şükela:  tümü | bugün
 • '' ne zaman taşaklarına bir sinek konar, her sorunun şiddetle çözülemeyeceğini anlarsın. ''
 • sun tzu bu kitabında, olabilecek en basit cümleler ile dünyaları anlatmı$tır.

  "sava$madan kazanmak en iyisidir" felsefesine ek olarak birçok yerinde kazanmanın temel prensibi olan $a$ırtma hadisesinden dem vurur.
  "açken tok gözük, tokken aç.. yorgunken güç gösterisi yap, gücün yerinde iken mazlumu oyna. çünkü bir mücadele ancak $a$ırtmalarla kolayca kazanılabilir" der..

  http://www.ideefixe.com/…p?sid=pp3bdhnygs0sidv6leo7
 • -ama öğreniciğim.
  -neyi öğreneceksin?
  -kumarbazlığı, itliği, hergeleliği.

  (bkz: okur profili)
 • "savas sanati" ismini tasiyan 3 ayri kitap vardir.
  kitaplari kisaca ozetleyecek olursak;

  en okunasi olani sun-tzu'nun ilk cagda yazmis oldugudur. zira general, devlet adami ve filozof olan sun-tzu kendi tecrubelerinden yararlanmis, savasmadan kazanmayi ogutlemistir.

  machiavelli'nin yazdigi dell'arte della guerra, bu 3 kitabin en az muhattap alinanidir; zira kalem efendisi olan, hayatinda hic ordu yonetmemis machiavelli teoride kulaga guzel gelen, ancak uygulanmasi biraz zor olan tavsiyelerde bulunmaktadir. tarihi ornek gostermekte, iskender ve roma gucunu birlestirmeye calismaktadir. talim, antreman, disiplin vs. konularindaki saptamalari yerindedir.

  clausewitz orjinal adi vom kriege olan eserinde napoleon savaslari boyunca prusya ve rus ordusunda* kazandigi tecrubeleri, istatistiki verilerle destekleyerek sunmaktadir. bu uc kitabin en kalini budur.

  ayrica, konuyla ilgili bir baska kitap icin;
  (bkz: ok, balta ve mancinik)
 • gercek anlamda savasin nasil yapilmasi gerektigini anlatsa da aslinda hayatta her alanda girilen mucadelelerde nasil davranilmasi gerektigini anlatan bir rehber.

  kitaptan bir alinti:

  "eger dusmani ve kendini biliyorsan, yuz savasin sonucunda bile korkmana gerek yok. eger kendini biliyor ama dusmani bilmiyorsan, kazandigin her zafer icin bir de yenilginin tadini alacaksin. eger ne kendini ne de dusmani biliyorsan, her savasta yenik duseceksin."
 • ağırlıklı olarak strateji, bir miktar da taktik içeren kitaptır. bu kitabı okuyarak starcraft'ta başarılı olunmasını pek beklemeyiniz. buna karşın yalnızca silahlı çatışmalarda değil, günlük hayatta, yöneticilikte yardımcı olabilecek bir kitaptır.

  çok acayip özet geçmek gerekirse sun tzu derki:
  1- istihbarat çok önemli. karşındakinin planlarını öğrenmen lazım. bunun yanında karşı tarafa adamını sokup onu yanlış bilgilerle beslemen lazım. paralel olarak ta senin planlarının kesinlikle sızmaması lazım. (bununla ilgili yerleri okurken hep steve jobs geldi aklıma.)
  2- esnek olacaksın. çokça tekrarlanan bir örnek su gibi biçimsiz olacaksın. bir takım ilkelerin olsun tabi ama bulunduğun durumun gereklerine uygun hareket et. (bkz: doğal seçilim)
  3- bir de savaşa giderken kendi kaynaklarını harcama savaş için. savaştığın yerin kaynaklarını sömür. (bkz: live off the land) savaş yapmak için kendi ülkenin kaynaklarını kullanmaya kalkarsan düşmanın direnme gücünü zayıflatmadığın gibi kendi ülkeni fakirleştirirsin.
 • sun tzu'nun yazdığı savaş politikalarını anlatan kitaptır.

