• hakkında çok ağır şeyler yazmak istediğim varlık. sayesinde okulun en değerli akedemisyenlerinden olan nurdoğan rigel' in kariyeri tehlikededir. adının geçtiği olayların birçoğu ispatlanmasına rağmen hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmamış ve böylelikle üniversitenin tarafsızlığı hükmünü kaybetmiştir.
  • #48913924 entry ile ilgili kendisinden gelen cevap metni aşağıdaki gibidir:

savash porgham ve prof.dr. şebnem çağlar ile ilgili 2012 yılından bu yana bir takım iddialar ortaya atılmış, sistematik bir lince maruz bırakılmışlardır. bu iddialardan bazıları tek taraflı biçimde, cevap hakkı gözetilmeksizin yayınlanmıştır ve bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. savash porgham hakkında disiplin cezası verilmemiş, herhangi bir adli yargılama yapılmasına gerek duyulmamıştır. prof.dr. şebnem çağalar hakkında ise 5 yıllık üniversite soruşturmaları, danıştay süreci, cumhuriyet savcılığı soruşturması ve mahkemece istanbul dışından atanan bilirkişi incelemeleri ardından, tüm iddialara yönelik istanbul 24. asliye ceza mahkemesi tarafından beraat kararı verilmiştir. mahkeme kararı ve bilirkişi raporu: https://www.savashporgham.com/…st/2017/11/24/beraat
  • erkeklik cinsiyetine hakaret olarak doğmuştur.
  • (bkz: dusuk not veren unlu profesore 5 ay hapis cezasi) başlığında bahsi geçen profesöre hapis cezası verilmesine sebep olan şikayetçi kişidir.
  • hakkında yolsuzluk iddiaları olan iranlı.
  • nurdoğan rigel hocanın kendisine düşük not verdiği için 5 ay hapis cezasına çarptırılmasından sonra twitter'da hakkında türlü iddialar ortaya atılan şahıs.

https://twitter.com/…tatus/1148840009660817409?s=08
    https://twitter.com/…tatus/1148779508306239488?s=19
    https://twitter.com/…tatus/1148695398103621635?s=19
  • (bkz: şebnem çağlar)
    örneğine bolca rastladığım klasik iranlıdır.
  • onu savunan bir metin ele alınmış. görevim bu metni duyurmaktır, bu kadar. ben nurdoğan hocanın tarafındayım, belirtmeliyim.

metin:

saptırmaya gerek yok nurdoğan rigel hocamız mahkemeyi kaybetti!

1)savash porgham hakkında öyle şeyler yazılıp çizildi ki konuşsan kime neyi anlatacaksın, sussan hakikatin yanında saf tuttuğun belli olmayacak. o yüzden tetikçilik yapmadan, kimseyi linç etmeye çalışmadan nurdoğan rigel’in de bir büyüğüm olduğunu unutmadan ben de bildiklerimi, gördüklerimi düşüncelerimi paylaşmak isterim.

2)şebnem hoca ve savash için istanbul üniversitesi haber ajansında çalışan öğrencilerin işten ayrıldıkları zaman maaş kartlarının elinden alınıp, öğrencilerin çıkışlarının yapılmayıp, maaşlarının çekilip iç edildiği yolsuzluk yapıldığını söylüyorsunuz.

bilmeyenler için söylüyorum. bu iddia yıllar önce ortaya atılmış, 6 yıl süren mahkeme sürecinin ardından hoca ve savash aklanmış olmasına, hepsinin iftiradan ibaret olduğu ortaya çıkmasına rağmen, hala kasıtlı olarak karalamak adına gündeme getirilen bir olaydır.

3)bu olay aslında şöyledir:

haber ajansında çalışan öğrenciler okuldan cüzi bir miktarda para (o zamanki 190 tl)alır. çalışan öğrencilerin maaş kartı vardır ve öğrenciler parasını o karttan çeker. haber ajansında işe yeni başlayan öğrencilerin maaş kartları okul yönetimi tarafından hemen çıkarılamaz. çünkü belli bir prosedür vardır ve bu en az 2 ay sürer ve öğrenci çalıştığı bu süreçte maaş alamaz.

işe yeni başlayan arkadaşların, geçen zamanda mağdur olmaması adına işten ayrılan öğrencilerin kartı kendi rızalarıyla kapattırılmaz (rızası olmayanlarınki kapattırılmıştır) ve çekilen para, işe yeni başlayan arkadaşlara verilir. böyle yapın hocam sizin için de, bizim için de rahatlık olur diye fikri veren okulun mali işleridir.

yolsuzluk yapılıyor gibi iddialar ortaya çıkınca şebnem hoca soruşturma geçirmiş olup, olay yargıya intikal etmiştir. olayın aslı anlattığım gibi olduğu anlaşılınca mesele kapanmıştır. bu noktada işe yeni başlayan öğrencilerin de, paraları aldıklarına dair verdikleri dilekçeler mevcuttur. mağdur olan tek bir öğrenci yoktur. aksine ortada fazla para vardır. çünkü şebnem hoca, çalışan öğrenci fazla olunca, onların maaşlarını kendi cebinden ödemiştir. bu iyi niyetin karşılığının böyle olması mı gerekiyordu?

