*

şükela:  tümü | bugün
  • carnegie science'ın başlattığı kampanya.

geçtiğimiz günlerde satürn'e ait 20 adet uydu tespit edildi.
    scott sheppard'ın gerçekleştirdiği önceki etkinlikte 5 uydu için isim verilmiştir.
    şimdi aynı etkinlik bu 20 satürn uydusu için de gerçekleştirilecektir.

diyorum ki... neden bir isim de biz vermeyelim...
    isim vermek için belli kurallar bulunuyor.
    bunlar:
    20 ay'dan 17'si norse group(iskandinav bölgesi)
    , 2 tanesi inuit group(eskimo bölgesi), 1 tanesi ise
    gallic group'ta bulunuyor. kurallara göre, isimler bu bölgelerinin mitolojisinde bulunan tanrılara göre verilecek. örneğin, iskandinav bölgesi için, thor veya loki gibi. ve verilecek ismin başka bir gezegen için de kullanılmıyor olması gerekiyor.

birkaç saattir türkçe'de de anlam ifade edebilecek isimlere bakıyorum. birkaç isim bulabildim. eğer sizin de bulabildiğiniz isimler olursa eklerim..

isim verebilmek için, aynı ismin pek çok twitter kullanıcısı tarafından iletilmesi gerekiyor.
    ve o mitolokik tanrı'ya ait görsel, tasarım, çizim veya videonun @saturnlunacy hesabına #namesaturnsmoons hashtag'iyle gönderilmesi gerekiyor.

bulduğum isimler:

hala
    vali
    anguta
    atla
    ama

kaynak
  • madem ay için isim aranıyor koysunlar birinin adını "umay" göktürk inanışında ana tanrıçamızın adıdır.

not: boşta bir ay var karma kültürden isim aranıyor zannetmiştim iskandinav olacakmış o zaman "kvasir" ismi olabilir.
  • 1-aygül
    2-aydan
    3-aycan
    4-aysun
    5-aysel
    6-ayşe
    7-aynur
    8-ayten
    9-aylin
    10-ayben
    11-ayfer
    12-aysima
    13-aybike
    14-aybala
    15-ayla
    16-ayperi
    17-aygün
    18-ayşen
    19-aydeniz
    20-aykız

ay’lara yaraşır bir liste oldu.
  • satürn'ün ay'ları ne amk?
    (bkz: satürn'ün uyduları)
    (bkz: saldıray)
  • hadi yine iyisiniz, birinin adı hazır.
    (bkz: 15 temmuz şehitler uydusu)

edit: bu kuralları kim koymuş? onlara bu yetkiyi kim vermiş? iyice havalara girdi yabancı bilim insanları la.
    (bkz: uydu)
  • gezegenlerden birinin uyduları shakespeare'in eserlerinde geçen isimler imiş.
    bu uydulara da roman/ film karakteri isimleri verilebilir. yüzüklerin efendisi, bu işi için iyi, sağ baştan say; frodo, samwise, aragorn, legolas...