şükela:  tümü | bugün
 • enver paşa'yı anma etkinlikleri sebebi ile konuyla ilgili köşe yazısı yazan ünlü tarihçi ilber ortaylı, birinci dünya savaşı ile alakalı yaptığı mühim tespittir.

  çoğu kişinin bildiğinin aksine birinci cihan harbine katılmamıza vesile olan hadisenin alman komplosu olmadığını ve rus limanlarını bombalama kararının bizzat enver ve cemal paşalar tarafından verildiğini söylemiştir.

  --- spoiler ---

  cihan harbi kapıdaydı. ocak 1914’te harbiye nazırlığı’na ilave olarak birkaç gün içinde genelkurmay başkanlığını da üstlendi. orduda da yenilenme ve dirilme harekâtını başardı. muhtemelen bu reform türkiye imparatorluğu’nun ı. harp’te tarafsız olarak kalmasını, hiç değilse harbe geç katılım dolayısıyla itilaf devletleri yanında yer almasını sağlayabilirdi.

  cihan harbi’nde alman taraftarlarını ve ittifakını sadece enver paşa’nın almancılığına bağlayamayız. itilaf devletleri türkiye’nin ittifak teklifini reddetmişlerdi. ingiltere’nin zırhlı gemilerin ve peşin ödenen paranın üstüne oturarak rastlanmadık bir dolandırıcılık sergilemesi kamuoyunun nefretini kazanmalarına sebep oldu.

  britanya imparatorluğu’nun tarihi politikasını değiştirerek rusya’yı yanına alması almanya’ya karşı duyduğu panikle ilgilidir.

  ne var ki enver paşa almanya ile ittifaka erken girmişti. bize sığınan iki alman zırhlısının (goeben ve breslau) yavuz ve midilli adını aldıktan sonra rusya karadeniz sahillerini bombalamaları alman oyunu değildir. bu emri verenler harbiye nazırı enver paşa ve bahriye nazırı cemal paşa’dır.

  --- spoiler ---

  ilber ortaylı'nın konu ile alakalı köşe yazısı
 • ne sandın yapraam. mecburiyetten öyle oldu ingiliz bize randevu bile vermedi.
 • evet, savaşa girmemiz alman komplosu değildi italyan kompostosuydu.
  hatice'ye bakma neticeye bak, sonunda ne oldu savaşin ?
  osmanli, anadolu bozkirinda 30.000 kilometrekarelik halde düsüp nallari dikmedi mi ?
  kötü konuşturmayin adami akşam akşam ...