şükela:  tümü | bugün
 • gandhi’nin satyagrahası daha çok sonuca yönelik bir bütündür. dönemin koşullarında ingiliz işgali altında bulunan hindistan’da itaatsizliğini gerçekleştirmekte olan gandhi doğal hukuktan ziyade bağımsızlığı kendine hedef seçmiştir. bu şekilde bir hedefi olduğunda da muhatabı hindistan halkı değil ingiliz valisi olmuş ve çağrılarını halka değil bir tehdit olarak valiye göndermiştir.
  gandhi, yeri geldiğinde hintlileri izinsiz sokak satıcılığı yaparak kendilerini tutuklatmaya ve böylelikle tutukevlerini doldurup taşırmaya çağırır.
  gandhi’nin satyagrahası şöyle formüle edilebilir: ilk önce bir haksızlık tespit edilir ve onun yasakladığı şey bulunur. sonra bir grup satyagrahi bu yasağı deler ve tutuklanır. bu tutuklamalardan sonra gandhi kitleleri eyleme çağırır ve bu çağrıya uyan kitleler yasayı çiğnerler. yasayı çiğneyenler tutuklanır ve hapse atılırlar. hapiste yeri geldiğinde açlık grevi de yaparak seslerini duyurmaya çalışırlar. bir süre sonra tutuklu sayısının artması yüzünden hapishaneleri kontrol altında tutmakta zorlanan hükümete bu yasayı kaldır çağrısında bulunulur. hapishanelere girenlerin hem niceliksel büyüklüğü ile hapishaneleri kontrolde zorlandığını, hem de niteliksel büyüklüğü ile günlük hayatın seviye kaybettiğini (örneğin gandhi avukattır) gören ingiliz hükümeti yasayı kaldırır ve satyagraha başarıya ulaşmış olur.
  gandhi’de yasaya saygılıdır. belirli davranışlara karşı gelirken cezayı hep göze almış ve adil bulmuştur. bunun yanında satyagraha cezayı da doğrudan düzene yönelik bir silah olarak kullanmıştır. yasaya uymamasını bir mahkeme sırasında şöyle açıklanmıştır: “bu sözleri hakkımda hükmolunacak cezayı hafifletmek için söylemiyorum. amacım bana yapılan uyarıya, yasaya olan saygısızlığımdan değil, varlığımızın o yüce yasasına, yani vicdanımızın sesine uyduğum için boyun eğmediğimi göstermektir.”
  satyagrahilerin amacı karşısındakini ikna etmek, onu kazanmaktır, sadece karşı çıkmak değildir diyen gandhi, bir satyagrahinin de her zaman ikna edilmeye açık olması gerekir diye eklemiştir.
  gandhi’nin satyagrahasına tipik bir örnek olarak bakabileceğimiz tuz satyagrahasını inceleyecek olursak; bu satyagraha başından sonuna şöyle gerçekleşmiştir.
  tuzun sadece hükümet tarafından üretilmesi zorunluluğuna karşı bundan 75 yıl önce 1930 yılında o zaman 61 yaşında olan gandhi ve arkadaşları ashran’dan ahmedabad’a kadar 24 gün süren ve 388 km uzunluğundaki bir yürüyüşe çıktılar. amaçları deniz kıyısına gidip bir avuç deniz suyunu kurutup tuz elde etmek ve böylece yasayı ihlal etmekti.
  sabarmati’den dandi’ye 338 km.lik yürüyüşe başlamadan önce genel vali lord irwin’e bir mektup yazan gandhi yasanın kaldırılmasını ister; aksi halde de sivil itaatsizlik yapacaklarını valiye duyurdu.
  bu mektuptan sonra halka “eğer kendinizi yeterince güçlü hissediyorsanız hükümetin işlerini terk edin, bu tuz satyagrahasına kendinizi asker olarak yazdırın” çağrısını yaptı.
  bundan 75 yıl (6 nisan) dandi sahilinde, gandhi çamura karışmış bir toprak tuzu eline alıp tuz yasası’nı ihlal ettikten sonra herkesi bu yasayı ihlal eden sivil itaatsizlik eylemlerine tekrar çağırdı. bir çok köyden gelen binlerce insanın deniz kıyılarına gelip bu yasayı ihlal etmesi ile bir ayın sonunda tuz yasası’nı ihlalden 60 bin kişi hapse atıldı ama yasa işlemez hale getirildi ve satyagraha başarı kazandı.

  koray doğan urbarlı
 • gerçeğin manevi olduğuna inanmak.. ve tüm güc ile gerçeğe tutunmaktır..
 • tasin kalbini eriten direnis olarak da bilinir.

  amac dusmana karsi zora basvurmak yerine, dusmanin fikrini degistirmeye calismaktir.

