şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yazar: thinking green

  sebebi: türkiye'nin askeri gücünün yüksek gibi görünmesi, savaşa girerek on binlerce insanımızın ölmesine, aç kalmasına ve fakirleşmesine, yani milletin acı çekmesine sebep mi olmalı?! hükümetteki beyefendiler savaş istiyor diye türkiye acı mı çeksin yahu? sırça köşkünden uçak indirmek kolay, askerinin ve vatandaşının canını kaybetme tehlikesi umrunda mı sanki? ne milliyetçiliğin ne de islamcılığın sırası bu, saldırgan değil barışçıl olmalıyız! neyi çözecekseniz diplomatik yollarla halledin! ben savaş istemiyorum!

  edit: savaş isteyen mi olur filan deniyor.. uzayda mı yaşıyorsunuz anlamak mümkün değil. azıcık bakının sağa sola, savaş çığırtkanlığı ile bağıran binlerce insan var. daha bugün rusya türkiye'den çıkan tırları vurdu. siz hala "ahah savaş mı olacak" goygoyundasınız.. evet gerizekalı, rusya'nın uçağını indirmek iç savaştan boka batmış suriye'nin uçaklarını vurmaya benzemez. savaş açarlar götüm gibi kalırsın. o yüzden mümkün olduğunca tehlikeli ve provokatif hareketten uzak durmak gerek.

  "savaş açsınlar ne olacak hadlerini bildiririz, hava sahamıza girmeselerdi" diyenleri de cepheye davet ediyorum. hadi beyler, görelim sizi ön saflarda.
 • her türk asker doğmaz ama savaşta; kundaktaki bebek bile ölür.
 • yazar : elmasalyangozu

  sebep : savaşların kazananı çoktur da, kaybedenler hep analar, babalardır.
 • "savaş istememenin sebebi mi olur? gerizekalı mısınız popülist sığırlar?" diye yüzlerine haykırma ihtiyacı duyduğum yazarlar ve sebepler bütünü.
 • yazar: arachnid

  sebep: gerizekalı olmamam.
 • yazar: apartopar

  sebep: yüzlerce yıl savaşmış bir halkın geldiği son noktaya bakınca içim ürperdiği için.
 • savaş isteyen olur mu? hiç öyle şey olur mu? bırakın dünyanın en büyük iki askeri gücünden biriyle savaşmayı, suriyeyle bile savaşa girmek, bunu istemek hem gereksiz hem de aptalca bir şeydir. ne sanıyorsunuz kendinizi? hey allahım, amerika gibi güçlü olsak dünya yanmış demek ki.

  gereksiz yere bir uçak düşürüp koşup natonun arkasına sakanma çabaları nedir? kim yemiştir bunu.

  insancıllığı, barışı hadi bir kenara bırakalım, ne olacak sanıyorsunuz rusya ile savaşsak? haddini bildireceğimiz mi geliyor aklınıza? insanın azıcık gerçekçi olması lazım yahu.
 • savaş'ı savaşdan dolayı istemiyorum!
 • sözlük yazarı: ibrhmglcyz

  savaşlar hiç bir zaman bir kazanç olmamıştır ve hiç bir şekilde kazanç sağlanmayacaktır. biz ‘dünyada sulh, cihanda sulh’ diyen liderin çocuklarıyız. bunu diyen bir insana ihanet etmemek gerekir.
 • savaş istememek için sebep mi gerekiyor?

  bence asıl savaş "isteyen" biri varsa, ona sormak lazım sebeplerini. bir kişinin bile ölmesi, asla geri dönüşü olmayan bir şey demek. burada hayatında hiç bir ciddi şey görmemiş ergenler savaş çığırtkanlığı yapıyorsa asıl bu sorgulanmalı.