şükela:  tümü | bugün soru sor
 • küçüklüğümden beri satranç oyununun tüm cartını curtunu bilmeme rağmen hangi taşın daha işe yarar olduğuna karar verememe durumu. tabii bizim yaptığımız satranç maçları garry kasparov veya bobby fischer seviyesinde olmuyor, maçı kazanınca koyduk mu diyerek dalga geçip rakibi sinir etmek için yanağından makas falan alabiliyoruz. e tabii seviye bu kadar düşük olunca da filin mi atın mı daha değerli olduğunu düşünmek anca bize yakışırdı zaten. ben tüm bunlara rağmen sanki atın daha işe yarar olduğunu düşünüyorum, çünkü ne bileyim büyük l şeklinde ilerliyor lan hayvan. şöyle ki; rakibin karşıdan yapacak olduğu büyük l hamlesini tahmin etmek, filin çapraz gidebileceğini tahmin etmekten daha zor. hem atı tam vezir ile şahı alacak şekilde oyuna sürüp rakibin vicdan azabı çekmesini izlemek de müthiş zevkli. aynı tat fildeyken oluşmuyor ama gariptir. yalnız filde de şöyle bi' durum var, ebesinin hörekesindeki kaleyi bile tehdit etme potansiyeline sahip. bak işte yine arada kaldım.
 • güzel sorunsal. pek çok tablo için fil bir tık daha değerlidir.
 • fil düz adamdır. yapacağı hamleye benzer hamleyi kale de yapabilir boylu boyunca, vezir de. ama at özeldir. yaptığını hiç kimse yapamaz. tedirginlik yaratır. filin eli kolu uzunsa da at psikolojik baskı yaratır.

  ben şahsen şahımı veririm atımı vermem.

  mat mı oldum lan?
 • oyunun başında at, sonuna doğru fildir. yani boş alan açılınca fil daha etkili oluyor.
 • oyunun durumuna göre değer arz edecek sorunsaldır.

  yakın mesafede at, vezirden bile daha tehlikeli olabilecekken, orta bölümü açılmış bir oyunda fil felç edici nitelikte olabilir.
 • kapalı oyunda at açık oyunlarda fil
 • oyunda filin yaptığı çapraz gitme hareketini vezirle ve hatta kısıtlı bi şekilde de olsa şahla da yapılabildiği; oysa atın le hareketini başka hiçbir taşla yapılamadığı düşünüldüğünde, at bir tık daha değerlidir şeklinde çözülebilen sorunsal.
 • bir fil ile at kıyası olduğunda atın,
  iki fil ile iki atın kıyasında ise iki filin daha değerli olduğu ile açıklanabilecek sorunsal...

  debe edit: böyle yoğun ve üzücü bir gündemde böyle bir entry'nin debe'ye girmesi aslında beni şaşırtmadı.
  efsaneye göre vaktiyle eşit güçte görünen ordular birbirlerine çok zarar vermesin, insanlar yaralanıp ölmesin diye, düşman güçlerin komutanları kendi aralarında satranç oynar, oyunu kazanan taraf savaşı da kazandı sayılırmış ve kimsenin burnu kanamadan savaş son bulurmuş. her gün acıların katlanarak çoğaldığı bir günde satrançla ilgili basit bir bilgi içeren entry'nin debe olması da, bizlerin efsanedeki insanların genlerini taşıdığımızı gösteriyor belki. umarım kan ve göz yaşından dersler alır, sorunları savaşlar yerine aynı satrançtaki gibi felsefe, zeka, bilgi, teknik, matematik, sanat ve mutlulukla çözeriz; kimsenin kılına zarar gelmeden.
 • at- andres iniesta (dar alanların en kıvrağı en tahmin edilemeyeni)
  fil- steven gerard (diagonal pasların efendisi)
 • oyunun durumuna göre rakibin kalan taşlarına, dağınık ya da kapalı oynamasıyla doğrudan alakalı sorunsal.