şükela:  tümü | bugün
 • belki de bu topraklarin gordugu ilk ünlü silah tüccari ve uluslararasi casus tur. servetini 2 dunya savasi arasinda yapmis olmali ki 1930 ları basinda emirgan korusu nu koskleri ile birlikte kendine ev olarak almistir. ancak donemin belediye baskani lutfi kirdar in bir adam icin buyuk bahce sozu uzerine araziyi belediyeye bagislamistir.. 1940 larin basinda yeni yaptirdigi husrev gerede caddesinde şu siralar icinde medica bulunan binaya gecmistir. hiç çocugu olmadigi icin tüm mallarini darussafaka ya bağislamis ve 1971 de ölmüştür. öldürülme korkusundan geceleri ikinci kattaki muhtesem yatak odasinda demir bir kafeste kilitli olarak uyudugu efsanesi de yaygın bir sekilde soylenmekteydi.
 • casus olması yalnızca bir iddia olan, prens sabahattin ve onun adem-i merkeziyet ve teşebbüs-i şahsi düşüncelerinden oldukça etkilenmiş, aynı zamana onun bir çok kitabına önsöz yazmış olan ve onun çok yakın arkadaşı olan insan.
 • ingiliz casusu olduğu düşünülür. gestaponun eline düşmüş, işkence görmüş, idam cezasına çarptırılmış, ingiltere ve türkiye'nin baskıları sonucunda gestaponun elinden kurtulmayı başarmıştır. hiç çocuğu olmamıştır. tüm servetini -ki uçsuz bucaksız arazi, antika eşyalar vs.- darüşşafakaya bırakmıştır.
 • rifat bali'nin, hakkında 486 sayfalık bir biyografi yazdığı iş adamı.

  "satvet lütfi tozan – büyük bir maceraperest, koleksiyoner, hayırsever"

  libra kitap, ıstanbul, 2016.
 • hürriyet'te gülseven özkan'ın haberine göre isviçre'deki kasalarından birinden varisçileri yeni haberdar olmuşlar, inşallah içinden anılar çıkar da şöyle bi halaya dururuz.

  45 yıl sonra isviçre'de kasa çıktı

  "1971’de ölen bağışçıları satvet lütfi tozan’ın isviçre’de hesabı ve kasası olduğunu öğrenen darüşşafaka hukuki işlem başlattı. kasadan ne çıkarsa derneğin olacak.

  isviçre banka ombudsmanlığı, 60 yıl dokunulmayan banka hesap ve kasalarını internet üzerinden açıkladı. buna göre, eğer isviçre bankacılar derneği ile aralık 2020’ye kadar iletişime geçilmezse hesaptaki tüm varlıklar isviçre devletine aktarılacak. bu hesaplardan biri de tüm malvarlığını ailesi ve maddi durumu olmayan çocuklara eğitim veren darüşşafaka’ya bağışlayan ve 45 yıl önce ölen işadamı satvet lütfi tozan’a ait. isviçre’de yaşayan bir avukatın haber vermesiyle kurumun avukatları harekete geçerek hesaptakilerin darüşşafaka’ya aktarılması için başvuruda bulundu. hesapta ne kadar olduğu ise henüz bilinmiyor.

  emirgan korusu bile onundu
  mal varlığını darüşşafaka’ya bağışlayan işadamı ve koleksiyoner satvet lütfi tozan, 1889 yılında bosna hersek’te köklü bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1908’de ittahat ve terakki partisi’nin muhalifi olan bir gruba üye olan tozan, üye olduğu grup balkan harbi sırasında hükümeti devirmek için harekete geçip başarılı olamayınca 1913’te tutuklandı. prens sabahattin sayesinde kurtulan tozan, cumhuriyet’in ilanıyla siyasetten çekilerek ticarete atıldı. bir alman silah fabrikatörünün kızı olan regger (zeynep) ile evlendi. petrol ve silah ticaretine girdi. bu yıllarda yüklü bir servet sahibi olan tozan, mısır hidiv hanedanı’ndan satın aldığı emirgan korusu’nu 1940’ta istanbul belediyesi’ne devretti. kadıköy’de geniş bir arazisi, teşvikiye’de hüsrev gerede caddesi üzerinde kendi yaptırdığı tozan apartmanı ile 20 odalı ve bahçeli evi bulunmaktaydı.

  'vasiyetiyle ciddi katkıları oldu'
  darüşşafaka cemiyeti yönetim kurulu başkanı talha çamaş, “satvet lütfi tozan, darüşşafaka tarihinde çok önemli biri ve bıraktığı vasiyeti ile ciddi anlamda katkı sağlayan uluslararası bir ticaret adamı. kasanın içerisinde ne olduğuna ilişkin bilgimiz yok. bu gelişme bizi heyecanlandırdı ve umut verdi. belki de bağışçımıza ilişkin önemli belgeler çıkacak” dedi."