• --- spoiler ---

heheh, kötü espri ama, tony manero'nun ağzından çıktığı için bu kadar tatlı ve komik:

connie - are you as good in bed as you are on the dance floor?
    tony - you know, connie, if you're as good in bed as you are on the dance floor, you're one lousy fuck.
    connie - then how come they always send me flowers the next morning?
    tony - i don't know. maybe they thought you were dead.

--- spoiler ---
  • tüm cumartesi gecesi içip, pazar günü yandım allah diyip litrelerce su tüketildiğinden evet cumartesi gecesi ateşidir.
  • spoiler

tony dans yeteneği olan bir serseri. ama diğer arkadaşları kadar kopuk değil. fakat filmin sonlarına doğru yer verilen bir sahnede o ana dek tiksinmediğim tony'den de, arkadaşlarından da tiksindim. sahne şu: tony'e abayı yakmış, onun ilgisini çekmeye çalışan annette, tony'nin ilgisini çekmek için arkadaşıyla öpüşür. hepsi arabadayken tony'nin arkadaşı arka koltukta annette'le beraber olur. annette bunu tony'nin ilgisini çekmek için yapar. sonra gruptan 2.kişi gelip annette'e tecavüz eder. annette istemez, ağlar ama diğeri sevişmede diretir ve en nihayetinde tecavüz etmiş olur. tony ise hiçbir şey yapmaz. sonra annette'e dönüp "fahişe oldun" der. önceki sahnede ise tony âşık olduğu kızla birlikte olmaya çalışır. kız reddeder ama tony ısrar eder, kızı taciz eder. çetenin zaten sevilecek bir tarafı yok ama bu 2 sahneye kadar tony tiksinmediğim, bu 2 sahneden sonra tiksindiğim karakter oldu. tony finale doğru köprüden düşen arkadaşının da derdini dinlememişti. diğerleri kadar it kopuk olmayan bu çocuk da ilgi çekmek, kendisini kanıtlamak, belki de bu sayede tony ile dertleşebilmek için köprüye çıkar ve kazara düşüp ölür. herkes tony'i sevmiş de ben sevemedim. hem âşık olduğu kızı taciz etmesi, onu sevişmeye zorlaması, hem de annette arkada tecavüz edilirken sesini çıkarmaması yüzünden sevemedim.

filme dönersem. enfes bir soundtracki var. dansları da iyi. john travolta daha sonra grease'de de, saturday'in devamı olan stayin alive'da da yeteneklerini tekrar sergileyecekti zaten. burada da hem iyi oynamış, hem de iyi dans etmiş. eli yüzü düzgün, kaliteli bir film. stephanie'yi oynayan aktris de pek güzeldi.

spoiler
  • travolta ve adını unuttugum partnerinin yarışmadaki dans sahnesi sinema tarihinde yerini almıştır bence. adamımız bu filmle ne kadar yetenekli biri oldugunu kanıtlamıs ve grease de rol almaya hak kazanmıstır. isin ilginç tarafı bu film diskonun artık sönmeye başladıgı yıllarda çekilmiştir, bir bakıma retro tarzdadır. hikayesi hayalden uzak, gerçekçidir.
  • john badham'ın yönetmenliğini yaptığı ve new york'un en pis, en tehlikeli ama en new york olduğu zamanda çektiği, 1977 yapımı bol hasılatlı kült gençlik/dans filmi. müzik tarihinin en çok satmış albümlerinden biri olan orijinal soundtrack'i tek kelimeyle mükemmeldir; mfsb, tavares, kool and the gang, yvonne elliman gibi tanınmış isimler ve gruplar albümde şarkılarıyla yer almışlar, ancak şöhretin altın kanatlarına albümden sayısız hit çıkarmış bee gees grubu sahip olmuş ve olay rednecklerin 79'daki disco sucks karşı hareketine kadar devam etmiştir... grup 80'lerin başında radyolardan ve televizyondan ambargo yemiş, 80lerin sonuna kadar da ortalarda pek gözükmemiştir.
    devam filmi için: (bkz: staying alive)
  • (bkz: stayin alive)
  • bayaa eski bir film, john travolta oynamıştı...
  • dans eden adam emojisine ilham kaynağı olmuş, ikonik dans sahnelerine sahip film
  • polis: arkadaşınız intihar etmiş olabilir mi?
    tony: insanlar ölmeden de intihar edebilirler.
    ...
    şeklinde bir diyaloğun geçtiği, güzel müzikli, güzel film.
  • --- spoiler ---

henüz izlemedim ama dün meşhur açılış sahnesine denk geldim.

john travolta'nın canlandırdığı tony manero sözde dükkanın deposundan müşterinin istediği boyayı getirmektedir ama gerçekte dükkan bu boyaya sahip olmadığı için şehrin başka bir ucundan boyayı temin etmiş ve dükkana dönmektedir.

bunu yaparken de vitrinde gördüğü ayakkabı ayağında nasıl görünür diye ayak üstü prova etmekten, gördüğü her güzel kadına yürümeye çalışmaktan, iki dilim pizza gömmekten, beğendiği gömleği ayırttırmak için mağaza sahibine zorla kapora vermektan de geri kalmaz.

işin garip kısmı da şu, kendimi bugün hiç planda yokken, gömlek hariç neredeyse tony'nin giydiklerinin aynısı olan kıyafetler** içinde, bir elimle de boya taşımadığımdan ve tercih ettiğim küçük şaraplardan bulamadığımdan yürür vaziyette biramı yudumlayıp dilim pizza yerken buldum. kadınlara nasıl yürüyeceğimi de bilseydim tam olacaktı ama neyse.

https://www.youtube.com/watch?v=vmhnmif29mu

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap