladı.

bir kişi midir, çok kişi midir bilmiyorum ama yaptığı şeyin bu seviyeye geleceğini tahmin etmiyordu muhtemelen diyorum makeleye göz gezdirince. çünkü amaçladığı şey uluslararası bir ödeme birimi oluşturmakken, bu inişli çıkışlı haliyle ödeme yönteminden çok garip bir yatırım aracı haline geldi.

bir yandan bakıyorum tamam ilk başta ödeme yöntemleri ve buna yönelik kesintiler çok makul. döndüğümüz günümüze baktığımız zaman ise bitcoin veren kişinin ödeyeceği kesintiler inanılmaz rakamlara çıkacak.

1 bitcoin 1 dolar gibi düşündü desem, virgülden sonra çok fazla sayıya izin veriyor. muhtemelen daha fazlasını hayal etmiş gibime geliyor.

her kimse bu yüzyılın en büyük dahisi olduğunu düşünüyorum. önümüzde daha 83 sene var yeni yüzyıla girmemiz için ama gerçekten inanılmaz bir buluş yapıp, insanlık tarihini baştan aşağı değiştirecek bir buluş daha yapılmazsa eğer, bunu yapan insan kesinlikle 500 yıl sonra anlatılacak adam olacak. çünkü bu makale gerçekten insanlık tarihini değiştirmek üzere.

şahsen bitcoinin mevcut haliyle makalede hayal edilen gibi ödeme yöntemi olarak yaygınlaşabileceğini düşünmüyorum ama öyle büyük bir adım attı ki kuvvetle muhtemel dünya ekonomik sisteminin işleyişini baştan aşağı değiştiren bir buluş olacak bitcoin.
  • bitcoini yazılımını yazan gerçek ismi bilinmeyen şahıs bu bitcoin patlamasından sonra büyük ihtimal milyarder olmuştur.bitcoinin de kendi kontrolunda olmadığını belirtirim hatta yazılım olarak hiç kimsenin kontrol etmediği düşünülmektedir.
202 entry daha
hesabın var mı? giriş yap