şükela:  tümü | bugün
  • türkiye’de, tam olarak içinde bulunduğumuz zamanda yaşanan olay.
  • yeni bir konu değil yasaklar/oyun kesip biçmeler neler neler daha.. uzun yıllar çocuk tiyatrosuna kafa patlatmış ve çalışmış biri olarak söyleyeyim madem;

geçmiş zamanlardan birinde, imzalanan aptal bir sözleşme yüzünden bir belediye tiyatrosunda çocuk oyunu oynayacağız, ekip karma bir ekip ve muhafazakar oyuncu kardeşlerimizle sahnelerimiz var, daha okuma provalarında bana ve arkadaşlarıma vebalıymışız gibi davranmaya başladılar yüzümüze bile bakmıyor yanımızdan geçerken kafalarını yere eğiyorlar bu arada tek sebep onların erkek bizim ise dişi olmamız.. iletişim kuramıyoruz sahnede ne yapacağız diye düşünürken aradan bir hafta geçti oyun metnini kırpıp kırpıp getiriyorlar hayatlarında çocuk nedir düşünmemiş adamlar, zararlı görüp metin değiştiriyorlar en basitinden örnek vereyim “iyi günler” yazan yerler “hayırlı günler” diye değişiyor vs ben o zamanlar daha seri sinirleniyorum aklıma her geleni pat diye söylüyorum baktılar mevzu çıkacak beni başka oyuna aldılar, o kazmaların oyunu da çıkmadı şükür ki..

velhasıl devlet ve resmi kurumların sanatla ilişiğinin kesilmesi gerekiyor, evet maddi manevi destek olsunlar ama ilişmesin/dokunmasınlar.. insan bilmediği şeyi nasıl yasaklayabilir ya? al sana delilik! hele çocuk tiyatrosu konusu anlat anlat bitmez, o başka başlığa artık..
  • bunu yıllar önce öngörmüşler.(minik kelebek)
  • sozlukte hic ilgi cekmemis olay.

bakin bu delilik! bakin bu sapkinlik! bakin bu ilkellik! saka degil bu. baris demek yasak!

her seye ragmen baris ulan!
  • ilkokul ve anaokulu bebelerine cihat müsameresi oynatan, evlilik tiyatrosu yaptıran bir sistemde gerçekleşmiştir. çocukların eline idam ipi veren öğretmenlerin cezalandırılmadığı ülkede yaşanmıştır. her türlü akıl dışılığa izin var, akılcılığa yok.
  • savaş devletler arasında olur.sen bu operasyona savaş dersen,teröristi yüceltmiş olursun.
    şiddet ise türk askerinin tarzı değildir.yakalanan pkk'lılar bizi türk askerlerine verin diye yalvarıyorlar.
    terör ve teröristi yüceltme suçundan görevinden alınması gerekir,ilgili şahısın.
  • --- spoiler ---

ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde savaş karşıtlığı gibi siyasal söylemlerin çocuklarımıza sunulmasının sakıncalı olduğuna karar verildiğinden okullarımızda oyun tanıtımı ve afişlerinin asılması uygun görülmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

--- spoiler ---

o oyunlar, ileride çocuklar devletine karşı gelmesin, vandallık yapmasın, orayı burayı yakmasın, dağa çıkıp peşmergelik yapmasın diye var.

o çok önem verdiğiniz afrin operasyonunun ismi de "zeytin dalı harekatı" yani türk askeri bu operasyon ile birlikte gittiği yere 'barış' götürüyor, savaş en son raddede yapılacak bir eylem. hani bilin istedim...

savaşa karşı pasif direniş uygulayıp sessiz kalmayı değil, nefsi müdafaa yapıp ele geçirdiği yerlere barış götürmeye çalışıyor askerler...

"sen çook yanlış anlamışsın" dedirten bir karar olmuş. cihat mihat deselerdi oyun iptal edilmezdi bence. anahtar kelime cihadı unutmuşlar.

edit: imlâ.