şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: hatti mudafa)
  (bkz: sathi mudafa)
 • (bkz: savunmak)*.
 • "ben, atena'nın soysuz yöneticilerine karşı, atena atının sırtına onu uyandırmak için konmuş bir at sineğiyim" diyerek ölüme gitmiş sokratesin devlet, kanun, düzen ve ilişkili konuları hayatı pahasına irdelediği konuşmalar zincirine de verilen ad. daha sonra plato gözleri önünde kayıp giden üstadının anısına derleyebildiği kadarını sokratesin savunmasi şeklinde kitaplaştırmış ve üstüne de devlet isimli eserini vermiştir*.
 • tutanak tutulması durumunda öyle dilekçelere dökülür ki bu savunma olayı kendinizi yerlerde bulursunuz:

  "sabahları bir iki gün geç geldim minübüsle geliyorum. bazen dolu geçiyor almıyor. ama bir saat önceden yola çıkıyorum erken geliyorum. beş on dk verdiğim kayıtlar geç açıldığına dikkat edilmiş neden birtek benimkine dikkat edildiğini bilmiyorum ama nedeni yazıcım çok sorunlu olduğu için ve bazen içeride çok personel oluyor o yüzden biriki tane masama bırakıp yapsana diyorlar özellikle bana tutanak tutan güvenliğe iyilik yapınca demekki böyle oluyor. bilgilerinize arz ederim."
 • ileri yayınlarından çıkan ankara 1 nolu sıkıyonetim mahkemesinde gorulen thko davasında deniz gezmiş ve arkadaslarının verdiği toplu savunmada okunan metnin kitabı.
 • askeri anlamda; uygun bir arazi kesiminde mevziilenerek, ateş, engel ve yakın muharebe ile düşmanın taarruz gücünü ve azmini yok etmeyi esas alan muharebe şeklidir. ateş, engel ve tahkimata dayanır.
 • amethyst nickli suser ve ekürisine karşı 1 saattir yapıyor olduğum şeydir. savaş borusu #17526018 numaralı entry ile çalınmış, sözlükteki en kariyerli kadınbaşlığı ile de "ileri" emri verilmiştir . hattı değil sathı müdafaa tekniği ile aşağıdaki aşamalarla tarafımca sona erdirilmiştir. elbette ki savaş alanında dolanmak isteyenler olacaktır.

  (bkz: yemek yapmak)
  (bkz: kariyer)
  (bkz: saat farkı)
  (bkz: kariyeri ile övünen ama yemek yapamayan kadın)
  (bkz: savunma mekanizmaları)
  (bkz: savunma)
 • tr1'de yayınlanan 8. bölümünde ilgimi çeken iki isim var biri, hakan uralın sevgilisi rolünde tuğba ekinci, hülya avşarla aynı dizide görmek ilginçti, ikincisi de bu dizide hüseyin karadayı oynuyor, hani şu dj olan.
 • bu ara hissiyatında kaldığım duvar!

  kendini suçlu hissedenlerin apış arası,
  badem gözü,
  kel götü!

  savunma;
  kimseye yetişemediği için kendini suçlu hisseden insan ne yapar?
  "kişisel gelişimci" olur!
  ve benliğinde kalan son savunma kırıntılarını da öldürür..

  savunma, savunmamaktan başlar.
 • benim en çok yaptığım eylem. birini savunmaya öldüğüm, bayıldığım için ya kürt olmuşumdur, ya terörist, ya ateist ya da fahişe.
  bi düşünceyi savunmak, bi insanı savunmak zor artık günümüzde. kabul etmiyorlar, illa kendileri haklı. yere batasıcalar.

  az kavga etmedim, az dövüşmedim elin adamlarıyla, ergenleriyle, kızlarıyla. herhalde birini ya da bi şeyi savunduğum için öleceğim bi gün. olsun. vazgeçemiyorum bu huyumdan.