şükela:  tümü | bugün
 • olur tabiiki erkekler kadinlardan daha zekidir çünkü... kiz tavlasinin adi neden kiz tavlasidir? ordan hesaplayin iste...
  edit : ilgi duymuyorlar o yüzdendir diyenler olmus üstün olduklari konulari yazin bakalim biz de görelim... kadin ve erkek insan haklari olarak ve hukuk önünde esittir bunun disinda erkek ve kadin birbirini tamamlarlar feministler basmadan tüyelim...
 • ortalamada, erkekler ve kadınlar arasında büyük zeka farkı yok. ancak, aşırı uçlara baktığımızda, erkeklerde çok aptallar ve çok zekiler daha fazlayken, kadınların zeka dağılımı daha düz bir eğridir. spor müsabakaları da, en üst seviyedeki insanların yarıştığı yer olduğu için, karma bir spor havuzunda kadınların üst sıralarda yer bulması pek mümkün olmayacaktır.
 • kadın ile erkek arasındaki farkların yalnızca fiziksel olup mental farklar olmadığını savunan postmodernist güruhun suratına tokat gibi çarpması gereken gerçeklik. gerçi bunlar zaten yüzsüz tipler bunlara bir şey olmaz.
 • kadınları satrançtan uzak tutmamak için var olan ayrım.
  dünyada 800 milyon lisanslı satranç sporcusu var 1680 tanesi grandmaster ve sadece 37 tanesi kadın ve sadece bir tanesi ilk yüzde ve hiçbiri 2700 eloyu geçemedi, ikiyi ayrılmasaydı kadınlar satrançtan daha da uzaklaşırdı.
 • birazdan burayi feministler basacak :)
 • neden erkek kadın eşit değil miydi? en azından zeka olarak?
  bence feminist kardeşlerimiz, bu dalda da ekseriyetle eşitliği savunup, karma müsabakaların önünün açılması için var güçleriyle savaşmalılar.*

  (bkz: femen) göster kendini bebeyim.
 • ya merak ettigim bir sey var? kadinlarin erkeklerle , erkeklerin kadinlarla ne alip veremedigi var? neden en ufak olayda hurra birbirinize saldiriyorsunuz?
  erkeklerin kadinlardan daha zeki olmasi , kadinlarin erkeklerden daha zeki olmasi neyi degistircek aq?
  sey mi bekliyosunuz, kadinlardan aaa erkekler siz bizden daha zeki ve daha guclusunuz hadi size biat edelim mi?
  bir zamanlar bench presste 100kilo basiyodum hic kimsede gelip bana cok guclusun diye biat etmedi aq
  (#93066685) harika aciklamis tartismanin dusmanlik yapmanin alemi yom
 • olmayan ayrım. satrançta herkese açık olan genel kategoriye ek olarak kadınlar için alt bir kategori bulunur.

  erkekler diye bir kategori yoktur.

  çocuklar, gençler, yaş grupları ve veteranlar gibi kategorilerin yanı sıra kadınlar kategorisi de vardır.

  ama erkekler diye kadınların giremediği bir kategori yoktur.

  eğer öyle olsaydı (bkz: judith polgar)

  (bkz: hou yifan) gibi ustaları tanımamış olurduk.

  gerçi bunu gene yazdım buraya ama belki onuncu yazışım falan. sürekli sivri zekanın biri çıkıp böyle bir şey olduğunu söylüyor, insan biraz aramaya da mı inanmaz?

  edit: kadınların en iyilerinin elit denilebilecek seviyeye ulaşamıyor olması da tamamen istatistiksel bir mevzu. satranç turnuvalarının katılımcı listelerine baktığınızda erkek/kadın oranının neredeyse 40-50/1 gibi acaip dengesiz olduğunu göreceksiniz. hatta biz lisedeyken hiç kız öğrenci olmayan takım turnuvaları bile oynadık, zaten oynayanların da çok azı başlangıç seviyesinden ilerleyebilmiş olurdu.

  derseniz ki satranç oynayan kadınların sayısının bu kadar az olması "şu şu şu" sebeptendir ve bu da ayrımcılıktır, o zaman eyvallah. çözülmesi gereken bir sorunumuz var demektir. ancak satranç yarışmaları açısından kadınların mahrum oldukları bir hak yok ortada.
 • soyutlama yeteneğinin erkeklerde daha iyi olmasından mütevellit, istisna harici kadın satranç ustalarının birçok erkek satranç ustasının gerisinde kalmasından dolayı yapılan ayrımdır.

  bugüne kadar gm ünvanına sahip bir erkek oyuncuyu yenebilmiş kadın oyuncu sayısı çok azdır. imkan meselelerine girmiyorum çünkü şartlar tamamiyle eşit.

  akla hemen judith polgar gelir kadın oyuncu denilince. tüm zamanların en iyi kadın satranç oyuncusudur. gelin görün ki, bugüne dek maksimum elosu 2736'ya kadar çıkabilmiştir. düşünün şimdi, kadın oyuncuların en iyisinin en yüksek elosu 2736. erkeklerde bu 2900 ü aşmıştır. ve bu fark çok büyük bir fark.
 • burada kadın ve erkek zeka yönünden biyolojik bir "innate" dengesizliğe sahiptir diyen cinsiyetçi andavalları görmemizi sağlayan başlık. hiç bir insan diğerine benzemez fakat bu noktada cinsiyet/zeka kıyasını yapabileceğinizi gösteren her hangi bir kanıtlanmış araştırma, belge vs. yok. hangi 'insan' sırf cinsiyeti farklı diye başka bir insanın aşağı olduğunu düşünebilir? bu ne kadar zavallı bir bakış açısı. bitmesi gerekli bunların.