• yönetmenliğini natuk bayhan'ın yaptığı başrollerinde cüneyt arkın, zühal aktan, kazım kartal ve kayhan yıldızoğlu'nun oynadığı bir türk filmi. 1973 yılında çekilmiştir.
  • milyon kere izlemiş olmama rağmen tekrar tekrar izlemekten bıkmadığım müthiş, sürükleyici bir film. filmde baba ve oğulun elleri ve ayakları bağlı sallanır vaziyetteyken kurtulma sahneleri şahanedir.
  • saraydan kız kaçırma konusuna farklı bir bakış açısı getiren film. battal gazi yarı kör gözleriyle kimseye farkettirmeden saraya girmeyi başarmış ve kara şövalyenin karşısında dim dik ayakta gider yapmaktadır. aldığı darbeler sonucu gözleri açılmakla kalmamış, hazır babayı almaya geldim kara şövalyenin kardeşini de kaçırayım düşüncesine de sahiptir. tabi battal gazi kız kardeşi kaçırırken bilinçaltında kara şövalyenin kardeşine tecavüz etmesinin intikamını almak da olabilir.
  • (bkz: savulmak)
  • şu an kanal7'de bilmem kaçıncı kez oynamakta... battal gazi'nin prens alfonso kılığında saraya girerek babasının ve kızkardeşinin intikamını almasını konu edinir. battalın babasını da cüneyt arkın oynamıştır battalıda.
    dövüş sahneleri inanılmazdır. battalın elinde iki keskin diskle kayarak düşmanın bacaklarına saplaması favori sahnemdir
  • filmin ilk yarısı boyunca cüneyt arkın'ın sağ elinde ten rengi bir eldiven vardır. sanıyorum elinde bir yara var ve onu kapatmaya çalışmışlar.
  • restore edilmiş versiyonu izlendikçe ilginç ayrıntılar ortaya çıkmaya devam etmektedir.
  • restorasyondan geçirilip renklendirilince, filmdeki meşhur akrepli işkence sahnesinde hamam böceklerinin kullanıldığı ortaya çıktı. akrep yerine üzerilerine akrep şeklinde plastikler yapıştırılan hamam böcekleri kullanılmış. pes doğrusu!

link
  • 1973 yapımı macera ve savaş filmi. cüneyt arkın hem kendini, hem de babasını oynuyor. o yıllara göre düşünce muhteşem çekilmiş bir filim. ah cüneyt arkın sen hollywood'da olacaktın, şimdi dünya starıydın.
    ayrıca restorasyonlu halleri de varmış fakat ben filmlerin restorasyonla düzeltilmiş halini sevmiyorum, eski mat renkli görüntü hep daha çok hoşuma gitmiştir.
hesabın var mı? giriş yap