şükela:  tümü | bugün
 • 'olanaklı dünyalar' temasını basitleştirip formel bir sisteme yediren düşünür...
 • uzucu, komik ve absurd durumlara ve olaylara yol acmis dusunur. efendim kripke biraz fazla zeki bir adamdir, daha gencliginden farklilasmis, ortamlara yabanci kalmis, bahar geldiginde gonul yaylarini gevsetememis, hatunlara yanasamamis vs. cocuklugunu ve gencligini yasayamamis bir abimiz. bir de baskin bir anne figurunu de eklemek lazim. misal kripke daha lisedeyken dehasi ortadaymis ve bir sekilde harvard universitesinin bu elemandan haberi olmus. bakmislar cocuk dahi ama lisede salak salak seyler ile zamanini geciriyor. bunu arayip mr.kripke, lise egitiminizi birakip harvardda tam burslu olarak matematik hede hodo calismaya ne dersiniz demisler, kripke annesine sormus ne yapayim diye ve harvardan yetkililere annem once lisemi bitirmemin daha iyi oldugunu soyluyor tessekkurler demistir.tabi harvarddan arayan adamlarda ya bu herif salak, galiba biz bi hata yaptik diyip gitmisler. yine de kripke liseyi bitirince harvardda girmekte hic zorlanmamis.

  hal boyle olunca, yas biraz ilerleyince ve kazanilan basarilar ve sohret bir taraflari sisirdikce, bu yllarin eziklikleri baska yonlerden patlamis haliyle. kripke'miz rontgenci, subyenci ve her tanistigi hatuna sarkan bir canavara donusmus. bir universitenin(harvard veya princiton yamulmuyorsam) kızlar tuvaletinde kurdugu kamera sistemiyle yan kabini gozlerken yakalanmasi kariyeri icin onceden planlamadigi bir universite degisikligine gitmesine neden olmustur. yine bulundugu bir universitedeki fakulte, bolum baskanligininin kapisina dayanip ya bu adami gonderirsiniz ya biz gideriz, boyle bir ahlaksizla ayni cati altinda calismamiz mumkun degil demis ve sutlanan haliyle kripke olmustur.

  kripke'nin felsefe ve mantik alaninda yaptigi katkilar tartisilmaz tabi, lakin bir felsefeci figuru olarak idealin fersah fersah otesindedir. efendim nerde kant nerde wittgenstein karizmasi diyoruz...
 • zihinsel yetileri göz önünde bulundurulduğunda, takıntılardan ve cinsliklerinden arınmış haliyle sheldon cooper'ın analitik felsefe ve mantıkla ilgilenen versiyonu denilebilir. ama bir farkla: dinine epey bağlı bir yahudidir. (zaten fizikalizme epey geçirmişliği vaki.)

  “i don’t have the prejudices many have today, i don’t believe in a naturalist world view. i don’t base my thinking on prejudices or a world view and do not believe in materialism.”

  (tr: "günümüzde birçoklarının sahip olduğu önyargılara sahip değilim, natüralist bir dünya görüşüne inanmıyorum. düşüncelerimi önyargılar veya bir dünya görüşü üzerine dayandırmıyorum ve materyalizme inanmıyorum.")

  http://goinside.com/…5/saul-kripke-genius-logician/

  (bkz: kripkenstein)