şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hiçbir şekilde toyluğuna, cahilliğine, bilgisizliğine vermeden direk söyleyeceğim, geri zekalı ve bir an önce yok edilmesi gereken insandır. bakın tedavi edilmesinden falan bahsetmiyorum, direkt yok edilmesi gereken insandır.

rusya'nın kırmızı alarma geçmesi başlığında okurken kanım dondu, aklım hafsalam alamadı bazı savaş meraklısı insanları. bahsi konu olan şey afrin'e yapılan operasyon gibi, kısıtlı, kontrollü, koruyucu bir askeri hareket değil, topyekün savaş. rusya ile abd'nin savaşması yönünde belirtilen lakayt ve altı boş konuşmalar. savaşı ''türk toprakları karadan işgal edilemez'' şeklinde tanımlarla açıklamalar. rusya şunu yapar, bunu yaparlar. cidden soruyorum aranızda insan olan, aklı çalışan, sağduyu sahibi kimse yok mu?
    hepiniz mi liseli ergenlersiniz? savaşı bilgisayar oyunumu sanıyorsunuz. bahsettiğiniz şeyin ne demek olduğunu idrak edecek kadar beyin yok mu sizde?

ikinci körfez savaşını televizyondan takip ederdik, saddam'ın olduğu söylenen o savaş füzelerinin hangisi tepemizde patlayacak, saddam bir gazla füze atar mı acaba diye korkardık. o zaman ufağız tabi, liseli kafası birazda heyecanlanırdık ama bu kadar salak değildik. kıçı kırık ırak ve süper güç abd savaşı bile korku yaratıyordu bizde, rotten'den savaşta ölenlere bakardım, parçalanmış bedenler, kafası kopuk bebekler, ölüsü kokmaya başlamış askerler vb. içim ürperirdi. sonra savaşlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaya başladım, özellikle modern savaşlar.

dünyanın tamamının 2 kere yok olma tehlikesi geçirdiğini (soğuk savaş) ve bu tehlikelerin kıl payı atlatıldığını öğrendiğimde şok olmuştum. bakın tüm dünya'dan bahsediyorum, savaşsın savaşmasın her insanın etkileneceği bir nükleer saldırıdan. şimdi aklı evveller bu durumun, abd-rusya savaşının kritiğini yapıyor ve eğleniyorlar.

bazı aşırı salaklar ise olaya türkiye'nin savaşa girmesi olarak boyut kazandırıyor. şunu yeneriz, bunu durdururuz, şuraya gideriz, burayı alırız gibi aptalca fikirler beyan ediyor. hayatlarında daha 1 kere çatışmamış, 1 masumun canını almamış, 1 düşman öldürmemiş adam ahkam kesiyor, şöyle savaşırız böyle savaşırız tarzında. eline silah versen, düşmanı koysan canını alamaz, vatan için git savaş desen evde dolaba saklanır. savaş ulan bahsettiğiniz şey savaş. iki güçlü ülkenin savaşması ve etrafında ki herkesin böcekler gibi yok edilmesi.

en son kazandığımız savaş, kurtuluş savaşı. haklı mücadelemiz, onurlu isyanımız, küllerimizden doğuşumuz. savaş sırasında ordunun durumunu bir öğrenin, şehit asker sayısını bir araştırın, öldürülen masum sivilleri bir okuyun, istanbul'da fiili savaşta olmadığımız ingiliz birliklerinin dahi türk kadınlarına tecavüz ettiğini idrak edin. sorgusuz sualsiz öldürülen sivillerin araştırmasını yapın. bakın bu sadece yunan ile olan savaşımızdan alıntılar. daha ne acılar ne yıkımlar vardır bilinmeyen duyulmayan.

