şükela:  tümü | bugün
 • oruç.
 • “savm u salat u hacc ile sanma biter zahid işin
  insan-ı kamil olmağa lazım olan irfan imiş.” niyazi-i mısrî

  “oruçla, peygamberi anmakla, hacc’a gitmekle işin biter sanma dindar kişi.
  olgun insan olmak için gereken, anlayış imiş.”
 • (bkz: sıyam) çoğul.
 • "gel, gel berû kim savm u salâtın kazâsı var
  sensiz geçen zamân u hayâtın kazâsı yok"

  (nesîmî)
 • öncelikle bu yazının amacı aslında çok ama çok yanlış bir yolda olduğumuzu göstermek olacak. bir ramazan ayı geride kaldi ve oruç vakti gecti.peki bu oruç nedir?kur'an'da ne kadar yer tutar ve doğru şekilde mi yapıyoruz bahsetmek gerek.

  oruç diyanetin tanımladığı şekilde imsak vakti başlayan-aslinda tam olarak imsak vaktinde tutmayıp orucu erken başlatıyoruz.bunun sebebi de diyanetin türk halkını mal olarak görmesi olabilir.- akşam ezanıyla da oruç açılır ve ibadet bitmiş olur.bu süre zarfında yemek yemek,su icmek,cinsel ilişkide bulunmak,buna mastürbasyon da dahil yasaktır.

  eğer bu koşulları yerine getirirseniz diyanete göre doğru bir ibadette bulunmuş olursunuz.

  gel gelelim işin rengi aslında böyle değildir. kur'an da oruç kelimesi geçmez.evet gayet tatsız bir konu fakat doğru.bunca zaman öğretilen şey aslında farsça kökenli olan bir kelime olan oruç. kur'an içerisinde farsça kökenli kelime bulunmaz arkadaşlar . arapça yazılmıştır.peki kur'an'da bunun hiç mi yeri yok? orada devreye savm kelimesi giriyor.savm; kur'an'da beşeri işlerden ayrılıp kendini kur'an-ı anlamaya vermek ve bunun için vakit ayırmak demektir.vakit ayırmak kısmında ise bir ek yapmam gerekiyor.fazla detaya inmeden bunu da açıklamak isterim.

  ramazan kelimesi suya en çok ihtiyaç olunan dönem anlamına geliyor. işte buradan çıkarmamız gereken de savm bizim suya en çok ihtiyacımız olduğu dönem gibi-kuran ramazanda inmiştir.- imana en çok ihtiyacımız olan dönemde var olmuştur.

  savm ibadeti doğru şekilde yapılması için gerek şeyler şunlardır:
  terk i kelam
  yememek
  içmemek
  cinsel ilişkiye girmemek.

  fakat bunlar tamamen yasak kosulmamistir.gerekli durumlarda asgari şartlarda yenebilir,icilebilir.

  terki kelam kavramı da odaklanmak ve sadece kur'an okumaya yönelmek için bir gerekliliktir.bu kavramı kısaca kuran okumak harici laga luga yapmamak olarak özetleyebiliriz.

  ortaya koyulan durum bundan ibarettir.siz isterseniz diyanetin söylediği yezid kökenli dine,isterseniz de kur'an'da yazana odaklanabilirsiniz.