şükela:  tümü | bugün
 • red hot chili peppers _ californicationdan
  dusting off your savior
  you were always my favourite
  always my man - all in a hand

  to celebrate you is greater
  now that i can - always my man

  now you see what i came for
  no one here is to blame for
  misunderstood - all in a hand

  just like you 'cause you made me
  all that i am - all in a hand

  a butterfly that flaps it's wings
  affecting almost everything
  the more i hear the orchestra
  the more i have something to bring
  and now i see you in a beautiful
  and different light
  he's just a man and any damage done
  will be all right
  call out my name
  call and i came

  dusting off your savior
  forgiving any behaviour
  he's just a man - all in a hand

  your hero's destined to waver
  anyone can - always my man

  i would never betray you
  look at me who could raise you
  face in the sand - safe in your hand

  you were always my favourite
  always my man - all in a hand

  we are the red hots and
  we're loving up the love me nots
  the flowers in your flower pots
  are dancing on the table tops
  and now i see you in a beautiful
  and different light
  he's just a man and everything he does
  will be all right
  call out my name
  call and i came

  dusting off your savior
  the life that you have narrated
  you were my man
 • (bkz: my own savior)
 • 1998 yapımı izleyeni ebleh eden bir predrag antonijevic filmidir. önemli rollerinde dennis quaid, lars von trierin fetiş oyuncusu stellan skarsgård, boşnak natasa ninkovic ve -rolü kısacık da olsa- nastassja kinski vardır. gerçek bir olaydan esinlenmiş filmde amerikan asıllı bir -sırp yandaşı- sniper'ın gözünden bosnadaki savaş anlatılır.

  ailesi fransada bir terör eylemi sırasında ölünce müslümanlara düşman olan joshua bir
  camiye dalıp namaz kılan müslümanlar üzerine rastgele ateş açar. daha sonra nefreti onu bosnadaki savaşa bir paralı asker olarak sürükleyecektir; ama savaşın dehşeti onun kinini bile söndürecek kadar güçlüdür. insanlığını sorgulamak zorunda kalan joshua müslümanların tecavüzüne uğrayan bir sırp kadınını ve yeni doğmuş bebeğini yanına alarak hayatta kalma mücadelesi verir.

  içerdiği şiddet, kopan kollar bacaklar olmadan da savaşın dehşetinin anlatılabileceği kanıtlar cinsten olan savior, bazen duygu sömürüsüne kaçar gibi yapsa da izleyenin asla unutamayacağına inandığım bir filmdir. bir yandan yıllarca kardeş gibi yaşamış üç halkın, anlamsız bir savaş uğruna, acımasızca birbirini katletmesine tanık olurken, diğer yandan buradaki ahlak anlayışının ve aile yapısının anadolumuzdaki feodal anlayışla ne kadar benzeştiğini görebilmek korkutucu da olsa ilginç. kadrosunda sırp, boşnak ve hırvat asıllı oyuncuların bir araya geldiği bu film, taraf tutmadan, hiçbir tarafa sempati göstermeden, tüm çıplaklığıyla savaşı anlatmakta.

  filmin bir diğer özelliği de kahraman diyebileceğimiz bir ana karakter bulundurmaması. başroldeki dennis quaid bile nefretten gözü dönmüş bir çocuk katilinden başka biri değil. o da ahlak dersleri vermeden rambolaşmadan çaresizce kendini olayların akışına kaptırmış bir kurban sadece.

  özenli anlatımı, goran bregovic'inkileri andıran etkileyici müziği ve (sıklıkla haksızlığa uğradığını düşündüğüm) dennis quaid'in harika oyunuyla güçlenen ve özellikle etkileyici finaliyle belleklere kazınan yine de izlemesi asla keyif vermeyen zor bir film savior.

  not: birine izletmeden önce boşnak olup olmadığını sorun. benim gibi gaflete düşüp sonra arkadaşınızı kendine getirebilmek için tokatlamak zorunda kalmayın.
 • ulkemizde "savas gunahları" olarak bilinen, insanın psikolojisini acayip bozan, basarılı bir film...
 • fragmanı kendinden daha güzel olan film. özellikle fragman sırasında çalan sırp halk şarkısı* gerçekten çok etkileyici kullanılmış. filmi o gazla aldıktan sonra maalesef kendisinden aynı tadı alamamıştım. joshua*nın acımasız bir katilden yarı boşnak bir bebeği kurtarmak için hayatını tehlikeye atan bir adama dönüşmesinin evreleri daha iyi işlenmeliydi. ve en önemlisi o halk şarkısı* filmde daha uygun bir yerde kullanılmalıydı. yine de bu haliyle de güzel bir filmdir.
 • (bkz: saviour)
 • güneşli bir cumartesi günü değil de karlı puslu bir pazartesi'ye yakışacak iç karartan ruh bunaltan depresyon filmi. izlemeyin, hiç gerek yok.
 • " rasti , rasti moj zeleni " filmin sonunda insanı duygulandıran şarkı
 • (bkz: save)
 • californication albümünün en zor tüketilen, en zor hazmedilen parçası. buram buram 70ler kokar, toz kokar, tozlarını silinip hatrı sorulan ilham perisidir şimdilik.