760 entry daha
  • at ve file sahip satranç oyuncusunun bu taşlardan birini kaybettiğinde hangisine daha çok üzüleceği sorunun cevabıdır.oyuncu her iki taşına da hatta vezirine bile üzülmeyebilir..hangi taşlar, fedalar onu daha güçlü yaparsa o taşlar daha değerlidir. önemli olan kazanmaksa eğer,ki öyle.
  • oynayanına göre değişir. benim tercihim attan yana olurdu. ama yeri gelir bir piyon hepsinden daha değerli olur, şaha posta koyacak kadar artist olabilir. son olarak da kale adamdır. kaleleri üzmeyin, oyunda kullanın biraz.
  • son 16 sene bana satrancı bile unutturdu.
  • sebepsiz yere at diyorum.
  • oyun sonunda şah da piyon da aynı kutuya koyulur diyerek konuya noktayı koyuyorum.
  • oyun sona erdiğinde fil de at da piyon da şah da aynı kutuya girdikten sonra bunu sorunsal olarak kabul edemiyorum ...
  • vaktiyle chess engine yazan biri olarak;

oyun ortasına kadar, yani aletlerin hareket kabiliyetinin düşük olduğu, özellikle takasın az olduğu sıkışık oyunlarda atın fonksiyonel üstünlüğü tartışılmaz, ancak oyun sonunda tahtada üç beş savaşçı kaldığında fil atın eline verir, neredeyse kale kadar güçlüdür.
  • oyun gidişatına göre değişir bu. zekice hamleler sonucu ikisi de önemli veya önemsiz olabilir. piyon bile kilit olabiliyor bazı durumlarda.
  • at hariç diğer tüm taşların tehditlerini engelleyebilirsin ama tehdit oluşturmuş bir atı engelleyemezsin attan ancak kaçarak kurtulabilirsin.
  • saldırgan bir oyunda at pasif bir oyunda fil
1687 entry daha
hesabın var mı? giriş yap