  --- spoiler ---

  bütün savaşlar hileye dayanır. bu nedenle, saldırabileceğimiz halde öyle değilmiş gibi davranmalıyız; güçlerimizi kullanacağımızda etkin değilmiş gibi görünmeliyiz; yakın olduğumuzda düşmanı onlardan uzakta olduğumuza inandırmalıyız; uzakta olduğumuzda da yakında olduğumuzu düşünmeliler.
  --- spoiler ---

  kitaptan alıntılar için; tık tık.
 • m.o 500 yilinda yazilmistir. ilk defa 8. yy'da japonya'da gun yuzune cikmistir. o doneme kadar kitaba sadece hukumdarlar ve generaller ulasabiliyormus. su anda bize siradan gelen bilgilerin bir zamanlar saklanmaya deger olmasi kulaga mantikli geliyor. ornegin napoleon zamanina kadar askerler savasta parlak uniforma giyip hedef olurlarmis. okusalardi herhalde bu kitap islerine yarardi.
  --- spoiler ---
  kral halu, sun tzu'ya herhangi bir insani askere cevirip ceviremeyecegini sorar. sun tzu yapabilecegini soyler. kralin emriyle sun tzu bir grup saray kadinina egitim verir. egitim sirasinda emir verir ve kadinlar guler. sun tzu bir daha emri tekrarlar ve kadinlar gene gulunce bastaki iki kadini oracikta oldurur. sun tzu'nun ana prensibi savasin hayat memat meselesi olmasidir.
  sun tzu'nun varligi tartismali bir konu ama eger yoksa bu kismi ekleyende bir tarantino tarzi kurgu gordum.
  savas wu ile chu eyaletleri arasinda gecmektedir. wu eyaletinin komutani sun tzu'dur ve ordusu 33,000 kisiden olusur. chu eyaletinin ordusu ise wu'nunkinin 10 katidir. sun tzu'nun savas sanatinda anlattigi stratejilerle wu, chu'yu yener. sun tzu bunu cogunlukla vur- kac taktigiyle yapar. savas, iki ordunun basa bas karsilasip guclu olanin savasi kazanmasi degildir. sun tzu da askeri gucten ziyade stratejisine guvenir.
  bir sun tzu presibi de yuksek yere konuslanmis dusmana saldirmamaktir ve yokus asagi saldiran dusmana direnmemektir. bu, basit bir madde gibi gorunse de amerikan ic savasi sirasinda guneyliler bu basit maddeye uymadiklari icin ciddi kayiplar vermislerdir. sun tzu'nun bir diger prensibi de liderin komutani savasi yonetme konusunda serbest birakmasidir. 2. dunya savasi'nda normandiya cikartmasi'nda muttefiklerin basariya ulasmasinin sebeplerinden biri de hitler'in generallere mudahalesi ve son karari verenin hep kendisinin olmasidir. *
  --- spoiler ---
 • orta asya maceramızda her daim kapıştıgımız çinlilerin yıllarca türk devletlerini nasıl yıktıklarını anlatan kitabın ta kendisidir. bizim atalarımızdan kalma efsanelerden tek harf bile bulunmaz bu kitapta. nerde hainlik, nerde fırsatçılık, nerde yalan dolan varsa ve hiçbir silahlı mücadeleye girmeden savaşı kazanma yöntemi varsa bu kitaptadır. "düşmana kaçacak bir kapı bırak ki nereye kaçtıgını bilesin" gibi bir felsefe vardı beni benden alır her aklıma geldiginde.
 • osman pamukoğlu tarafından yorumlanan versiyonunda;

  "barış, savaşlar arasında verilen molaya denir. barış sonsuz bir rüyadır ve rüya, uykuda olanlara aittir..."

  "savaşanların ahlakla veya ahlaksızlıkla hiçbir ilgisi yoktur. bu değer savaşanlarla ilgili değil, savaşa sebep olanlarla ilgilidir..."

  "siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, savaş sizinle ilgilenir!"

  "bir savaşa, onu kazanma arzusu olmayan bir halkla girmek kadar feci bir şey olamaz. millet, kendini yönetenlerin savaş kararını doğru bulmuyorsa, o savaş baştan kaybedilmiştir."

  "sert bir iklim ve arazide, ilk düşman doğadır, karşınızda sizinle çarpışacak olanlar değil."

  "bir devlet ve ulus için savaş görmemiş, savaş sanatından uzak, savaşa kendini hazırlamamış, koltuğa bağlı generallerden daha tehlikeli bir şey yoktur."

  "eğer bir ordu, mensupları arasında ödül ve cezayı adil bir şekilde uygulayamıyorsa ve bunu uzun yıllar dürüst bir şekilde yapamıyorsa, o ordunun düşmana ihtiyacı yoktur! terfileri, madalyaları, nişanları, takdirnameleri hak ettiğine değil de, liyakatsizlere dağıtıyorsa kendi savaş gücünü durduğu yerde yavaş yavaş kaybediyor demektir."

  gibi binlerce vurucu cümle ve ayrıntılı açıklama mevcuttur.