şükela:  tümü | bugün
457 entry daha
  • bunu söyleyen hevallere desen ki amerikan askeri yardıma gelecek, fransızlar almanlar uçaklarıyla destek verecek. göt atarak uçar gelir amına kodumun yamyamları.

ama mesele savaş karşıtlığı değil, türkiye ye karşı koymaya, açık alanda çarpışmaya cesaretleri yok.

istedikleri şey suriye iç savaşının sonuna kadar bölgeyi ellerinde tutup, kuzey ırak benzeri özerk bir bölge elde etmekti.

türk hükümeti kuzey ırak ta yapılan hataya bu sefer düşmedi. milli menfaatler için bir adım sonrasının hesabı yapılarak ileride oluşacak muhtemel bir terör koridorunu dağıtmayı tercih etti.

şimdi bu korkakların, gözleri yaşlı ağlamalarına bakın. bir de her kanaldan türkiye ye sözde müttefiklerinin verdiği tepkilere rağmen halkımızın kenetlenip , tabiri caizse "alayınız gelin" demesine bakın.

madem türkiye den bu kadar çekiniyodunuz, pkk yı yalnızlaştırıp, tüm bağınızı koparsaydınız. şimdi kendi düşen ağlamasın.
  • koşulsuz ve nedensiz

a-priori:

savaşa hayır!

siyaset osurulup ipe dizmelerin arenasıdır.
    ısıtılıp ısıtılıp önümüze konan yalanlardır.
    kastığınız hiçbir siyaset teorisi, bilgisi, belgesi savaş çığırtkanlığını meşrulaştıramaz.
    sizin olsun insanlığınızı paçavra haline getirmiş kutsallarınız, vatan millet nidalarınız.
    sizin olsun cepheye, ipe, sürgüne evlatlarını göz kırpmadan süren katil devletleriniz.
    sizin olsun sözde muhalefetiniz, iktidarınız.

“önce vatan” diyemiyorum, çocukken dahi tutulamadım bu hastalığa, olmadı yani, “önce barış” demek için çocukluğumun ideolojisizliğine ihtiyacım var ama. tüm ezberlerden azade, tüm yalanlara gözümü kapatarak, elbette: önce barış!
  • #savaşahayır diyenlerin tamamı eksiksiz olarak pkk yandaşıdır. cumhuriyet savcıları göreve lütfen! alın bu köpekleri!
  • "ama"sız "fakat"sız savaşa hayır!
  • kitapta yazılanın kavramların hayat ile aynı şey olmadığını bilmeyen insanların mottosu. en iyi örnek davutoğlu'dur. asıl soru ise şu; hangi savaş?
  • evet, savaşa hayır. ama sen benim ülkeme zaten savaş açmışsan ve açmış örgütleri destekliyorsan savaşa evet. savaşmak için zarar görmemi bekleyemem.

sivillerin bu durumda kötü olan bir yanı yok. olan sivil kıyafeti giyip ölünce de sosyal medyada "türkler sivilleri öldürdü" diye propaganda yapacak kadar alçak iğrenç bir millete oluyor.
  • savaşa hayır, terörle mücadeleye sonuna kadar evet!

terörist "it"lerle savaş olmaz mücadele olur!
  • koşulsuz ve nedensiz, amasız fakatsız savaşa hayır diyenlerin toplaştığı bir hashtag.

peki bir şey sorucam, savaşmadığımız taktirde masum insanların öleceğini bilsek de savaşa hayır mı?

suriye'de kurulacak bir proxy devletin terör uzantılarının türkiye ve orta doğu halklarını zayıflatmak için yapacağı terör eylemlerini engelleyecek olsak da hayır mı?

peki...
    kurtuluş savaşına mesela? hani şartsız ya savaşa hayır dememiz, amasız ve fakatsız ya.

dünyada savaşılmaya değecek hiç bir dava yok mu yani?

coğrafyan orta doğu olduğu zaman pasifist olma lüksün yoktur, çünkü seni her köşede bir varoluş savaşı bekler.
  • - savaşa hayır stüdyolarına hoşgeldiniz sayın sanıkmağdur. öncelikle şunu sormak istiyorum; savaş nedir?

+ bertrand russell'e göre savaş, kimin güçsüz olduğuna karar vermektir. haklı olduğuna değil bakın, güçsüz olduğuna. öte taraftan prusyalı bir general ve entelektüel olan carl von clausewitz savaşı politikanın diğer enstrümanlarla devam ettirilmesi olarak yorumlamış. tabi halk, yani mesaili çalışanlar (halk kavramı bence bu tanıma sabitlenmelidir ) için savaş insani bir reflekstir. aniden kapanan televizyonu açmaya çalışırsın, bildiklerin yeterli gelmeyince sinirlenip tokadı basarsın.

- peki neden savaşa hayır?

+ çünkü savaş ilkokul bir'e geri dönmektir. düşünün, onbin yıl önce de sorunlarımızı savaşla çözüyorduk, hala aynı. onbin yıl önce atlar vardı, şimdi tanklar var. bu bir gelişme mi? savaşmak için kullanıyorsak hayır.

