şükela:  tümü | bugün
 • bireylerin kendilerini psikolojik olarak rahatlatmak icin bilincsizce gelistirdikleri teknikler
 • kisinin kabullenmek istemedigi durumlar karsisinda kendisine bi nevi kacis /saklanis saglamak amaciyla gelistirdigi mekanizma.
 • dozunda kullanıldığında ruh sağlını koruyan, aşırı kullanıldığında ruh hastalıklarına yol acan mekanizmalar.
 • bastırma (bilinçaltına atma), yansıtma, yadsıma (inkar etme), bahane bulma (mantığa bürünme), gerileme, yüceltme, özdeşim kurma, telafi (ödünleme), karşıt tepki geliştirme, yön değiştirme, düş kurma, kendine yöneltme, şakaya vurma... olarak türkçe ifade edilen kişinin kaygıdan sorundan kendisini kurtarmak için başvurduğu yollardır.
 • (bkz: kalkan).
 • ic gerginligimizi azaltmak ve ortadan kaldirmak icin basvurdugumuz psikolojik bir mekanizmadir. bunalti , sucluluk duygusu ya da diger engellemelere karsi olustururuz bu mekanizmayı . gelistirilen savunma mekanizmasi ; saldirganliktan ve cinsellikten kaynaklanan egilimleri, istekleri bilinc altindan kovmak seklinde gorulmektedir.
  neden uydurma , yuceltme , ozdeslesme , yon degistirme , dus kirma , karsitina donusturme , odunleme , yansitma , gerileme , itilme bellibasli savunma mekanizmalaridir.
 • davranışını akla yatkın gösterebilme çabası içinde olan bir insan gerçekleri o denli saptırır ki, bu çarpıtılmış dünyada görünen ve ideal benliği kendine tutarlı görünür. bilinçli olmayanına savunma mekanizması denir. insanların savunma mekanizmaları pek çoktur, tümü kendini kandırma temeline dayanır.
  savunucu olmak her zaman zararlı ve kötüdür diyemeyiz. bazen ruh sağlığımız için gerekli ve yararlı bir davranış olur. ancak savunma kendini çok sık gösteren bir davranış olur ve aşırı derecelere ulaşırsa, o zaman sosyal ilişkilerimizi gerçekçi bir biçimde sürdürmeyi engeller ve uyumsuz bir davranış kaynağı olarak kendini gösterir.

  başlica savunma mekanizmalari

  yüceltme mekanizması, bastırma mekanizması, özdeşleşme mekanizması, gerileme mekanizması, gerçeği inkar mekanizması, kaydırma mekanizması, mantığa bürünme mekanizması
  telafi mekanizması, tepki oluşturma mekanizması, yansıtma mekanizması, hayal mekanizması.
 • ennn superi yuceltmeseklinde kendini gosterendir ki, buna siginan kisiler genellikle sanatci vs. olurlar. bas edemedikleri sey karsisinda dikkat ve enerjilerini resim, muzik gibi alanlara kanalize ederler.
  (bkz: ke$ke herke$ yapsa)
hesabın var mı? giriş yap