şükela:  tümü | bugün
 • okur ve yazarların genel olarak futbolla çok ilgili olması nedeniyle, aşağıda biraz karışık olan kurumsal şikeyi türk futbolu üzerinden bir hayali benzetme ile anlatayım, sonrasında türk satrancındaki örgütlü kurumsal şikeyi tane tane yazacağım.

  amatör futbol ligimiz var. kışın yerel liglerinde mücadele takımlar, üst lige çıkmak üzere yazın play off maçları oynuyor.

  yani play off öncesinde, her şehirde veya bölgede amatör bölgesel lig oynanıyor, diyelim ki bitlis'te.

  ve yine diyelim bu yarışma sonrasında ilk üçe giren takımlar play off'a çıkıyor.

  günümüzde futbol için bu imkansız ama, play off maçları bittikten ve üç amatör takım üçüncü lige yükseldikten sonra anlaşılıyor ki:

  amatör kümedeki maçlar hiç oynanmamış; oynandığı yönünde hayali tutanaklar, maç kadroları, hakem listeleri ve maç sonuçlar federasyon sitesine yüklenmiş.

  özetle amatör ligde hayali bir alt lig kurgulanmış, üç yerel takım hiç maç yapmadan play off'a bildirilmiş ve bu takımlar, amatör kümeden üçüncü lige yükselmiş.

  bu, türk satrancında 2019 yılında, bire bir oldu:

  türkiye, diğer sporlar gibi satrançta da bir lig sistemine sahip. diğer spor branşlarından farkı ise bunun temmuz aylarında, yaklaşık 3 haftalık bir final turnuvası mantığında, konya'da gerçekleştiriyor olması.

  türkiye satrancı, tıpkı futbol gibi alt liglerden oluşuyor. en altta kulüpler ligi var, bu amatör lig statüsünde. bunun üzerinde ikinci lig, birinci lig ve nihayet tepede süper lig var.

  bu liglere 68 resmi takım, bine yakın da profesyonel / yarı profesyonel ve amatör sporcu ile katılıyor.

  süper lige ve alt liglere dünyanın çok şöhretli ustaları geliyor, nitekim bu sene ivanchuk, sarin, firouzja, esipenko gibi üst seviye sporcular katıldı, türk büyük ustalar da genellikle farklı takımlardan bu finallere iştirak etti. sonuçlar uluslararası kurum fide'ye resmi olarak bildirildi (fifa'nın satranç sporundaki karşılığı).

  en alt ligin adı, kulüpler ligi.

  bu ligde takımların final oynaması için ocak - mayıs kesitinde, bulundukları illerde alt turnuvaların düzenlenmesi gerekiyor. bu resmi turnuvalar sonucunda, dereceye giren takımlar finale çağrılıyor. sonrasında da liglerde yükselme ve süper lige kadar ulaşma imkanı doğuyor.

  şimdi başa dönüyoruz:

  en alt ligde yer alan üç takım, bitlis kökenli ve kurala göre bitlis'te ocak - mayıs kesitinde oynanan turnuvalar sonucunda, finale geldiler.

  daha doğrusu böyle olduğu insanlara anlatıldı.

  ancak bu turnuvaların bitlis'te hiç yapılmadığı, sisteme hayali belgelerin yüklendiği anlaşıldı. özetle, il bazında yapılması gereken il turnuvaları yapılmamış, dahası, sahte belgeler düzenlenerek "yapıldı" gösterilmiş durumda.

  bitlis ilinde, kış döneminde oynanmaması gereken il bazındaki maçların hiç yapılmadığı halde, sahte maç tutanakları yapılarak, sahte sonuçlar, resmi imzalar ve maç kartları ile sisteme girilmesi, türk satranç federasyonu gözetiminde ve sorumluluğunda.

  ortada sporcu yok, partiler yok, maç yok, sonuçlar yok. ancak üç takım, hayali belgelerle konyadaki finallere çağrılıyor.

  bu kurumsal ve örgütlü bir şike.

  bitlis ilinde hayali bir yarışma, çok sayıda hayali maç sonucu, bunların satranç federasyonu sistemine resmi kişiler tarafından girilmesi, tepedeki yetkililerin (teknik kurul hatta yönetim kurulu dahil) bu hayali sonuçları tescil etmesi ve sonucunda üç bitlis takımının devlet kaynağı kullanarak harcırah aldığı, üç hafta beş yıldızlı otelde ağırlandığı resmi liglerde temsil edilmesi söz konusu.

  satrancı bir spor sayacaksak (ki çok hatırı sayılır bütçelere sahip) bu hayalet organizasyonlar, sportif ve kurumsal şike tartışılmalı.

  fenerbahçe üzerinde yürüyen futbol şike tartışmaları veya ithamları, kulüpler düzeyinde geçen ve devletin içinde olmadığı ve devletin itham edilmediği konulardı.

  oysa burada devlet (türkiye satranç federasyonu) baş aktör.

  resmi maçların hiç oynanmadan hayalet turnuvalar yapılması ve sisteme devlet eli ile girilerek üç takımın lige alınması söz konusu. bu takımların başkan seçiminde oy hakkı var. nitekim bir görüş, bu takımların oy deposu olduğu için, il bazındaki maçlar yapılmadan ve sahte belgeler sisteme sokularak, amatör lige alındığını ileri sürüyor.

  konu önümüzdeki günlerde çok ciddi tartışmalara ve belki de yargı süreçlerine gebe olacak.

  edit. başlıkta bir hata yapmışım, federasyonun değil, federasyonunun olmalıydı....
 • ya bu nedir allah aşkına, böyle saçma sapan başlıklar açıp gündemi meşgul etmeyin. millet irem'in memelerini falan görmek istiyor.