1. genelde örnegi atin çevresindeki piyonlara oynanmasi olan ilk hamlelerdir.
  2. beyaz oynarken, ilkokulda reti maddesini pek sevdigim, zaman ilerledikce italyana takılı kaldıgım, ve fakat son yıllarda şah gambiti gibisinin olmadıgını düşündügüm açılışlar bütünü, her turnuva oyuncusunun belli piyasa olanlarının ilk 10 hamlesini ezbere bilmesi sebebiyle eski romantik satranç anlayışı gelişen teknolojiyle yokolmuştur, satrancı sıkıcı yapan en önemli etken budur kanımca..
  3. fi tarihinde mesut yilmaz basbakanlik yaparken bir satranc gelistirme merkezinin acilisina gitmisti. hic unutmam, tv'de de uzun uzun anlatiyorlardi, basbakan mesut yilmaz acilista yapilan gosteri macinda ilk hamleyi yapti diye. gozucu ile tahtaya bakarken bir yandan da makarna yiyordum. basbakan kendinden emin bir edayla kale a4 diye bir hamle yapmisti, az daha makarna yuzunden bogulacak gibi oldum. neyse ki arkadan emrehan halici yetisti, heralde basbakanin kulagina "efenim e4 oynasaniz daha iyi olacak" gibi biseyler fisildadi. mesele cozuldu, ben de gidip buzlu bir bardak su ictim, nefesim acildi.
  4. satranc'da ilk hamleyi af3 olarak yapmaya zukertort acilisi denir.
    zuketort acilisi'nda taslar, oyun ilerledikce tahta uzerinde enlemesine degil diklemesine dizilerek alisik olunanin tersi bir savas alani yaratirlar. (sirf bu farkli ilerleyis sekli yuzunden zukertort acilisini tercih ettim.)

satranc oyunu'nda, hemen her acilisin bir yildizi, her savasin bir kahramani olur.
    asagida, satranc'a ilgi duyanlariniz icin bir zukertort acilisi ornegi hazirladim (bir yerden kopya cektim, takdir edersiniz ki ezberden yazilacak is degil)
    bu ornekte başrol şah fili'nin. deniyor ki; bir filin hangi olanaklara sahip oldugu bu oyun'da net bir sekilde ortaya cikar.

en asagida ise bir tablo ve bir diagram goreceksiniz. esinizle, dostunuzla satranc oynuyorsaniz denemenizi tavsiye ederim. hatta asagida ki gibi bir tablo ile tek basiniza oynamak da mumkun olacagi gibi keyifli ve ogretici de olabilir.

en asagida goreceginiz diagram'da kullanilan karakterlerin aciklamasi ise su sekildedir.

( ) - bos kareleri

s - siyah taslarin yanina s ibaresi koydum ve taslarin isim'lerinin bas harfleri.

kucuk harf'ler - beyaz taşlar'i ifade ediyor ve beyaz taşların isimlerinin baş harfleri ile tanımlandilar.

1. ag1-f3, ag8-f6,
    2. c2-c4, c7-c5,
    3. ab1-c3, d7-d5,
    4. c4xd5, af6xd5,
    5. g2-g3, ab8-c6
    6. ff1-g2, ad5-c7,
    7. axe5, e7-e5,
    8. d2-d3, f7-f6,
    9. dc1-e3, fc7-e6,
    10. ka1-c1, vd8-d7,
    11. ac3-e4, b7-b6,
    12. a2-a3, ka8-c8