  mahatma gandhi bu direnisi baslattiginda guney afrika'da yasiyordu. 1893 yilinda genc bir avukat olarak gittigi bu ulkede, beyaz rejimin irkci uygulamalariyla karsilasmisti. 11 eylul 1906'da, johannesburg'daki bir tiyatroda toplanan binlerce hintli, izin belgesi tasimalarini zorunlu kilan bir kanunu protesto etti.

  bunu izleyen yillarda gandhi guney afrika'da pekcok benzer pasif direnis eylemi duzenledi. 1914'te dondugu hindistan'daki ingiliz somurge yonetimine karsi da ayni yontemi kullandi.

  gandhi, satyagraha'yi soyle ozetliyordu: 'cesurca cekilen gercek acilar, bir tasin kalbini bile yumusatabilir.'
  kisa surede direnis hareketinin simgesi ve onderi olan gandhi, 1947'de ingilizlerin hindistan'dan cekilmesinde buyuk rol oynadi.

  satyagraha, yillar sonra beyazlarin irk ayrimciligi rejimine karsi savasan pekcok siyaha da ilham kaynagi oldu. abd’de martin luther king onun ilkelerinden etkilendi.
  *
 • sanirim en etkileyici tarafi "neticenin yapilanlari mazur cikardigi" fikrine tamamen kar$i olmasidir. "adalet, adaletsizlikle elde edilmeye cali$ilirsa elde edilen sonucun icinde bir yerlere adaletsizlik gomulu olur" der.

  "sizi saatinizden koparmak istesem sava$irim, saatinizi satin almak istersem parasini oderim, hediye etmenizi istersem bunu rica ederim, ve tercih ettigim yonteme gore saat benim ganimetim, mulkum ya da aldigim bir hediye olur" diye de ornekler.
 • prensipleri:
  1.şiddete karşı olmak (ahimsa)
  2.doğruluk, gerçeğe bağlı olma( kendine karşı dürüst olma)
  3.hırsızlığın yasak olması
  4.üreme dışında cinsellikten uzak durma (brahmaşarya)
  5.beden gücü ile çalışma (ekmeğini kendin yapma)
  6.sadelik lüksten kaçınma(fakirlikten farklı olarak)
  7.tüm dinlere ve sınıflara karşı eşitlik
  8.korkusuzluk
  9.boğaza (iştaha) hakimiyet
 • philip glass eseri olanın act ii'si siker. başka fiil bulamadım.
 • stuttgart operasi'nin temsilinden bir alinti (birinci perde):

  http://youtu.be/vsu7wczwbni

  metropolitan operasi, philip glass'in eserini 2011-2012 sezonunda da sunuyor.
 • düşmanla savaşarak değil, düşmanı değiştirerek başarıya ulaşmayı amaçlayan mahatma gandhi orjinli akım.
 • pasif direnişle bir tutulmasına rağmen ondan çok daha karmaşıktır. şiddet, kötü ve kurumsal olarak mahkum edilmelidir ancak çeşitli biçimlerini birbirinden ayırarak. savunmaya yönelik şiddet, saldırıdan kullanılan şiddetten ahlaki açıdan daha üstündür. kendiliğinden şiddet, tasarlanmış şiddete göre daha tölere edilebilir. uzun süre baskı altında tutulmuş grupların şiddeti, siyasal yaşama katılma ve örgütsel güç geliştirme olanağına sahip olanlarınkinden daha "anlaşılır" olabilir.

  gandhi şiddetsizliğin şiddetten üstün olduğunu söyler ama şiddetin hiç değilse caydırıcı etkisi olduğunu ve tasarlanmış şiddeti azaltabileceğini de ekler. ahimsa yalnızca bir zararsızlık durumu değil kötülük yapana bile iyilikte bulunan bir sevgi durumudur ama bu demek değil ki kötülük yapana yanlışı sürdürmesi için yardım edilsin ya da edilgin bir uysallıkla hoşgörülsün. etkin ahimsa durumu, onu gücendiren ya da fiziksel olarak inciten birine, ondan ayrılmadan ancak şiddet de uygulamadan direnmeyi gerektirir.

  korkaklık, yalnızca zorbaların doymak bilmez iştahını kabartır. buradaki şiddetsizlik korkusuzluk gerektirir, bu açıdan gandhici şiddetsizlik etkin bir kavramdır. adalet ve cesaretle de uyum içinde olmalıdır. bir insanın bu eyleme tüm zihnini ve ruhunu vermesi gerekir. böyle bir duruş, aktivistlerinden çok fazla sabır, kararlılık ve idealistlik talep eder. ancak kitleler üzerinde dikkatli bir eğitimle uygulanması halinde toplumsal değişime bile yol açabilir.
 • iki sanskritce kelimeden meydana gelmis olup ruh kuvveti veya hakikat ve sevgiden veya yumusakliktan dogan kuvvet demektir. pasif direnme tabirini pek yeterli bulmayan gandhi nin kendi halki icin sivil itaatsizlik kavramina bulduğu karsiliktir.

hesabın var mı? giriş yap