şükela:  tümü | bugün
 • günümüzde savaşları, heyecanlı, bir magazin haberi gibi izliyoruz. uzun menzilli füzeler insanların başlarında patlıyor. uçaklar şehirleri bombalıyor. sanki seyirlik oyun.
  peki hiç empati yapmayı denediniz mi?
  bombaların kendiniz üzerinde patladığınızı bir düşünün, ölen canların sizin çocuğunuz, eşiniz, babanız,anneniz ise ne hissedersiniz.
  yani fikir belirtmeden önce iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım.
  savaş eğer zaruret sonucu değilse bir cinayettir. haksız yere can almak, en insanlık dışı, cinayi bir eylemdir. enbüyük günahlardan biridir. çünkü her insan allahın ruhundan bir parça taşır. insanın bedeni ayni zamanda rabbin evidir.
  peki zorunlu olan savaş nedir.
  vatanın birliğine ,ülkenin bütünlüğüne olan bir saldırıya karşı yürütülen bir savaş haklı, ve meşru bir savaştır.
  insan oğlu iki büyük savaş yaşadı. 1. ve 2. dünya savaşı.1. dünya savaşı osmanlı imparatorluğunun tasfiyesi ile sonuçlandı. savaş sonunda imzalanan sevr anlaşması ile anadolu türklerinin ölüm fermanı imzalanmıştı.
  türk milleti mustafa kemal paşanın önderliğinde kendisine biçilen ölüm fermanını yırtı. kurtululuş savaşı ile yeni türkiye cumhuriyetini kurdu. bu savaş haklı ve meşru bir savaştı. temeli vatan savunması olan bir ulusal kurtuluş savaşı idi.
  savaşlara buçerçeveden bakarsak, konumumuzu, vicdani kanaatımızı buna göre belirlersek, bir insan olarak insanlığa karşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz.