şükela:  tümü | bugün
 • 1938'de tarsus'da doğdu. edebiyat öğretmeni olan babasının sakıncalı sayılması nedeniyle, ilk ve orta öğrenimini anadolu'nun çeşitli okullarında, çoğu zaman yatılı okudu. konservatuar viyolonsel bölümündeki ağabeyi ve aynı mahallede oturduğu devlet tiyatrosu sanatçısı ilyas avcı'nın teşvikiyle 1957'de girdiği konservatuardan 1958'de disiplinsiz bulunduğu için atıldı. kendisiyle aynı durumdaki baykal saran, nurtekin odabaşı, fikret tartan, beyhan saran gibi sanatçılarla birlikte çocuk tiyatrosu'nda oynarken, muhsin ertuğrul tarafından, 1959 yılında, devlet tiyatrosu'nda çalışabilecek kapasite ve kabiliyette bulunduklarından, topluca kuruma alındılar.

  istisnasız her ilde oyun oynamış, anadolu'nun en olmadık yerlerinde tanınan ve sevilen bir oyuncuydu. ayrıca dost meclislerinin çok aranan neşeli, şakacı, hoş sohbet ve dost canlısı adamı idi.

  1979 yılında oyunlaştırdığı, yönettiği ve oynadığı 'öykülerden oyunlar', sahnedeki oyuncunun, dekor ve aksesuar olarak bir tek sandalyeyi kullanıp onu çeşitli şekillere sokarak oynaması ile modern meddah olarak adlandırılmış ve tiyatro sanatına yeni bir stil getirmiştir. ne yazık ki yalnızca çok güçlü oyuncuların uygulayabileceği bu stil zamanında dikkatli izlenmemiş ve ileri götürülememiştir.

  çirkin dünya, devlerin aşkı, sevimli frankeştayn, iffet, 79. dosya adlı sinema filmlerinde önemli roller üstlenen sanatçı, kendisiyle özdeşleşen ve hala hatırlanan komiser columbo, kaygısızlar ve mc coy dizilerinin seslendirmelerini de yapmıştır.

  1985'te ankara'da hayata gözlerini yumdu. (tiyatro keyfi)
 • oynadığı filme tek başına ayrı bir hava katabilen ender türk oyuncularımızdan. tarsus doğumlu olması mıdır yoksa o bambaşka ses tonu mudur bilemem ancak kendisini türk oyuncuları arasında farklı bir yere koyuyorum. aynı dönemde yaşayıp, tiyatro oyunlarınıda görmeyi çok isterdim. netekim bu kadar az filmini izleyip bu kadar kendine hayran bırakan oyuncu bulmak zor vesselam.
 • iffet filminde hayran kalmıştım kendisine. keşke yaşasaydı denilen oyuncular arasındadır.
 • (bkz: devlerin aşkı)
  (bkz: süreyya)

  çok alâ oyuncudur.
 • tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı, yönetmen, senarist. annesi ressam babası öğretmen, erkek kardeşi viyolonsel sanatçısı yalçın başar , kuzeni sinema oyuncusu salih güney, oğlu tiyatro yönetmeni kemal başar'dir. onu en çok çalıkuşu dizisindeki rolü ve müjde ar filmlerindeki mükemmel oyunculuğu ve ses tonu ile sevmiş olsam da daha küçücük bir kızken babamın götürdüğü dolap beygiri oyununda tanıdım. ruhu şad olsun.
 • mükemmel bir tiyatrocu ve sinema sanatçısı . elbette değerini bilemediklerimizden ...
 • devlerin aşkı filmindeki oyunculuğu ile kadir ve turkan'i resmen gölgede birakan, cok genç yasta vefat etmiş tiyatrocu ve sinemaci. mekani cennet olsun.
 • devlerin aşkı filmindeki görünüşü john travolta'nın face off'taki haliyle benzeşen aktör.
 • o kadar kanlı canlı oynar ki en kısa göründüğü filmlerde bile o olmazsa film bütün ruhunu kaybedecekmiş gibi hissettirir. oynadığı rolleri derisiymiş gibi üstüne geçirmekte bugün bile aşılamayacak bir içtenliktedir.
 • iffet'i kendisinin görünmesiyle izlemeye başlar çıkmasıyla bırakırım. muhteşem oyuncu.