şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkelerin mevcut envanterleri, askeri güçleri ve savaşı meydana getiren ekonomik ve kültürel sebepler biliniyorken; toplumların siyasi yapıları, ekonomik güçleri, toplum kimyaları ve bunların savaşa olası etkileri gibi sosyolojik konular üzerinde bir modelleme yapmak; bilgisayar ortamında anlamlı veriler elde edilene kadar savaşların simule edilmesi ve sonucunda enerji bölüşümünün adil olarak yapılmasıdır.

  edit 2: edit 1 silindi.
 • (bkz: yav hee he)
 • -trump wall kapa aq
  -putin camp yapma oç
  -ümmetim eko b rush
 • aslında bana da mantıklı gelen düşüncedir. dünya yüzeyi, yer şekilleri vb. tüm detaylarıyla bilgisayar ortamına aktarılsa ve ülkelerin sahip olduğu tüm silahlar ayrı ayrı bu ortama seri numarası vb. gibi bir kodla kayıt edilse, burda gerçekleşecek herhangi bir savaşta kaybeden taraf kazanan tarafa gerçek hayatta tazminat ödese, bu şekilde çocuklar ölmese şeker de yiyebilse çok güzel olmaz mıydı?
 • oraya 500 tane f16 yazmanızı rica edeceğim.
 • sayısal bebelere göre mümkün olacağı sanılan hadise.

  bu durumda "çanakkale geçilmez" diyemez kimse, çünkü dönemin en güçlü deniz filosunu sadece birkaç sabit batarya ve taktikle kazandık.

  ya da 1973 arap israil savaşı'nda 3binin üzerinde arap tankına karşı 500 tane ve görece ortalama ingiliz centurion tankı belki beklenenin çok çok üzerinde bir performansla arapları dansöz gibi oynattı.

  koca amerika vietnam'da ve ırak'ta maymuna döndü.
  hani sayısal üstünlük?

  bir büyük iskender'i, bir rommel'i, bir mustafa kemal'i simüle edemezsiniz.

  hepsinden öte,
  combat proven denen bir hadise var.
  siz bir silahın, silah istasyonu ya da onu taşıyan satıhın (araç, uçak, gemi) çok iyi özelliklere sahip olduğunu düşünür, buna göre üretirsiniz. ama aslında hiç de kağıt üstündeki gibi olmayabilir. muharebe tarihi bu örneklerle dolu...

  en güzide örneği 2nci dünya savaşında alman tiger ii tankı gösterilebilir. sahrada 88'lik devasa topu, kalın zırhı ve devasa cüssesiyle tam anlamıyla canavar gibi görünse de çok karmaşık yapısı onu çabuk bozulan, ağırlığından dolayı rusya steplerinde kolayca çamura saplanıp kalan bir alet haline getirmiştir.

  günümüzde de ilk körfez savaşında amerikan m1 abraams tankları türbin motorun şahane olacağını düşünen geliştiriciler tarafından çöl tozunun türbini verimsizleştirdiğini düşünememesi üzerine pek de efektif kullanılamamıştır. kullanılmasını bir şekilde idare etse de sahra bakımının zorluğundan dolayı epey zorlanmıştır. yine aynı şekilde humwee (high mobility multipurpose wheeled vehicle) cj5 yerine geçecek, arzi kullanımına uygun bir araç konsepti üzerinden ete kemiğe bürünmüştür ama bu alet eyp gibi tuzaklamalı ve satha döşenen kara mayınlarına karşı son derece dayanıksızdır. ki amerika ırak'ta en çok kaybı bu araçlarda verdi. sayısal olarak bir şeyin çok olması veya bahse konu aracın özelliklerinin şahane olması, sahada çok işe yarayacağının garantisi değildir.

  bir savaş aleti icat ederseniz, onun hızlıca bir anti'si üretilir.
  savaşı araçlar değil, o araçları kullanan insanlar kazanır ya da kaybeder.

  bu yüzden çanakkale geçilememiştir.

  sayısal ve teknolojik üstünlükle sadece emperyalist devletler sağ kalır, siz de siktir olup gidersiniz.

  o dandik fikirlerinize sevgiler...
 • sis atma oç
  elektrik yasak.
 • gerçek savaşların simülasyonlar yüzünden çıkmasına sebep olacaktır.

  - rusya pusu atma amk
  + kim atıyo amk amerikası.
  - hile de yapıyon sen zaten cheat açtın di mi rus ayısı
  + lan sen her yerde tank basarken hangi parayı kullanıyodun sktiimin rednecki

  sonra vururlar bunlar birbirini.