şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
1191 entry daha
  • ekşi sözlükte en kalitesiz ve gereksiz geyiklerin döndüğü başlıklara sahip düşünce oyunudur. halbuki kaliteli ve saygıyı hak eden bir oyundur. satrançla ilgili bilgi edinmek istiyorsanız ekşi sözlükteki başlıklara tıklamayınız. ya da buyurun tıklayın;
    (bkz: satrançta kazandıran taktikler)
    (bkz: ileri satranç teknikleri)
  • şu herkesin kafayı taktığı "açılış ezberleme", "oyun sonu ezberleme", "ezberden satranç oynama" gibi konulara bir açıklık getireyim.

iddia 1: ileri düzey satranç oyuncuları ezberden oynayarak oyunu sıkıcılaştırmakta, amatör satranç daha zevkli.

cevap 1: siz öyle zannediyorsunuz çünkü ileri düzey satrancı anlayamıyorsunuz. bence bu iddia serdar ortaç'ın bir şarkısı mozart'ın requiem'inden daha eğlenceli demekle eşdeğer. ileri düzey satrançta oyun ortasında ezberden hamle diye bir şey yok. biraz magnus carlsen'in maçlarının incelemelerini izleyin youtube'tan. gerçekten tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar eğlenceliler.

--

iddia 2: açılış çalışmak çok sıkıcı, açılış ezberlemiş adamla ben niye satranç oynayayım? ayrıca ben zekamla oynuyorum o ezberden oynuyor.

cevap 2: satrançta strateji diye bir kavram var, fakat günümüzde acemiler genellikle taktik odaklı oynuyorlar hatta 2000 elo'lu satranç oyuncularının stratejiden bihaber oynadıklarına tanıklık etmişliğim var. taktik birkaç hamlelik sekanslara verilen isim gibi düşünebilirsiniz. strateji ise oyunun genel gidişatı, amaçlar ve oynanış tarzını içerir.

örneğin: ben kapalı oyunları seviyorum; piyonların kitlendiği, takasların pek gerçekleşmediği, atın doğru konumlanmasının hayati olduğu. bu yüzden modern savunma denen açılışa hep bir zaafım olmuştur. yani e4 hamlesine g6 ile cevap veriyorum. fakat ben bunu yaptığım anda oyun kitlenmiyor tabii ki. rakip beni bu yoldan çıkarmak istiyor doğal alanımdan çıkarmak istediği için. rakibimin öncelikli hedefi bol bol taş ve piyon takasına girip oyunun kilitlenmesini engellemek. modern savunmanın onlarca varyantı var ve iki taraf da karşılıklı olarak en sevdiği varyanta çekmeye çalışacak rakibi. burası tam olarak stratejidir işte. o açılışları bilmeniz ezberleme bir şekilde size "hah onu yapınca ben bunu yapıyordum" deme lüksü tanımıyor. siz şöyle diyorsunuz: "bu açılışın bu varyantını seçtiğine göre şöyle bir şey yapmak istiyor, öyleyse ben şu varyanta ilerleyerek bu planını bozayım".

peki soru: açılış bilmeyen birisi bunu yapamaz mı? yapabilir. fakat gerçekten çok sistematik bir düşünce biçimine sahip olması gerekir ve tek tek her bir hamleyi hesaplaması gerekir. ama asıl bilmesi gereken bir insanın zaten açılış değil: bir taşın güçlü olduğu kare. örneğin bir atın güçlü olduğu kareler var, a1'deki bir atı vurun artık yani iflah olmaz o at. açılış da aslında her taşın en güçlü olduğu pozisyona gelme yarışından ibaret. siz açılış ezberlemeyip sadece bu kavramı öğrenin ve tek tek her hamlede pozisyonu kafanızda değerlendirin, inanın açılış ezberleyenleri (en azından sizin seviyenizdeki) ezip geçersiniz.

---

en nihayetinde, bir go oyuncusu ve 1800 elo'lu bir satranç oyuncusu olarak söylüyorum: satranç da go da öğrendikçe aldığınız zevkin azaldığı değil, arttığı oyunlardır.
2 entry daha