şükela:  tümü | bugün
 • sun tzu amcanın baya baya baya önce yazdığı (kesin tarihi bilinmiyor) kitap. tüm askeri okullarda zorunlu olarak okutulmaktadır. savaşın sanat haline nasıl getirilebileceği anlatmakta. bunu gerçek hayata nasıl aksettireciğiz anladıklarınıza kalmış....
 • kitap asagi yukari 3000 yil once yazilmis sun tzu amcamiz tarafindan. kitapta anlatilan savas taktikleri gunumuze kadar gelen modern savas taktiklerinin de babasi olmakla birlikte, is dunyasi icin de bir ilham kaynagi olusturdugu iddia edilmektedir.
 • http://www.clas.ufl.edu/…gthursby/taoism/suntzu.htm adresinden hem kitapla, hem de yazarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.
 • tzu ustanın bu değerli eserinde genel olarak savaş ele alınırken geniş anlamıyla çatışmanın pskolojisine de değinilmiş, ve taocu çözümlere ve çözümlemelere gidilmiştir. kitabın savaşçılara en belirgin önerisi saldırılamayacak bir kudrete ulaşarak zafer kazanmalarıdır.

  ingilizce çevirisinde bulunan önsözü savaş ve taoizm üstüne derin analizleri içerir ve tercihen eser okunduktan sonra incelenmelidir.
 • kesin olarak kim tarafında kaleme alındığı bilinmemektedir ancak en iyi ihtimalle sun tzu isimli şahıs olduğu tahmin edilmektedir. milattan önce 771-481 yılları arasındaki bir dönemde yazılmış olduğu söylense de bunun doğru olmadığı konusunda bilgiler vardır. zira sun tzu'nun önerileri için büyük ordular ve profesyonel subaylara ihtiyaç vardır. lakin belirtilen periyotta kendi aralarında savaşmakta olan çin devletlerinin bu tip bir askeri organizasyonları yoktu, savaşlar daha çok iki tarafın savaşçılarının birbirlerine bodoslama girişmesi suretiyle olmaktaydı. dolayısıyla kitabın milattan önce 403-221 yılları arasındaki bir dönemde yazılmış olma ihtimali daha yüksek görünmektedir. bu periyotta çin'de daha düzenli ordular oluşmuş ve profesyonel askeri bir sınıf ortaya çıkmıştır.
 • "all warfare is based on deception.
  hence, when able to attack, we must seem unable; when using our forces, we must seem inactive; when we are near, we must make the enemy believe we are far away; when we are far away, we must make him believe we are near."
 • çin'li savaş ustası sun tzu'nun 2500 sene önce yazdığı ve günümüz şirket yöneticilerinin yol haritası haline gelen kitabın ismi.
 • "savas sanati" ismini tasiyan 3 ayri kitap vardir.
  kitaplari kisaca ozetleyecek olursak;

  en okunasi olani sun-tzu'nun ilk cagda yazmis oldugudur. zira general, devlet adami ve filozof olan sun-tzu kendi tecrubelerinden yararlanmis, savasmadan kazanmayi ogutlemistir.

  machiavelli'nin yazdigi dell'arte della guerra, bu 3 kitabin en az muhattap alinanidir; zira kalem efendisi olan, hayatinda hic ordu yonetmemis machiavelli teoride kulaga guzel gelen, ancak uygulanmasi biraz zor olan tavsiyelerde bulunmaktadir. tarihi ornek gostermekte, iskender ve roma gucunu birlestirmeye calismaktadir. talim, antreman, disiplin vs. konularindaki saptamalari yerindedir.

  clausewitz orjinal adi vom kriege olan eserinde napoleon savaslari boyunca prusya ve rus ordusunda* kazandigi tecrubeleri, istatistiki verilerle destekleyerek sunmaktadir. bu uc kitabin en kalini budur.

  ayrica, konuyla ilgili bir baska kitap icin;
  (bkz: ok, balta ve mancinik)
 • bazı tarihçilerin sun tzu tarafından diil de adı sanı bilinmiyen birden fazla çinli filozof tarafından yazıldıgını öne sürdügü kitap.
 • sun tzu, bu kitabında rakibine karşı şeklinin su gibi belirsiz olmasını öğütler. böylece zayıf bir noktan kalmaz, rakip hiçbir hareketini kestiremez, nasıl saldıracağını da nasıl korunacağını da bilemez.