şükela:  tümü | bugün
 • şah tabi ki amına koyayım başka ne olabilir? ölünce oyun bitiyor gg wp diyor rakip.
 • 50 sayfalık başlığın 20 sayfası "piyon" yazanlarla dolu. "benim satranca bakışım farklı üstadım"

  ahaha sizin farklı olma arzunuza çakayım kasaba entelleri sizi..
 • satrançta en stratejik taş diye bir taş yoktur. bu ifade satrançtan anlanmadığının göstergesidir. buna at cevabı verenin ise kesinlikle dünyadan haberi yoktur. taşların bağıl güçleri vardır ancak bunlar da pozisyona göre değişiklik gösterebilir. şah zaten her şeydir, bunun tartışılacak yanı yoktur. bunun haricinde en güçlü taş vezirdir. 9 piyon gücünde olduğu kabul edilir. kale 5 piyon, at ve fil ise 3 piyon gücündedir. ancak bunlar oyunun başlangıcında bir fikir vermek adına verilen yaklaşık değerlerdir ki halen de üzerine tartışılmaktadır. oyun içerisinde oluşan pozisyona göre taşların değerleri değişiklik gösterebilir. bu da oyunda sonsuz strateji kurulabilmesini sağlayan etkenlerden biridir. kapalı bir oyunda at filden daha değerli olabilirken, oyun açıldığında fil çok daha üstün olabilir. ileri karakola yerleşmiş bir at ya da fil bazen kaleden bile güçlü olabilir. yine 7. yataya ulaşmış bir piyon belki bir kale gücündedir, hatta belki daha fazlasıdır. oyun sonuna girildiğinde vezir ve at birlikteliği uyum olarak vezir ve fil birlikteliğinden daha etkili olabilir vs vs . sözün özü satranç en stratejik taş şudur diyebilecek kadar basit bir oyun değildir. ömür harcanabilecek kadar derin bir oyundur.
 • fildir. başka hiçbir taşın hortumu yoktur çünkü.
 • felsefe yapacak bi durum degil bu. satranc bi strateji oyunu oldugu icin hepsidir. her tas bi baka tasin hareketine dair yapilan strateji dogrultusunda oynandigi icin; su tas daha stratejiktir denemez.
 • (bkz: at)
  (bkz: knight)

  diğer bütün taşlar birbirinin benzeri hareketleri yapabilirken at tek kendine özgü taştır.

  edit: bu arada tabiki konumuna göre değişmekle beraber sıkışık oyunlar için direk at dedim. ne de olsa çoğu oyun başlangıçta sıkışık olur bu nedenle at çoğu oyunda efektiftir. oyunların hiçbir zaman açılacağının garantisi yoktur.
 • sol kanattan gareth bale gibi boşluğa akan piyondur
 • vezirdir. çünkü vezir at hariç diğer tüm taşlar gibi hareket edebilir.

  ben bir oyunda en rahat veziri kullanabildiğim için vezir dedim, özellikle oyunun ilerleyen zamanlarında bir kaç taşınızı kaybedince vezir kritik rol oynuyor.

  bazı oyuncular özellikle iyi oynayanlar at ile harikalar yaratabiliyorlar, bir at ile ne vezirler alındığını gördü bu göz, at diyeni de anlıyorum o yüzden.

  hadi şah da kaybedilince oyun bitiyor ondan stratejik diyelim, her ne kadar katılmasam da. çünkü saf saf duruyor bir şey yaptığı yok, küçük çocuklar gibi bir öne bir yana, savunmasız aciz.

  piyonu sona kadar götürüp başka bir taş gibi hareket ettirebilmek süper ötesi bir olay, bırak stratejik olmasını psikolojik olarak insana kendisini çok iyi hissettiriyor oyuna daha bir sarılıyorsunuz, o yüzden çok önemlidir bu hareket evet ama bunu ancak karşınızda çok iyi oynayamayan biri varsa yapabilirsiniz, yoksa son kareye gelene kadar 10 defa yer o piyonu karşıdaki. bu denilen iş kolay iş değil ama hadi yine bunu diyeni de anlamış olayım.

  fil i bir vezir ile bir at ile asla kıyaslamam ama tamam bu da kabulüm.

  kale daha çok savunmak için kullanılır. bugüne kadar kalesini çok aktif kullanabilen birini görmedim ben, bunu yapabilen çok üst düzey oynayabilen bir oyuncudur heralde ama tamam hadi en stratejik taş kale olsun.

  açılış çok önemli açılışa göre değişebilir taşların önemi, bir de bazı oyuncu vezirini daha çok sürer ortaya bazısı ise at'ı daha çok kullanır, duruma göre değişebilir taşların önemi farklı insanlar için.

  bütün bunları göz önünde bulundurursak 6 cevap var verilecek, hepsi ve hiçbiri de iki diğer seçenek olsun etti mi 8 cevap. hadi tüm taşları tek tek yazalım beyaz piyon 1, siyah fil 2 gibi yine etti mi sana 32 cevap, buna da hepsi ve hiçbiri seçeneklerini ekleyelim 34 farklı cevap çıkıyor ortaya.

  taşı sıksan zorla 34 farklı cevap üretebildiğin bir olaya 80 entry girmek neyin kafası cidden anlayamadım.
 • https://www.youtube.com/watch?v=ykyaoojm27u

  yazarlığım boyunca bir entry'i girerken bu kadar doğru hissetmemiştim.

  edit: linki yeniledim.
 • sırf piyon yazanları görmek için girdiğim başlık. ben daha marjinal olayım. hayır önemli olan satranç tahtasıdır.