şebnem hocanın yönetim tarafından korunduğu iddia ediliyor, yönetim tarafından korunuyor olsa durum yargıya intikal etmezdi.

bilmeyenlere dipnot: memurların yargılanması yönetimin izniyle olur. yönetim bunu engelleyebilir.

4)bu konu yüzünden savash’a “reza”, “namlı dolandırıcı” gibi yakışıksız ithamlarda bulunan ve haberler yapan/yaptırılan kişiler iyi bilmelidir ki; savash, üniversitenin ödenek vermediği zamanda haber ajansının internet sitesine sponsor olup, kendi cebinden karşılamıştır.

5)bir diğeri; savash’ın dönemin gazetecilik bölümü başkanı suat gezgin’i dövdüğü yönünde paylaşımlarda bulunuyorsunuz. sizce böyle bir durumda savash’ı okulda barındırırlar mı? hadi barındırdılar diyelim suat hoca buna susar, seyirci kalır mı? ve şu an suat hocayla savash konuşuyor olur mu? isteyenler gidip suat hocaya sorabilir.

6)vay efendim savash’ın ismi kitabın kapağında yazıyor, vay efendim savash sınav kağıtlarını okudu. ben savash’ın sınav kağıdı okuduğuna şahit olmadım. şebnem hocayla bu konuyu konuştuğumda sınav kağıdını okuma gibi bir durumun mümkün olmadığını sadece sınav sonucu açıklandığında öğrenci kağıdına bakmak istediğinde kendi refakatinde, savash’ın kendisine yardımcı olduğunu ifade etti.

velev ki, yanlış ve haksız bir durum olduğunu düşünüyorsunuz. sizler “gazeteci” adayısınız. neden gidip iletişime her daim açık olan şebnem hoca’ya sormuyor, düşüncenizi ifade etmiyor da bu konuyu bir linç malzemesi haline getiriyorsunuz.

7)arkadaşlar; arkadaşım savash, kimsenin onuruyla şerefiyle oynayıp kimseyi yok etmeye çalışmadı. o sadece kendini var etmeye çalıştı. bunun için mücadele verdi. hepimiz kendi imkanlarımız dahilinde var olma mücadelesi içindeyiz.

savash okula başladığında bizlerden 7-8 yaş büyüktü, maddi kaygıları yoktu, bizim okul onun 2. üniversitesiydi, 4 dil biliyordu, amerika’ya gitme planları yaparken gazeteci olmayı tercih etti ve haber ajansında çok geç saatlere kadar çalışıp her şeyi kısa zamanda öğrenmeye çalıştı. o yüzden kendisini standart öğrenci imkânına sahip biri olarak değerlendiremeyiz.

8)nurdoğan rigel’i sevmeniz, yanında olmak istemeniz sizlere alternatif medyada duygularınıza göre haber yapma hakkı tanımaz. alternatif medya ki; ülkemizde nefessiz kaldığımız dönemde taktığımız oksijen tüpüdür. teyit edilmemiş, yalan yanlış bilgileri içeren, mahkeme kararlarını, aklanılmış olayları hiçe sayan, duygusal davranarak yaptığınız haberlerle üzülerek söylüyorum sadece alternatif medyaya değil gazetecilik mesleğine de bile isteye tecavüz edildi.

9)hiçbir büyük hoca, bir öğrencisini diğer öğrencilerine alkış tutarak linç ettirmeye kalkışmaz. kendi yaptığı, mahkeme kararıyla sabit adaletsizliğinin üstünü, öğrencilerinin kendisine duyduğu saygısını ve hürmetini kullanarak örtemez. kamuoyunu bu şekilde yönlendiremez. eco,foucault, habermas, marcuse hiçbiri kitabında bunu yazmaz.

10)mesele eko’nun fuko’nun adının nasıl yazıldığı değildir. isimleri bir hocadan duyup öğrenilmiş de olabilir. fakat hayattaki temel mesele, okuduğumuz kitaplarda ne yazdığı, bizim ne anladığımız ve bunu kendi yaşamımıza nasıl yansıttığımızdır. nurdoğan rigel imajını hakikate tercih ederek gösteri dünyasının bir parçası olunmamalı. fakat görünen o ki; sadece gazetecilik mesleğine, alternatif medyaya değil, nurdoğan rigel’in yanında olmak pahasına eco’nun da düşüncelerine tecavüz edildi.

11)hakikat nedir?

nurdoğan rigel, savash porgham’a karşı duygularına yenildi. inanarak anlattığı düşünceleriyle ters düştü. bugüne kadar öğrendiği ve anlattığı kıymetli bilgileri, kariyer hayatını, egosu uğruna yerle yeksan ederek mahkemede kaybetti.

hakikat budur!

12)ben savash’ın 9 yıllık arkadaşı, kanıtları, kararları, bilgileri, gözüyle görmüş biri olarak nurdoğan rigel imajının peşinden değil hakikatin, haklı olan arkadaşımın peşinden gidiyorum. bu süreçte arkadaşımın sonuna kadar yanındayım.

13)biz, onun yanında olan arkadaşları olarak sizlere cevap vermeyecek, gösteri dünyanızda yer almayacak, hakikati değersiz hale getirmeyeceğiz.

zeynep arık
hesabın var mı? giriş yap