savaş hakkında ahkam kesmek, kimse kusura bakmasın ama uzmanı dışında kimsenin haddine değil. savaşı beklemek, istemek tedavisiz bir hastalık. en basitinden söyleyeyim sizlere, en yakın askeri olayımız darbe girişimi varya onu alın şiddetini ve yıkımını 5 milyonla çarpın, o hali ile istediğiniz savaşın yanında çocuk oyunu kalır. topyekün savaş demek tüm ortadoğu'da on milyonlarca masumun, vahşice katledilmesi demek. türkiye'nin en büyük on şehrinin bir gecede yok edilmesi demek.

lütfen konuşmadan önce araştırın, öğrenin, okuyun. nutuk'u okuyun arkadaşlar ve atatürk'ün neden vatan savunması haricinde savaş cinayettir dediğini idrak edin.

edit: imla
  • mevcut paylaşım düzeninden memnun olmayan bir insan olabilir.
  • -zekice diplomatik oyunlardan, başarılı ekonomik hamle ve yıpratmalardan anlayamayacak seviyede cahil
    -kavga, dövüş, arkası boş atar yapmaktan hoşlanacak kadar kötü ve saldırgan
    -saygı, hoşgörü, sevgi eksikliği veya yokluğu yaşayacak kadar kalpsiz
    -uzlaşma ve orta yol bulma becerisi olmayan
    boş beleş, cahil insanların isteğidir.

savaş oyun değildir, gereksiz savaş cinayettir.
    bunu sıradanlaştırmayın.
  • savaş çıkmasını istemiyorum ancak kaçınılmaz bir senaryo bu.

bir kaç kendini bilmez, bütün insanlığın kaderini tekrar değiştiricek.
    1. ve 2. dünya savaşında milyonlarca insan hayatını kaybetti ama akıllanmadı insanlar. pek akıllanıcak gibi durmuyorlar. sürekli bir kaos hakim. korku imparatorluğu ile insanları baskı altında tutarak, psikolojik bir savaş yaşatıyorlar zaten. böyle bir dünyaya çocuk getirmek bile insanı düşündürüyor.

temennim o ki; 3. dünya savaşı gibi büyük bir savaş görmememiz. onca masum insanın katledildiği bir dünya, kimsenin hayali olmamalı.
  • bakınız : büyük kitlesel yok oluşlar

şahsen dünya gezegeninin virüsleri olan homo sapiens türünün kesinlikle dizginlenmesi, dünya kaynaklarının eşit bir şekilde tüm canlılar ile paylaşılması için : büyük bir dünya savaşına veya kitlesel yok oluşa ihtiyaç var.

linç etmeden bir düşünme molası.
    son 150 sene de insan ırkının nüfusu 1 milyardan 7 milyara çıktı. bu korkunç artış ile doğanın içine ettik, bazı canlı türlerinin neslini tükettik, bazılarının da sonu da gelmek üzere.

2 dünya savaşı yaşandı bu süreçte. teknolojik gelişmeler sonucu artık süper güçler, nükleer silahlara sahipler. bu silahların kullanıldığı hiroşima ve nagazakiyi de unutmamak lâzım.

okyanuslarda deney amaçlı patlatılan nükleer bombaları da unutmayalım.

evet buyurun şimdi lince. :)))

edit: linç edin dedik lan. sapık ilan edin demedik(!)
  • kötü birşeyler başına gelmeden kafasına dank etmeyecek insandır.
    (bkz: klavye delikanlıları)
  • --- spoiler ---

-savaş istiyorum!
    +en önce vuruldu bunu diyen.

--- spoiler ---
  • tank yanında bir top atsa altına şakır şakır işeyecek dingildir.
  • savaşın ne demek olduğunu bilmeyen insandır.
    savaş ölümdür, yoksulluktur, felakettir.
    savaş, insanlığın bittiği yerdir.
  • savaştan bir çıkarı vardır,
    gerilimden beslenir.
    hangi konumda ve yaşta olursa olsun
    çok aklı başında değildir.
    -tabii mecbur kalmadıkça-