şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bugün alparslan ile romen diyojen arasındaki çekişmeyi ele alan ilk bölümüyle trt belgesel'de gösterilmeye başlanan belgesel dizi. ilk bölüm için oyunculuklar, mekanlar, kostümler, savaş sahnelerindeki figüran sayısı, görsellik çok iyiydi. bir tarihçi gözüyle bakıp anlatıcının tarafsızlık sınırlarını aşan anlatımıyla ara ara çuvalladığını düşünsem de bilgilerde çarpıtma yapılmaması hoşuma gitti. bir de romen diyojen'in romalı saç kesimi yerine halil sezai saçını tercih etmesi hoş olmamış.* öte yandan yüdokia diye okunması gereken grekçe adın* niye yüdika diye okunduğunu da anlayabilmiş değilim.
  • ikinci yeni yapım tarafından trt belgesel kanalında yayınlanmış program.tekrarını izlemek için nereye dilekçe dolduruyoruz bilmiyorum fakat ilk bakışta zırhların dönemi yansıtmasıyla dikkatimi çekti.tarihçi değilim.bölümde anlatılan diyojen ve alparslan arasında geçen savaşı detayı ile bilmiyorum dolayısıyla çarpıtma yapılmış yapılmamış diyemem ama güzel bir görsel bütünlüğü vardı.takipçisi olacağım.umarım en kısa zamanda bölümleri internete yüklenir.
  • zap yaparken spartalılarla perslerin meşhur savaşını işleyen bu belgesele rastladım. bu kanalın trt belgesel olması ayrı, işin türk yapımı olması ise apayrı şaşırtıcı. 15 dakikadır izliyorum ve hala bir yerlerden osmanlı ordusu çıkıp devreye girmedi. bu kafaları görmek güzel. detaylara ise peşin hükümlü olmayıp birkaç bölüm izledikten gireceğim.