- her nesil bir savaş görmelidir derler.

+ görmelidir değil görecektir. görmesi kaçınılmazdır. ancak aynı savaşları görmek zorunda mı? fight clup'ta der ki 'bizim neslimiz büyük bir savaş yaşamadı, bizim savaşımız ruhsal bir savaş.' pardon? o küçük bir savaş mı? asıl büyük savaş bence o. ruhsal savaşın kaybedenleri bombalara geri dönüyorlar. onbin yıl önceki savaşta da kafalar kopuyor, bacaklar parçalanıyordu, şimdi de. tek fark, artık daha çok ve daha çabuk kopuyor.

- böyle genel konuşunca ne dediğiniz pek anlaşılmayabilir.

+ en büyük sorun da bu. savaşları birbirinden ayırmak. bizim savaşımız, sizin savaşınız, sudanlıların savaşı, normandiyalıların savaşı diye bir şey yok. savaş tek ve bir bütündür. ya tümüne karşı olursun ya da ölürsün. yani her halükarda ölürsün ama öteki türlü komik ölürsün.

- mesele ölmek ya da ölmemek mi? ölümden korkanlar mı savaşa hayır diyor?

+ ölümün ne demek olduğunu bilenler diyelim. yoksa ölmekten korkmak da savaşa evet demek kadar anlamsız ve saçma.

- yani hiç mi haklı bir gerekçesi olmaz savaşın?

+ bakın sol ayak parmağınızı kesip yemenin bile haklı bir gerekçesini bulabilirsiniz isterseniz. ama bulmamalısınızdır. savaşın da öyle. şimdi henüz gösterime giren savaşı ele alırsak kürtler... bir bombayı bile hak etmiyorlar mı? ucu okyanusa ulaşmış ırmağın kurumaya yüz tutmuş kaynağında balık arıyorlar. dünya devletini konuşmaya başlamışken 'pardon bir kez de biz deneyebilir miyiz şu ulus şeysini' diyorlar. onun yerine bir an önce okyanusa atmaya bakmalılar kendilerini. yani bu açıdan bakarsan kulaklarından tutup getirmek lazım okyanus kenarına. fakat öte yandan ulusların kendi kaderlerini tayin edebilmesi gibi bir hak hala tanındırılıyorduğ. e ama onlar ulus değil, dilleri çakma, bizi de bombalıyorlar zaten gibi şeyler bu hakikati örtmeye yetmiyor maalesef. o hakikati örtecek tek şey bütün militar gömleklerden sıyrılıp insan gibi bir referandum yapmak, demokratik çözüm aramaktır üzgünüm.

- kürtler haklı mı yani?

+ beni yuvarlak cevaplar veren bir liberal gibi mi göstermeye çalışıyorsun? liberal gibi göstermeye çalışabilirsin ancak yuvarlak cevaplar vermeye çalışmak asla. ispanyollar haksız. ingilizler de. ya da evrensel insan hakları bildirgesi haksız. güçsüzler her zaman biraz daha haklıdırlar demiyorum ama güçlüler haksızlığa her zaman daha yakındır.

- bunu bir iç savaş gibi mi görüyorsunuz?

+ bütün savaşları iç savaş gibi görüyorum çünkü françois fénelon isimli başpiskopos'un da dediği gibi bütün insanlar kardeştir. kardeş derken sevgi saygı sadakat değil. aynı evin içindedirler ve aile içi bu kavgalar asıl sorularla yeterince ilgilenmemelerine sebep olur.

- neymiş bu asıl sorular?

+ mesela sorulmaktan cılkı çıkmış, yılmış bir mutfak bezine dönmüş o sorular; biz kimiz, burası neresi, yok nedir, zaman kim, where is everybody? bu soruların milyonlarca alt başlığı var. hatta milyarlarca. dünyadaki insan adedi kadar. hepimiz bir ucundan tutsak elli bin yıl içinde belki andromeda'da sıkılıyor oluruz.

- bunun önündeki tek engel savaşlar mı?

+ diğer bütün afetler kadar. evet, savaş da bir afettir. doğal olmayanından. ama nedense depremden daha doğalmış gibi. şaşılacak şey.

- peki ne zaman biter savaşlar?

+ maalesef hiçbir zaman. platon savaşların sonunu yalnızca ölüler görür diye öksürmüş.

- o halde başa dönüyoruz, neden savaşa hayır?

+ çünkü savaş ilkokul ikiye dönmektir. şaka şaka. bu çağdan bir kere de onurumuzla geçmek için. evet diyenler gelecek nesillere savaşa evet demeyi öğretiyor. belki biz de hayır demeyi öğretiriz ve böylelikle en azından hayır diyen birileri hep bulunur. aranjman çığlıkları çeşitlendirmek diyelim.

- peki teşekkürler. son olarak söylemek istediğiniz bi şey var mı?

+ bir türkü söylemek istiyorum, kendine yakın hissedenlerden uzaklaşmak için. türkü. hepsi bu.
5 entry daha