şükela:  tümü | bugün soru sor
 • saluallahu vallahu ma$allah
 • mitin iran şubesi.
 • mit'in iran şubesi deyip geçmişiz ama bahriye üçok, muammer aksoy, uğur mumcu suikastlerinde büyük ihtimalle parmağı olduğunu yazmayı unutmuşuz.
 • 1986-1991 yılları arasında van'da görev yaparken eylemlerini sıkça gördüğüm örgüt.iran-ırak savaşının devam ettiği dönemde her iki taraftan da asker/sivil epeyce sığınmacı gelmişti.otellere yerleşmişlerdi.bu örgüt irandan kaçanları geri götürüyordu.yine irandan sığınmış,birkaç dil bilen bir genç,pek anlayamadığım bir nedenle"cebinde esrar var" iddiası ile yakalanmış ve tutuklanmıştı.
  yargılamasını ben yaptım.tutukluluk halini kaldıracağım sırada sevineceğine yüzünü endişe kapladı.sebebini sordum."tahliye olursam savama iran'a götürür,sonum kötü olur" dedi.bir insanın hayatı söz konusuydu...cmukda olmayan ama anayasada
  bulunan (anayasadaki bir yasak ilk defa işe yaradı) 23.maddeki seyahat hürriyetini kısıtlama hükmüne dayanarak "van ili dışına çıkma yasağı" koyarak tahliye ettim.dava devam ederken adı ayşe olan ,sonradan meşhur olup tv.lere çıkan bir gazetecinin bu ve benzer durumdaki sığınmacılarla yaptığı röportaj sonucu ,adlarının dergisinde yayınlaması üzerine iran'a kaçırıldılar.çoğunu öldürdüler,kanlarını çektiler (tamamını) ...zengin olanlardan ağırlığınca altın istediler buna da "tepsi parası" diyorlardı.bizim yönetim de diplomatik nedenlerle kaçanların çoğunu yakaladığında sınırdışı ediyordu.kapıdaki nöbetçi askerlerimizin, acıyarak bu insanları tekrar türkiyeye aldıkları konusunda söylentiler de vardı...uzattık lafı,yani savamanın böyle işleri de vardı.
 • iran'da bir cübbe markası olabilir.
  (bkz: cia) (bkz: fbi)
 • şah dönemindeki hali için (bkz: savak)
 • savak lağvedildikten sonra yerine kurulan iran istihbarat birimidir. islâm devrimini ihraç politikası doğrultusunda terörist eylemleri yönlendirmekten ve rejim muhaliflerinin tasfiyesini sağlamaktan sorumludur. filistinli örgütlere ve hizbullah'a doğrudan destek vermenin yanısıra, batılı ülkelere yönelik terörist faaliyetlere de doğrudan veya dolaylı olarak destek sağlamaktadırlar.
 • şu aralar suriye - türkiye arasında tırmanan gerilimden nemalanmaya çalışan ve her iki ülkede ajanları cirit atan bir örgüttür ve savama ajanları bir ülke'de el kol sallayarak geziyorsa işte orada tehlike var demektir.
  açıkcası türkiye'nin hassas illerinde meydana gelen patlamalar, provokatif eylemler ve hatta karakol saldırıları bence yetkililerce bir kez daha analiz edilmelidir.