şükela:  tümü | bugün
 • neden batının insanı doğuda yaşamak istemiyor diye sorup da karşılığında ırkçı cevap bekleyenlere verdiğim kısa açıklamadır.

  gölünün kenarında sevgilimle bira içemiyorsam s.keyim o şehri.
 • laik görünümlü islam cumhuriyeti için sıradan olay.

  yarın bay bahçeli fiili durum zaten var diye laikliğin anayasa' dan çıkarılması için kampanya başlatmadığına dua edelim.

  ps : " ama o anayasa maddesinin değitirilmesi teklif dahi edilemez " diye ilk mesaj atacak olana oejinal bir küfür hazırladım.
 • lisedeyken bunu hocama sormuştum. o da kadın katılım az olduğu için tesvik etmek adına kadınlar arasında ayrı bir turnuva düzenleyip kazananlara ödül verildiğini söylemişti. ne kadar mantıklı, gerçekten mantık böyle mi bilemem ama illerde liseler arası turnuva için böyle bir cevap almıştım.

  (bkz: satranç şampiyonalarında cinsiyet ayrımı)
 • dünya kadınlar satranç şampiyonası;
  http://www.wikizero.info/…9dagvzc19dagftcglvbnnoaxa

  dünya satranç şampiyonası;
  http://www.wikizero.info/…fq2hlc3nfq2hhbxbpb25zaglw

  wikiden alıntı;

  unlike with most sports recognized by the ınternational olympic committee, where competition is either "mixed" (containing everyone) or split into men and women, in chess women are both allowed to compete in the "open" division (including the world chess championship) yet also have a separate women's championship (only open to females).

  çevirisi;

  uluslararası olimpiyat komitesi'nin düzenlediği yarışmalarda genelde, ya erkek-kadın tamamen ayrı ya da iki cinsiyette karışık olarak düzenlenir. fakat satrançta hem karışık, hem de kadınlara özel bir şampiyona vardır.

  ______________

  ülkemizde iki cinsiyetin karışık olduğu şampiyonanın bulunmamasında bir art niyet aranabilir, ama kadınların ayrı bir şampiyonasının olması dünya geneli bir durum.
 • kredi yurtlar kurumu satranç turnuvası için de geçerli olan durumdur.